Assoc. Prof. PhD Petya Ivanova Petrova

University e-mail: p.petrova@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail:
Facebook:
Skype:
ORCID:

Research and artistic activity


Publications


2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2002

Participation in Projects


Дигитални и екологични решения в подкрепа на развитието на селските райони в България

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към изследване, анлиз и синтез на опита на страните-членки на ЕС с възможнен трансфер на опит в развитието на дигитални и зелени решения в селските райони на България. Проектът предвижда надграждане на научните резултати от проект „Прилагане и трансфер в практиката на иновативен научен инструмент за оценка на селските райони“, в рамките на който бе разработена методология за оценка и анализ на селските райони. Проучването на селските райони на България бе извършено в контекста на негативните демографски тенденции и нарастващи социални рискове, като идентифицира липса на опит за адаптиране към дигиталния и зелен преход. Пред настоящата 2024 г. изследователският екип се насочи към проучване на опита на страни членки на ЕС при прилагането на съвременни цифрови и екологични решения за развитие на селските райони. Това би подпомогнало административния капацитет в България, в частност на селските райони и откриването на нови възможности за бъдещото им развитие. Проектът е интердисциплинарен, включващ 14 изследователи и учени от две професионални направления на ВТУ: изследователи от ПН 3.8 „Икономика“ от катедра „Икономическа теория и международни икономически отношения“, катедра “Финанси и счетоводство“ и 3.4 Социални дейности – Катедра „Организация и методология на социалните дейности“. В проекта са включени 8 учени, 6 докторанти и 4 студенти, които ще имат възможност за участие в научни изследвания с висока добавена социално-икономическа стойност. Практическата полза от проекта е потенциалната възможност за идентифициране и трансфер на добри практики от ЕС в селските райони на България с цел идентифициране на възможности и потенциални сценарии за развитието им.
Основна изследователска цел на проекта е внедряване и трансфер в практиката от ЕС на дигитални, екологични и иновативни решения в подкрепа на развитието на селските райони, за подобряване на социално-икономическата сигурност. В рамките на проекта ще бъдат изпълнени следните изследователски задачи: 1. Развитие на изследователски капацитет за дефиниране на рискове и възможностите за развитието на селските райони с приложение за местните власти и местните общности в селските райони; 2. Повишаване на компетентността на участващите преподаватели и докторанти в областта на прилагането на европейските политики в България, както и насърчаване на изследователи да предлагат мерки за справяне с многопластовите структурни и социално-икономически проблеми в селските райони; 3. Проучване, систематизиране и анализ на съществуващи дигитални и екологични решения, които вече се прилагат в селските райони в България и по света, както и възможностите за тяхното финансиране; 4. Трансфер на добри практики на ЕС и внедряването им за разработване на иновативни учебни дисциплини в областта на социално-икономическото развитие на селските райони; 5. Провеждане на научно събитие „Интелигентно развитие на селските райони – добри практики, възможности и предизвикателства“ за представяне на резултатите сред заинтересовани институции и партньори; 6. Разработване на наръчник „Дигитални и зелени решения за селските райони в България“.

Национална научна конференция „Постижения и перспективи на стопанско-историческите изследвания в България“

Член
31.3.2021 г. - 10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Проектът цели да способства за изграждане на цялостна национална мрежа в областта на стопанско-историческите изследвания. Обменът на информация и сътрудничеството на водещите научни и образователни институции е изключително важно за развиването на нашата наука. Специфичността на полето на изследванията изисква създаването на общност от национални изследователи, което ще позволи в рамките на бъдещите предизвикателства пред академична общност да се разработват дългосрочни програми за научно-изследователска работа и да се търси качество и дълготрайност на резултатите. В рамките на тази мрежа са замислени екипи, организирани около определени тематични кръгове; ядра от специалисти по определени теми; бъдещи съвместни сътрудничества, особено под формата на по-мащабни научни проекти. Предвиждат се възможности за изява на млади учени – докторанти и пост-докторанти, които са включени наравно с утвърдени учени в изградените екипи. По този начин се дава възможност за осъществяване на приемственост между поколенията и се гарантира плавното развитие на стопанско-историческите изследвания, без загуба на потенциал и в традициите на българската историческа общност.
Основна цел на проекта е развиване на сътрудничеството между всички изследователи на стопанско-историческите изследвания в страната – утвърдени и млади учени, чрез споделяне на професионалния опит и предоставяне утвърдена платформа за диалог и научни дискусии. Тази основна цел се осъществява чрез: 1. Създаване на условия за осъществяване на диалог между учените от отделните институции; 2. Развиване на контактите между отделните институции. Основните форми на този диалог и сътрудничество са: 1. Национална научна конференция на Център за стопански исторически изследвания (ЦСИИ) като водещ форум по въпросите на стопанската история; 2. Изследване на конкретни теми от стопанската история на България и провеждане на архивни и документални проучвания във водещи библиотеки и архиви в страната. Основната цел на проекта налага утвърждаването на Исторически факултет и Великотърновски университет като водещи научни звена в изследването на икономическата история в страната.

25 години поглед в бъдещето – предизвикателства пред съвременните стопански науки

Член
19.6.2017 г. - 10.12.2017 г.
Цели на проекта:
Настоящата проектна идея е свързана с организирането и провеждането на международна научно-практическа конференция, посветена на 25-тата годишнина от основаването на Стопански факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Тази конференция се е наложила в изследователските среди като регулярно ежегодно провеждана и е носител на множество иновации в стопанските науки. Проектното предложение търси и акцентира върху най-новите проекции на научните събития в света – провеждане на уеб-сесия, интерактивни дискусии, публикуване в световни вторични бази данни на научната продукция на събитието.
Цел: Провеждане на научен форум с международно участие, на който участниците в него представят свои идеи, изследвания и виждания за развитието на социално-икономическата проблематика и предизвикателствата пред стопанските науки. Задачи: • Анонсиране на научното събитие в световните референтни мрежи; • Установяване и утвърждаване на контакти с изявени чуждестранни и наши изследователи в областта на стопанските науки; • Стимулиране на академичния състав на Стопански факултет, в т. ч. и студентската и докторантска активност относно провеждането и представянето на актуални изследванияна проблемите на икономиката, мениджмънта, туризма и социалната сфера/дейности, област; • Изготвяне и подходящо анонсиране на рефериран сборник с доклади с импакт фактор.

Оптимизация на връзката между обучителния процес във ВТУ и възможностите за реализация на студентите по счетоводство и финанси

24.4.2015 г. - 10.12.2017 г.
Цели на проекта:
Целта на проекта е стимулиране и развитие на сътрудничеството с бизнеса, местни и национални иституции и организации в страната ичужбина чрез усъвършенстване на съдържанието и методиката на образователния процес по финанси и счетоводство, както и разширяване възможностите за реализация на студентите.

Усъвършенстване процеса на обучение и разработване на образователни стандарти по счетоводство и финанси

9.5.2012 г. - 10.12.2014 г.
Цели на проекта:
Целта на проекта е подобряване качеството на обучението по счетоводство и финанси и счетоводство чрез усъвършенстване организацията на образователния процес и разработване на образователни по релевантните им дисциплини , изучавани в бакалавърските и магистърски програми на катедра "Финанси и счетоводство" както и привличане на чуждестранни студенти и преподаватели по счетоводство и финанси чрез създаване на възможности за това.

Ролята на финансовата и счетоводната информация в подкрепа на малките и средни предприятия

26.7.2010 г. - 1.12.2010 г.
Цели на проекта:
Да се разкрие ролята на счетоводната и финансова информация в управлението на малките и средни предприятия като се направят предложения за нейното ефективно използване при вземане на обосновани управленски решения.
• Изследване потребностите от счетоводна и финансова информация на собственици и управители на малки и средни предприятия; • Разработване на методика за създаване на финансово-счетоводна информация за нуждите на собствениците и мениджърите на малките и средни предприятия; • Изследване на инструментариума от подходи и методи за анализ на финансово-счетоводна информация с аргументиране на предложения за тяхното усъвършенстване в практиката.

Използване на европейските модели за създаване на счетоводна информация и синхронизиране на счетоводните практики в страните от Централна и Източна Европа

28.4.2009 г. - 1.12.2009 г.
Цели на проекта:
Да се направи анализ на познатите и прилагани в страните от Източна Европа модели за създаване на счетоводна информация като се направят предложения за синхронизиране на европейските практики с българската теория и практика.
• Изследване и характеристика на европейските модели за създаване на счетоводна информация; • Изследване приложимостта на използваните в страните от Източна Европа модели за създаване на информация или изследване приложимостта на моделите в страните от Централна и Източна Европа; • Стимулиране сътрудничеството и мобилността на научния колектив с партньори от чуждестранни университети; • Повишаване професионалната квалификация (научния потенциал) на състава.

Разработване на системи за финансово управление и контрол във висшите училища от системата на публичния сектор

член
28.4.2009 г. - 10.12.2010 г.
Цели на проекта:
Да се изготви свитък с вътрешни правила за финансово управление и контрол и се направи обществено обсъждане на проблемите, свързани с финансовото управление и контрол във висшите училища от публичния сектор като бъдат представени гледните точки на висшите училища, Министерството на финансите, Министерството на образованието, младежта и науката и Сметната палата.
• Обсъждане на проблемите, свързани с прилагането на системите за финансовото управление и контрол във висшите училища от публичния сектор; • Анализ на приложимостта на съществуващата система за финансово управление и контрол; • Синхронизиране на практиката на висшите училища при прилагане на системите за финансовото управление и контрол с изискванията на Сметната палата, Министерството на финансите и Министерството на образованието, младежта и науката; • Стимулиране сътрудничеството между ВТУ и научния колектив с представители на други икономически университети с оглед осъществяване на бъдещи съвместни проекти. • Обобщаване на резултатите в самостоятелен свитък, включващ набор от вътрешни нормативни документи.