Научни пространствени и динамични измерения на културния туризъм през призмата на междукултурния диалог и образованието
9.4.2014 г. -
10.12.2016 г.
Цели на проекта:
Основната цел е свързана със стимулиране значението на културния туризъм, провокирана от развитието и утвърждаването на устойчив механизъм за диалог между култури и идентичност и за предоставяне на качество и достъпност в съответствие с потребностите и интересите на младите хора на базата на съществуващ опит и практики.
- Създаване на научни продукти в областта на културния туризъм, културно-историческото наследство, историята, културата, етнодемографията, сравнителното географско и историческо образование; съвместно проучване и популяризиране на общото природно и културно-историческо наследство; културни маршрути (култура и идентичност чрез качествен туризъм и представяне на малко познати аспекти на културното наследство);
- Проектиране и реализиране на междукултурен диалог като фактор за развитието на културния туризъм и създаване на ценни стимули за по-нататъшно развитие и изграждане на контактна мрежа в образователния сектор;
- Изследване на основните проблеми не междукултурното образование; международни и интердисциплинарни форуми, които да представят широкото разнообразие от съвременни тенденции при изучаване характеристиките на културния туризъм;
- Организиране на научни прояви по проблемите на културата и образованието, през призмата на научната мисъл в България и Балканския регион в областта на историята, географията, културата, туризма;
- Създаване на сборник материалите от кръгли маси, специализирани семинари и конференции;
- Проектиране и реализиране на издателска дейност, която да обобщи и представи резултатите от проекта;
- Повишаване мотивацията на младите хора за собственото им развитие и участието им в обществения живот и адаптивността им към проблемите на културния туризъм;
- Усъвършенстване на преподавателската дейност;
- Разработване на нови лекционни курсове и популяризиране на интердисциплинарни изследвания;
- Създаване на материална база на проекта – продукти, свързани с дигитализиране на културно-туристическите продукти;
- Популяризиране на разработките чрез участие с презентации, доклади в семинари, сесии, кръгли маси, конференции и др.
Балканите – език, история, култура (Исторически, културологични и етнолингвистични аспекти в многоликия образ на homo balcanicus)
Член
19.6.2017 г. -
10.12.2017 г.
Цели на проекта:
В основата на проекта лежи идеята за сравнително изследване на аспекти от образа на homo balcanicus в контекста на историята, културата и езика. В центъра са изведени детайли от битието на ЧОВЕКА и факторите, които предопределят неговия духовен живот и светоглед. Основни акценти:
- Балканските митологични представи, в търсене на преливността и съжителството между митология и религия.
- Религията и религиозните институции като фактор, моделиращ живота ни в празника и делника, изграждащ идентичности и оформящ локалните култури.
- Свещени места и неформални обители на религиозните общности (текета, параклиси, аязма).
- Формални и нефорални модели на общуване в урбанистична и патриархално-селска среда.
- Езикът като промеждутъчен свят и знакова система, отразяваща основни етнокултурни идеи и налагаща етнокултурни модели в мисленето и поведението; универсално и етноспецифично в балканския културен ареал.
- Проекцията на традиционнокултурното знание върху вътрешната форма на езиците.
- Осъществяване на стратегическите цели на ВТУ чрез реализиране на структуроопределящи в научноизследователската, международната и издателската област прояви и дейности.
- Утвърждаване на традиционна форма на академичен диалог при изследване на сложния балкански „микс” от култури, религии, етноси и езици.
- Разгръщане на създадения широк екип от изследователи с различен научен профил.
- Изработване на научния сборник в нов формат на реферирано издание.
- Съдействие за обвързване на образованието с перспективни научни идеи чрез привличане на докторанти и студенти в екипа.
- Осигуряване на възможност за поддържане на многогодишните контакти с академичните общности на ВУ и научните институти в Румъния (Букурещ, Констанца, Крайова, Алба-Юлия), Турция (Анкара, Бурса, Одрин), Гърция (Солун, Янина, Комотини), Сърбия (Ниш, Белград, Нови Сад), Македония (Тетово, Скопие), Албания (Елбасан, Корча), както и разширяване на академичното сътрудничество с университети от Централна Европа.