Prof. PhD Ivelin Argirov Ivanov

University e-mail: i.ivanov@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail:
Facebook:
Skype:
ORCID: https://orcid.org/0000-0001-6283-7058

Research and artistic activity


War and Peace in Medieval Western Europe : military armaments, strategy and tactics in the High and Late Middle ages. Images of War and Warfare in Late Medieval English manuscripts. Bulgaria, Byzantine Empire and the Latin West in war.

Publications


2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

0

Participation in Projects


Подобряване възможностите за научноизследователска дейност на академичния състав на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ чрез оптимизиране дейността на Университетска библиотека

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
В основата на проектното предложение е необходимостта от оптимизиране дейността на Университетска библиотека чрез поредица от практически и теоретични стъпки, пряко свързани с новите технологии и динамиката на съвременната информационна среда, които биха допринесли за подобряване възможностите за научноизследователска дейност на академичния състав на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и на нуждите на образователния процес. Проектът е в съответствие с националните и европейски нормативни документи, съвременната образователна парадигма и Стратегията за развитие на научноизследователската дейност във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2023–2027 г.), които извеждат на водещи позиции изискването за развитие и обогатяване на професионалния профил на съвременния библиотекар в отговор на навлезлите нови технологии и динамиката на съвременната информационна среда. Разширяване на електронните ресурси и достъпа до световните електронни бази данни налага, от своя страна, периодично провеждане на обучителни семинари за ефективното им използване и подобряване информационната компетентност както на служителите на Университетска библиотека, така и на потребителите – студенти, докторанти и преподаватели. В контекста на настъпилите глобални промени в дигиталната хуманитаристика, една от основните цели на разработения проект е повишаване на квалификацията и подобряване качеството на обслужване чрез обучения в областта на библиотечно-библиографското и информационното обслужване, което има пряка връзка с удовлетворяване на образователните и научноизследователски изискванията на студентите, докторантите и научно-преподавателския състав на ВТУ. Обновяването на наличните компютри и необходими софтуерни продукти е другата стратегическа цел на проекта, която в немалка степен предопределя и успешното реализиране на цялостната концепция за оптимизиране на информационно-библиотечната дейност. Така изведените цели, поставят като приоритетни следните основни задачи: - да стимулира и подкрепя професионалните усилия и на библиотечно-информационните специалисти; - използване и прилагане на иновативни технологии и съвременни библиотечни системи, които имат пряко отношение към съвременните изисквания на професията; -разработена професионална образователна програма, надграждаща ключовите знания и компетенции, която ще подпомогне професионалното развитие на библиотекарите; - приемственост и диалог между различните поколения библиотекари – научни работници и практикуващи професията, който да гарантира дълготрайност на постигнатите резултатите.
Основната цел на проекта е да разработи синергичен модел за професионално-практически компетентности на библиотечно-информационните специалисти. За целта е необходимо внедряването на иновативни подходи с помощта на които Университетската библиотека ще може да отговаря на нуждите на различните категории потребители (студенти, специализанти, докторанти, постдокторанти, преподаватели и др.). Изследователски цели и задачи са обособени в два модула: 1.Теоретичен – базиран на проучване на световните тенденции и постижения в областта на библиотечно-информационните науки на световно и национално ниво. Резултатите ще доведат до усъвършенстване и осъвременяване знанията и компетенциите съвременните научни тенденции. – 2. Практически – базиран на практически занятия в областта на библиотечно-информационното и библиографско обслужване, работа с дигитални библиотеки и световни наукометрични бази данни; организация и управление на информационните ресурси и др. Прилагането на иновативните технологии ще допринесе за оптимизиране и ефективност на дейностите в Университетската библиотека. В края на обучението се издава сертификат за частично придобити компетенции въз основа на проведен тест. Чрез сертификата библиотечно-информационните работници доказват своите компетентности в професията.

