Prof. PhD Magdalena Marinova Legkostup

University e-mail: m.legkostup@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail: m_legkostup@abv.bg
Facebook: http://www.facebook.com/profile.php?id=1222538028
Skype: m_legkostup
ORCID:

Research and artistic activity


Cathetics, Christian Pedagogy, Methodology of Religious Education, Religious Studies

Publications


2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2005

2004

2003

2002

Participation in Projects


150 години от основаването на Петропавловската семинария в Лясковец (Петропавловската семинария като обект на научноизследователския интерес за студентите и докторантите от Православния богословски факултет на Великотърновския университет)

Ръководител
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
В основата на проектното предложение е предстоящата 150-годишнина на Петропавловското богословско училище, във връзка с която е предвидено провеждането на научен интердисциплинарен форум за студенти и докторанти с международно участие. Форумът е тематичен, с интердисциплинарен характер и пре-доставя възможност за научноизследователски диалог и обмяна на идеи между българските и чуждестранните млади учени и студенти в различни направления – теология, история, археология, културология, литературознание, езикознание и др. Научният форум ще осигури възможност да станат обществено достояние непреходни културни ценности, свързани с Петропавловската семинария, необходими и днес за ус-пешното развитие на националното духовно пространство. Реализацията на планираните по проекта действия и дейности е важна стъпка към повишаване научноизследователския капацитет на младите изследова-тели от Православния богословски факултет. Изпълнението на проекта ще допринесе за по-тясното обвързване на образователната дейност с научноизследователския интерес на бакалаври, магистри, Еразъм сту-денти, докторанти и ще съдейства за развитието на Православния богословски факултет освен като образователен, но и като научен, изследователски и културен център въз основа на новите изследвания, факти и материали за историята на Петропавловската семинария. След приключването на научния форум е пред-видено създаването и на софтуерни продукти, които ще могат да се използват свободно като обучителни материали от студентите и докторантите на факултета и ще бъдат качени на сайта на ВТУ. Докладите от форума ще бъдат публикувани в сборник с анотации на английски език, след като бъдат рецензирани от хабилитирани специалисти в съответната област. Освен сборник е предвидено представянето на изложба от документи, материали, лични вещи и други предмети, свързани с историята на Петропавловската семи-нария. Екипът на проекта се състои от утвърдени и млади учени, докторанти и студенти, което е гарант за приемственост в научноизследователската работа и художественотворческото сътрудничество.
Основни цели и задачи: - Повишаване на научноизследователския интерес на студентите и докторантите съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025) и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г.; - Разширяване спектъра на научните форуми, насочени към студентите и докторантите от ВТУ; - Създаване на контакти между младите учени и студентите от България и чужбина; - Създаване на пакет от дигитални ресурси и софтуер във връзка с учебните програми на Православния богословски факултет, които да подпомагат научните изследвания на учени от различни отдели на знанието; - Осигуряване на информационни ресурси и за студенти и докторанти със специални образователни потребности (асистиращи технологии) от Православния богословски факултет; - Отбелязване на 150-годишнината от създаването на Петропавловското богословско училище с организирането на научен форум и изложба; - Публикуване на подготвения до края на 2024 г. сборник от научния форум; - Закупуване на техническо оборудване (компютърна конфигурация, монитор и мултифункционално печатно устройство) за докторантския кабинет на Православния богословски факултет.

Изследване на образователната интеграция на децата / учениците със специални образователни потребности

26.7.2010 г. - 1.12.2012 г.
Цели на проекта: