150 години от основаването на Петропавловската семинария в Лясковец (Петропавловската семинария като обект на научноизследователския интерес за студентите и докторантите от Православния богословски факултет на Великотърновския университет)
Член
21.3.2024 г. -
10.12.2024 г.
Цели на проекта:
В основата на проектното предложение е предстоящата 150-годишнина на Петропавловското богословско училище, във връзка с която е предвидено провеждането на научен интердисциплинарен форум за студенти и докторанти с международно участие. Форумът е тематичен, с интердисциплинарен характер и пре-доставя възможност за научноизследователски диалог и обмяна на идеи между българските и чуждестранните млади учени и студенти в различни направления – теология, история, археология, културология, литературознание, езикознание и др. Научният форум ще осигури възможност да станат обществено достояние непреходни културни ценности, свързани с Петропавловската семинария, необходими и днес за ус-пешното развитие на националното духовно пространство. Реализацията на планираните по проекта действия и дейности е важна стъпка към повишаване научноизследователския капацитет на младите изследова-тели от Православния богословски факултет. Изпълнението на проекта ще допринесе за по-тясното обвързване на образователната дейност с научноизследователския интерес на бакалаври, магистри, Еразъм сту-денти, докторанти и ще съдейства за развитието на Православния богословски факултет освен като образователен, но и като научен, изследователски и културен център въз основа на новите изследвания, факти и материали за историята на Петропавловската семинария. След приключването на научния форум е пред-видено създаването и на софтуерни продукти, които ще могат да се използват свободно като обучителни материали от студентите и докторантите на факултета и ще бъдат качени на сайта на ВТУ. Докладите от форума ще бъдат публикувани в сборник с анотации на английски език, след като бъдат рецензирани от хабилитирани специалисти в съответната област. Освен сборник е предвидено представянето на изложба от документи, материали, лични вещи и други предмети, свързани с историята на Петропавловската семи-нария. Екипът на проекта се състои от утвърдени и млади учени, докторанти и студенти, което е гарант за приемственост в научноизследователската работа и художественотворческото сътрудничество.
Основни цели и задачи:
- Повишаване на научноизследователския интерес на студентите и докторантите съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025) и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г.;
- Разширяване спектъра на научните форуми, насочени към студентите и докторантите от ВТУ;
- Създаване на контакти между младите учени и студентите от България и чужбина;
- Създаване на пакет от дигитални ресурси и софтуер във връзка с учебните програми на Православния богословски факултет, които да подпомагат научните изследвания на учени от различни отдели на знанието;
- Осигуряване на информационни ресурси и за студенти и докторанти със специални образователни потребности (асистиращи технологии) от Православния богословски факултет;
- Отбелязване на 150-годишнината от създаването на Петропавловското богословско училище с организирането на научен форум и изложба;
- Публикуване на подготвения до края на 2024 г. сборник от научния форум;
- Закупуване на техническо оборудване (компютърна конфигурация, монитор и мултифункционално печатно устройство) за докторантския кабинет на Православния богословски факултет.
Изследване на дискретни и геометрични структури и техни приложения
Член
21.3.2023 г. -
10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Настоящият проект е насочен към фундаментални научни изследвания в областта на математиката и информатиката, а именно изследване, конструиране и класификация на дискретни и геометрични структури. Подобни математически обекти имат практическо приложение в информационните и комуникационни технологии и по-специално в информационната сигурност, а те от своя страна са сред националните приоритетни области за развитие.
Изследванията в това научно направление са както аналитични така и базирани на специализиран софтуер. Основна част от работата заемат разработване и имплементиране на алгоритми за генериране и класификация на търсените структури. За тази цел е необходима компютърна техника с добри параметри, а текущото оборудване не отговаря на нуждите на съвременната наука. Закупуване на нови компютри и периферни устройства ще подобри качеството на работа на колектива на проекта.
Не на последно място настоящият проект има за цел да се възобнови семинара „Математически основи на информатиката“, организиран съвместно с изявени учени от Институт по математика и информатика при БАН. На този семинар се дава възможност за представяне на текущи изследвания, провеждат се дискусии по актуални въпроси. Също така се канят представители на фирми от IT сектора, които представят реални задачи, чието решение е свързано с научната дейност на колектива.
Основната цел на проекта е да се подкрепи научната дейност и академичното израстване на членовете на колектива на настоящия проект. Закупуване на съвременна изчислителна техника и финансова подкрепа при участие в национални и международни научни форуми са важен фактор за развитието на кадрите на факултет „Математика и информатика“ на Великотърновски университет.