Финансиране на научното израстване на академичния състав на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (за придобиване на НС „Доктор на науките“)

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Подобряване и развитие на човешките ресурси, ангажирани с научноизследователска дейност, като едновременно с това се повиши изследователския капацитет на ВТУ. В дългосрочен план ще допринесе за постигане на визията и целите на актуализираната национална стратегия за развитие на научните изследвания в Р България 2017 – 2030, които са свързани с повишаване общественото доверие към науката, задържане и привличане на млади и водещи учени в България.
Качеството на научните изследвания зависи преди всичко от човешкия потенциал - висококвалифицирани и мотивирани изследователи. Придобиването на научна степен „доктор на науките“ е ключов елемент за оценка на изследователския капацитет на университета, както и за изпълнение на националните приоритети и целите на Европейското научно изследователско пространство. Стимулиране на преподавателите за придобиване на научна степен Доктор на науките, с цел при периодичното класиране на ВУ да се повиши коефициента на ВТУ в показател „Научен капацитет и възпроизводството на академичния състав“. Да се подобри развитието на човешките ресурси, ангажирани с научноизследователска дейност, като едновременно с това се повиши изследователския капацитет на ВТУ.

Повишаване на показателите за научна активност чрез провеждане на международна научна конференция, отпечатване на сборник с доклади, стимулиране и подпомагане на докторанти, млади и изявени учени от ВТУ за участия в други научни прояви и за публикации в рецензирани и реферирани издания.

Ръководител на екипа
19.4.2022 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Общата цел на проекта е да допринесе за изграждане на по-тесни и ползотворни международни контакти, както и за подобряване на видимостта на научната продукция на докторанти, млади учени и преподаватели от ВТУ у нас и в чужбина. Смятаме, че реализацията на проекта ще допринесе за промяна на настоящата ситуация и ще доведе до повишаване на видимостта на научната продукция на докторанти, младите и изявени учени от ВТУ.
Общите изследователски цели на проекта са насочени към ефективна комуникация на резултатите от научните изследвания и постиженията на научните колективи в условията на дигитална среда и отворен достъп до научна информация, следват Препоръка (ЕС) 2018/790 на ЕК от 25 април 2018 г., и са в съответствие с Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 г. Комуникацията в научното поприще, от една страна, спомага за създаване на възможности за ефективни партньорства с екипи, работещи по сродна проблематика от страната и чужбина, както и за подпомагането на интердисциплинарния характер на научните изследвания, а от друга страна – има ключова роля при създаването на публичност и повишаване на осведомеността на обществото относно свързаните с науката теми, аргументи, и научни открития. Специфичните цели на проекта отговарят на условията за работа в дигитална среда, за повишаване на качеството и за ускоряване на развитието на научните изследвания в приоритетните научни области, съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025), и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г. Специфична цел на настоящия проект е стимулиране на международното сътрудничество и интеграция в областта на историята, социологията, антропологията и политическите науки чрез значим международен форум и издаване на сборник с докладите на участниците. Сред целите на проекта е стимулиране на участието на докторанти, млади и утвърдени учени в международни прояви и на тяхната публикационна активност в реферирани и рецензирани издания чрез осигуряване на такса за правоучастие и на специализиран превод на английски език, руски или друг език. Немаловажна специфична цел е също осъществяване на информационна и консултантска дейност, насочена към преподаватели и докторанти от ВТУ и повишаване на параметрите по индекс на цитируемост и публикуване на статии в научни списания и други издания, които се реферират в Scopus, Web of Science и други престижни научни платформи.

ВТУ ревю: изследвания в областта на хуманитарните и социални науки

ръководител
15.11.2021 г. - 15.11.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът има за цел подкрепа за утвърждаващото се англоезично научно списание „VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences“ . Опитът от изминалия четиригодишен период от създаването на VTU Review показва, че редколегията на списанието и Университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий“ се нуждаят от допълнителна помощ при подготвянето и издаването на големи тематични книжки и допълнителни броеве. Настоящият проект има за цел подпомагане и на дейността и усилията на основния екип на списанието, както и финансиране на печата и книговезката обработка на списание „VTU Review“ през 2022 година.
Проектът е насочен към развиване на уеб-версията на списанието с допълнителни опции и възможности, които да подпомогнат както по-широко популяризиране на списанието, така и привличането на нови автори, рецензенти и читатели. Освен това списанието се нуждае и от допълнително развитие и надграждане на системата за електронно подаване на ръкописи и рецензии, чието начало беше положено през 2021 година. Нуждата от консумативи за редакционната колегия и на материали за отпечатване (хартия и картон) за издателството е също сред мотивите за кандидатстване с настоящия проект. Специфична цел е също по-нататъшното утвърждаване на „VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences“ като научно поредично издание и постигане на по-добри позиции за кандидатстване за бази издания с импакт-фактор и импакт-ранг.