Една от основните задачи е да се възобнови редовното провеждане на семинара „Математически основи на информатика“, организиран съвместно с ИМИ при БАН. На този форум утвърдени учени представят своя опит и дейност, но също така се дава възможност на млади учени да се изявят и да намерят подкрепа в работата си. Провеждат се полезни дискусии, които обогатяват екипа с нови идеи и задачи. Не рядко представители на фирми от IT сектора се канят и вземат участие във въпросните дискусии. Целта е да се затвърдят съществуващите партньорства и да се черпят идеи за научни изследвания с пряко приложение в бизнеса.
По отношение на самите научни изследвания, конкретни проблеми, по които ще работят членовете на колектива, са включени в работната програма.
Изследване на математически структури и дидактически технологии в обучението по математика чрез специализиран софтуер
Член
5.5.2020 г. -
10.12.2020 г.
Цели на проекта:
- Изследване на алгебрични и геометрични структури чрез съществуващите системи за компютърна математика, както и разработване на нов специализиран софтуер;
- Приложение на иновативни дидактически и информационни технологии в научните изследвания в областта на математиката и информатиката, както и в съвременния учебен процес по математика.
• Да се стимулира и подпомага финансово научно-изследователската работа на участниците в проекта, както и техните изяви в това направление чрез участия в национални и международни конференции и публикуване на постигнатите резултати в издания с импакт фактор, както и в такива, реферирани и индексирани в Scopus и Web of Science;
• Разработване и използване на иновативни научно-изследователски и образователни технологии в обучението по математика.
Реализации на алгебрични и геометрични структури в информационната сигурност
Ръководител на екипа
26.3.2019 г. -
10.12.2019 г.
Цели на проекта:
През последните години информационната сигурност е един от основните световни приоритети. Настоящият проект е насочен е към фундаментални научни изследвания, свързани с разработване и софтуерна реализация на математически структури и модели за защитата на информацията. Използваните методи се прилагат в теорията на кодирането и криптографията с цел увеличаване на надеждността на цифровите комуникации. Тези методи предполагат разработване на аналитичен и алгоритмичен апарат, който включва основни градивни елементи за решаване на проблеми на информационната сигурност. Резултатите принципно са теоретични, но предложените схеми за криптографски примитиви могат да се реализират при интерес от страна на конкретни потребители.
Проектът е естествено продължение на успешно приключилите проекти по договори № ФСД-31-653-07/19.06.2017, № ФСД-31-303-05/16.03.2018 и др. Екипът включва както утвърдени специалисти в областта, така и млади учени – студенти и докторанти, които допринасят с нови идеи и решения.
Основната цел на проекта е постоянно да се стимулира и подпомага научно-изследователската работа на участниците в проекта, както и техните изяви в това направление чрез участия в национални и международни конференции и семинари и публикации в индексирани (Scopus, WoS и др.) издания и такива с IF. По този начин ще се обогати с нови теми и идеи дейността на научния семинар „Математически основи на информатиката”. Важен аспект е и разширяване на сътрудничеството с учени от български и международни организации, работещи в областите кодиране, криптография и защита на информацията и др. (ИМИ – БАН, ДАНС, COSIC Research Group in KU Leuven, Белгия, Meijo University и Technology Institute Нагоя, Япония, Университета в Щип, Македония и др.). Конкретните задачи за постигане на поставените цели са видими от приложената работна програма на проекта. В нея се виждат амбициите на участниците за постигане и представяне на още по-съществени резултати и нуждата от адекватното им финансиране.
Иновативни методологии за разработване на софтуер – изследвания и приложения
Член
26.3.2019 г. -
10.12.2019 г.
Цели на проекта:
Проектът цели научно изследване на прилагането на съвременни методологии за разработка на софтуер и определянето на подходящите методологии за различните видове информационни системи. Допълнителна цел е интегриране на получените резултати в учебния процес и научното развитие на преподавателския състав в тази посока. Това е от изключителна важност за повишаване ерудицията на участниците и съответно качеството на учебния процес, а също и необходимо условие за адекватно партньорство със софтуерни компании, заинтересовани от образованието в ИТ сферата. Актуалността на научните разработки в сферата на софтуерното инженерство е несъмнена, а практическото им прилагане е важна характеристика на съвременното информационно общество. Приоритет на проекта е публикуването на получените резултати от научните изследвания в реферирани издания и издания с импакт фактор – Scopus и Web of Science.
• Получаване на нови научни резултати относно:
- Комбиниране на дейности и добри практики от различни методологии и изследване на влиянието им върху качеството на софтуерния продукт;
- Експериментиране с реорганизация на дейностите в софтуерните процеси;
- Изследване на структури от данни, подходящи за реализиране на различни видове информационни системи;
- Специфични аспекти при приложението на дискретни структури в разработването на информационни системи;
- Прилагане на схеми за споделяне на общ ключ и реализация на Oblivious transfer модули в съвременните системи и технологии за информационна сигурност.
• Привличане към научно-изследователска работа на млади асистенти, докторанти и студенти;
• Създаване на научен семинар по темата на проекта с участието на студенти, докторанти, преподаватели, учени и специалисти с международен авторитет;
• Публикуване на значими резултати в реферирани списания с импакт фактор и други специализирани издания.
Проект „Мащабируема технология за мониторинг на enterprise/институционални мрежи, с вграден Изкуствен Интелект и Машинно Обучение, с цел ранно предупреждение и превенция на рискове“
Научен изследовател
20.7.2018 г. -
20.7.2020 г.
Цели на проекта:
По проекта се подкрепя разработването на процесна иновация–мащабируема технология за мониторинг на enterprise/институционални мрежи, с вграден Изкуствен Интелект и Машинно Обучение, с цел ранно предупреждение и превенция на рискове.
Технологията представлява клъстерна група от високо мащабируеми софтуерни механизми и инструменти, създадени с цел извършване на ефективен мониторинг на компютърни мрежи на институционални потребители в големи организационни структури, т.е. мрежи, които обединяват от 100 000 до над милион хардуерни устройства. Важна част от клъстерната група са модулите за Изкуствен Интелект и Машинно Обучение, в чиито ядра са заложени специфични математически алгоритми със софтуерна имплементация.
Концепцията за технологията е разработена изцяло на базата на анализ на наличните технологии в световен мащаб за осъществяване на непрекъснат мониторинг над поточни данни от информационни масиви, постъпващи, извличани или прихващани в реално време от много голям брой софтуерни и хардуерни източници.
Изпълнението на проекта ще доведе до разработка на технология, попадаща в обхвата на 2 приоритетни направления на ТО на ИСИС "ИКТ и информатика".
Основно направление:
-Big Data, Grid and Cloud Technologies
Вторично направление:
-уеб, хибридни и "native" приложения, уеб базирани приложения за създаване и експлоатиране на нови услуги и продукти
Иновацията е уеб-базирано клауд решение, което ще се предлага като инструмент/технология за ефективен мониторинг върху софтуерно-хардуерни мрежи.
Изпълнението на проекта води до разработване на иновация, отговаряща на TRL 6 – технологията ще бъде тествана в среда на потенциален клиент и детектираните грешки-коригирани.
Математически модели и софтуерни решения в теорията на кодирането и криптографията
Ръководител на екипа
16.3.2018 г. -
10.12.2018 г.
Цели на проекта:
През последните години киберсигурността се превърна в един от основните световни приоритети. Настоящият проект е насочен е към фундаментални научни изследвания, свързани с разработване и софтуерна реализация на математически модели за защитата на информацията. Използваните методи се прилагат в теорията на кодирането и криптографията с цел увеличаване на надеждността на цифровите комуникации. Тези методи предполагат разработване на аналитичен и алгоритмичен апарат, който включва основните градивни елементи за решаване на проблеми на киберсигурността. Резултатите принципно са теоретични, но предложените схеми за криптографски примитиви могат да се реализират при интерес от страна на конкретни потребители.
Проектът е естествено продължение на успешно приключилия проект по договор № ФСД-31-653-07/19.06.2017. Екипът включва както утвърдени специалисти в областта, така и млади учени и докторанти, които допринасят с иновативни решения.
Основната цел на проекта е постоянно да се стимулира и подпомага научно-изследователската работа на участниците в проекта, както и техните изяви в това направление чрез участия в национални и международни конференции и семинари и публикации в реномирани издания. По този начин ще се обогати с нови теми и идеи дейността на научния семинар „Математически основи на информатиката”. Важен аспект е и разширяване на сътрудничеството с учени от български и международни организации, работещи в областите кодиране, криптография и защита на информацията и др. (ИМИ – БАН, ДАНС, COSIC Research Group in KU Leuven, Белгия, Meijo University и Technology Institute Нагоя, Япония, и др.). Конкретните задачи за постигане на поставените цели са видими от приложената работна програма на проекта. От почти удвоеното ? съдържание (спрямо тази от предходния проект) се виждат амбициите на участниците за постигане и представяне на още по-съществени резултати и нуждата от адекватното им финансиране.
Оптимизации в областта на софтуерното инженерство – методологии за разработване, реализация и интеграция в обучението
Член
19.6.2017 г. -
10.12.2017 г.
Цели на проекта:
„Оптимизации в областта на софтуерното инженерство – методологии за разработване, реализация и интеграция в обучението” е проект в областта на софтуерното инженерство и обучението в тази област. Разработките в сферата на софтуерното инженерство са изключително актуални, а при наличието на специалност „Софтуерно инженерство“ във ВТУ – и жизнено необходими. Научното развитие на преподавателския състав в тази посока е от изключителна важност не само за повишаване ерудицията на участниците и съответно качеството на учебния процес, но и като необходимо условие да бъдем адекватни партньори с ИТ бизнеса, за да продължим, задълбочим и разширим плодотворното сътрудничество със софтуерни компании, които да се ангажират собразованието в ИТ сферата, какъвто пример вече имаме са компания „Програмиста“.
Предложният проект има за цел не само получаване на резултати от научни иаследвания, публикувани в реномирани реферирани и индексирани издания, но и приобщаване на бизнеса към образованието и съотве
• Получаване на нови научни и практически резултати относно:
– Изследване на перспективни модели на софтуерни процеси за разработка на малки, до средно големи информационни системи;
– Възможности за комбиниране на дейности от няколко процеса с цел получаването на нови модели, по-ефективни за конкретни типове информационни системи;
– Проучване на възможностите на съвременните инструменти и среди за проектиране и програмиране от гледна точка както на използването им в ИТ индустрията, така и в обучението.
– Проследяване на развитието на езиците за програмиране и програмните парадигми. Възможности за мултипарадигмено програмиране;
– Изследване на структури и бази от данни, подходящи за реализиране на различни видове информационни системи;
– Проучване на конкретни нужди на ИТ бизнеса от софтуерни разработки;
– Възможности за мащабиране на гъвкави методи с цел прилагането им в разработката на облачни приложения;
– Разработване на информационни системи и модули, подпомагащи качествен
Математически модели и софтуерни решения с приложения в теорията на кодирането и криптографията
Ръководител на екипа
19.6.2017 г. -
10.12.2017 г.
Цели на проекта:
С развитието на компютърните технологии и комуникации, сигурността, надежността и защитата на информацията стават все по-актуални. Проектът е насочен към фундаментални научни изследвания, свързани с разработването на математически модели, които имат пряко отношение към защитата на информацията. Използват се методи, в основата на които лежат алгебрични и геометрични теории с приложения в теорията на кодирането и криптографията, които играят основна роля за увеличаване на надеждността на цифровите комуникации. Тези дисциплини се занимават с разработване на математическия инструментариум, който съдържа основните градивни елементи за решаване на неотложните проблеми на информационната сигурност.
Резултатите принципно са теоретични, но връзката с реалния бизнес е пряка, като предложените схеми за криптографски примитиви биха могли да се реализират при интерес от страна на конкретни потребители. Екипът на проекта включва както утвърдени специалисти в областта, така и млади учени и докторант
Основната цел на проекта е да се стимулира и подпомогне научно-изследователската работа на участниците по тематиката на проекта, както и техните изяви в това направление на национално и международно ниво чрез публикации в списания и участия в национални и международни семинари и конференции. По този начин ще се обогати с нови теми и идеи дейността на научния семинар „Математически основи на информатиката”. Важен аспект е и разширяване на сътрудничеството с учени от български и международни организации, работещи в областите кодиране, криптография и защита на информацията и др. (ИМИ – БАН, ДАНС, COSIC Research Group in KU Leuven, Белгия, Meijo University и Technology Institute Нагоя, Япония, и др.). Конкретните задачи за постигане на поставените цели са видими от приложената работна програма на проекта.
Алгебрични и геометрични модели в кодирането и криптографията и реализирането им чрез паралелни алгоритми
9.4.2014 г. -
10.12.2016 г.
Цели на проекта:
Основната цел на този проект е свързана с трансфер на знания между теорията на кодирането и криптографията.
Съвременни тенденции в развитието на софтуерните технологии и алгоритми, обработката на данни и адекватната подготовка на специалисти в тези области
9.5.2012 г. -
10.12.2014 г.
Цели на проекта:
Цел и задачи на изследването.
1. Получаване на нови научни резултати относно:
- Нови алгоритми за специфични задачи б областта на програмирането;
- Изследване на нестандартни алгоритми и структури от данни;
- Изследване на специфичните нужди на ИТ бизнеса от софтуерни решения;
- Промени в обучението по програмиране, софтуерни технологии и дизайн във връзка с адекватната подготовка на ИТ специалисти;
- Алгоритмични и програми решения на проблеми от областта на дискретните структури.
2. Привличане към научно-изследователска работа на млади асистенти, докторанти и студенти;
3. Създаване на научен семинар „Съвременни тенденции в развитието на софтуерните технологии и компютърните алгоритми” с участие на студенти, докторанти, преподаватели, учени и специалисти с международен авторитет.
4. Публикуване на значими резултати в списания, на семинари и конференции.
Алгебрични, геометрични и стохастични приложения при защита на информацията
26.7.2010 г. -
1.12.2012 г.