Комуникация на науката в условията на дигитална среда и отворен достъп

Член
31.3.2021 г. - 10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Комуникацията на резултатите от научните изследвания и постиженията на научните колективи в условията на дигитална среда и отворен достъп до научна информация е в основата на прилагането в проектното предложение на Препоръка (ЕС) 2018/790 на ЕК от 25 април 2018 г. и в съответствие с Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 г. Комуникацията на науката, от една страна, спомага за създаване на възможности за ефективни партньорства с екипи, работещи по сродна проблематика от страната и чужбина, както и подпомагането на интердисциплинарността на разработките, а от друга страна – има ключова роля при създаването на публичност и повишаването на осведомеността на обществото относно свързаните с науката теми, научни открития и аргументи. Същевременно тя допринася за засилване на ролята на научните резултати в полза на решаването на икономически и социални въпроси и предизвикателства. Комуникацията на науката в условията на дигитална среда и отворен достъп, с основен обект – научната периодика на ВТУ, е предпоставка за качество и ускорено развитие на научните изследвания в приоритетните научни области съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025 г.) и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г. и е в изпълнение на Политиката за развитие на ВТУ, утвърдена със Заповед № РД09-1601/20.07.2020 г. на министъра на образованието и науката, в частта на свързаността и установяване на партньорства, както и развитието на научната дейност.
Основните цели и задачи на проектното предложение са: - В условията на дигитална среда и отворен достъп повишаване на качеството и ускоряване на развитието на научните изследвания в приоритетните научни области съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025) и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г.; - На изследователите и на обществеността като цяло да се предостави достъп до качествени научни публикации, научноизследователски данни и други научноизследователски резултати и достижения в научните области, съгласно утвърдената редакционна политика на научните списания на ВТУ; - Дългосрочно съхраняване на резултатите от научните изследвания на ВТУ (1.) чрез дигитален печат на научните списания, и (2.) чрез поддръжка и развитие на вече изградената дигитална инфраструктура за научна периодика на ВТУ с цел споделяне и отворен достъп (http://journals.uni-vt.bg). - Разпространение на резултатите от научните изследвания и осигуряване на възможност за използването им независимо от канала за разпространение (научно списание, дигитална инфраструктура, трансмедийни канали и др.); - Създаване на публичност на научните постижения чрез използване на възможностите за споделянето им на различни платформи за научна информация и осигуряване на DOI (Digital Object Identifier) за научните публикации с цел автентификация. - Създаване на публичност и комуникиране на научните постижения чрез използване на възможностите на събитийния мениджмънт и представяне на Университетско издателство на ВТУ в панаири на книгата и изложения на научна литература, научни форуми и др.

ВТУ ревю: изследвания в областта на хуманитарните и социални науки

Ръководител
28.9.2020 г. - 28.5.2021 г.
Цели на проекта:
Проектът има за цел подкрепа за утвърждаващото се научно списание VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences. Редакционната колегия планира издаването на 2 книжки през 2021 година, което изисква както пряка организационна, преводаческа и редакторска работа, така и съответно финансиране.
– Утвърждаване и развитие на университетско научно списание "VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences"; – Развиване на уеб-версията на списанието с допълнителни опции и възможности за по-разнообразна и точна информация; – Подготовка за бъдещо включване в международни бази данни.

Периодичните научни издания на ВТУ – платформа за разпространение на качествено научно знание

Член
5.5.2020 г. - 10.12.2020 г.
Цели на проекта:
Подпомагане на интернационализацията на периодичните научни издания на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Индексиране и рефериране на „VTU Review”, “Медии и комуникации на 21 век“ и „Визуални изследвания“ в CEEOL, на „Проглас“, „VTU Review” и “Медии и комуникации на 21 век“ в MLA (ModernLanguageAssociation), на „Социално-икономически анализи“ в DOAJ (DirectoryofOpen Access Journals) и подготовката на всички списания за индексиране в престижната библиографска и реферативна база данни Web of Science; присвояването на DOI (DigitalObjectIdentifier) на публикуваните материали; подобряването на техническите възможности на Издателството на ВТУ и осигуряване на необходимите ресурси за издаване на периодичните издания.

Интеграция в международното изследователско пространство чрез публикации и международни научни прояви на докторанти, млади и изявени учени от ВТУ

Ръководител на екипа
5.5.2020 г. - 10.12.2020 г.
Цели на проекта:
Общата цел на проекта е да допринесе за видимостта на научната продукция на преподавателите от ВТУ у нас и в чужбина.
Провеждане на информационна и консултантска дейност, насочена към преподаватели и докторанти от ВТУ и повишаване на параметрите по следните показатели: - индекс на цитируемост; - публикуване на статии в научни списания и други издания, които се реферират в Scopus, Web of Science и др.

Утвърждаване и развитие на стартиралото университетско научно списание "VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences"

Ръководител на екипа
26.3.2019 г. - 10.12.2019 г.
Цели на проекта:
Целта на настоящия проект е утвърждаване на стартиралото през 2017 година университетско научно списание "VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences" и подготовка за кандидатстване в Erih +, Scopus, Web of Science и други авторитетни бази данни с реферирани издания и издания с импакт фактор.
На първо място, редколегията на "VTU Review: Studies in the Humanities and Social Sciences" поставя като цел разширяване на кръга от автори и рецензенти от България и чужбина. Също, сред основните задачи през 2019 година е утвърждаване на интердисциплинарния характер на списанието чрез разширяване и разнообразяване на тематичния обхват в областта на хуманитарните и социални науки (филологически науки, културна антропология, история, социология, философия и др.) Редколегията планира нови теми и тематични кръгове като гранични общества, миграционни процеси, културни идентичности и взаимодействия. Друга цел е публикуването на още повече рецензии на актуални и значими монографични и други изследвания, излезли както в чужбина, така и у нас. Фактът, че списанието излиза на английски език, дава възможност на учени вън от България да добият представа за излязлото у нас.

Университетско списание за хуманитаристика с работно заглавие "VTU-Magazine: Vision-Target-Usage"

28.6.2016 г. - 10.12.2018 г.
Цели на проекта:
Създаването и утвърждаването на университетско списание за хуманитаристика, което да представя по достоен начин научните и художествено творческите постижения на колегиума на Великотърновския университет чрез професионално задълбочени научни студии, качествени художествени и дизайнерски продукти и забележителни текущи новини из живота на академичната общност. Такова списание във ВТУ до момента няма, въпреки че в европейската университетска система това е широко разпространена практика.

Стандарти на всекидневието през Средновековието и Новото време

-
Цели на проекта:
Основните цели на програмата са прилагане и разпространяване на академично ниво на различни подходи при разглеждането на проблеми от историята, антропологията и етнологията; въвеждане в обръщение на модерни интердисциплинарни теми, ориентирани към всекидневието в различните исторически епохи, жизнения стандарт и социалния статус на индивида; акцентиране върху иновативни подходи, интегриращи методология, характерна и за антропологията и етнологията, както и върху мултидисциплинарността в обучението по история във ВУ; създаване на условия за активни преки контакти и обмен на идеи и информация между студенти и преподаватели от различни страни. Основните дейности са концентрирани върху лекции и семинари с мултимедийни презентации, дискусии под формата на кръгли маси, които да стимулират свободната комуникация и обмен на идеи между студентите; работа в малки групи, организирани на доброволен принцип за демонстрация на традиционни ястия, фолклор и облекло; тематични екскурзии, съчетани с кратко целево теренно проучване