Изследване на дискретни и геометрични структури и техни приложения
Член
21.3.2023 г. -
10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Настоящият проект е насочен към фундаментални научни изследвания в областта на математиката и информатиката, а именно изследване, конструиране и класификация на дискретни и геометрични структури. Подобни математически обекти имат практическо приложение в информационните и комуникационни технологии и по-специално в информационната сигурност, а те от своя страна са сред националните приоритетни области за развитие.
Изследванията в това научно направление са както аналитични така и базирани на специализиран софтуер. Основна част от работата заемат разработване и имплементиране на алгоритми за генериране и класификация на търсените структури. За тази цел е необходима компютърна техника с добри параметри, а текущото оборудване не отговаря на нуждите на съвременната наука. Закупуване на нови компютри и периферни устройства ще подобри качеството на работа на колектива на проекта.
Не на последно място настоящият проект има за цел да се възобнови семинара „Математически основи на информатиката“, организиран съвместно с изявени учени от Институт по математика и информатика при БАН. На този семинар се дава възможност за представяне на текущи изследвания, провеждат се дискусии по актуални въпроси. Също така се канят представители на фирми от IT сектора, които представят реални задачи, чието решение е свързано с научната дейност на колектива.
Основната цел на проекта е да се подкрепи научната дейност и академичното израстване на членовете на колектива на настоящия проект. Закупуване на съвременна изчислителна техника и финансова подкрепа при участие в национални и международни научни форуми са важен фактор за развитието на кадрите на факултет „Математика и информатика“ на Великотърновски университет.
Една от основните задачи е да се възобнови редовното провеждане на семинара „Математически основи на информатика“, организиран съвместно с ИМИ при БАН. На този форум утвърдени учени представят своя опит и дейност, но също така се дава възможност на млади учени да се изявят и да намерят подкрепа в работата си. Провеждат се полезни дискусии, които обогатяват екипа с нови идеи и задачи. Не рядко представители на фирми от IT сектора се канят и вземат участие във въпросните дискусии. Целта е да се затвърдят съществуващите партньорства и да се черпят идеи за научни изследвания с пряко приложение в бизнеса.
По отношение на самите научни изследвания, конкретни проблеми, по които ще работят членовете на колектива, са включени в работната програма.
Тенденции в развитието на математиката и математическото образование в България
Ръководител на екипа
19.4.2022 г. -
10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към организационно и финансово подпомагане на 51. Пролетна конференция на Съюза на математиците в България (СМБ), която ще се проведе в Трявна през април 2022 г. при домакинство на секция „Великотърновски университет“. На този значим научен форум на българските математици си дават среща водещи и начинаещи математици, учители по математика и информатика и изявени ученици. Очакваме срещите с тях да доведат до мотивация на преподавателите и докторантите от факултет „Математика и информатика“ към активизиране на научната, публикационната и презентационната им дейност. Домакинството на такъв форум неизменно води до издигане на авторитета на домакина, а в случая на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ като научен център както по математика и информатика, така и за подготовка на бъдещи учители по математика, информатика и информационни технологии.
(1) Финансова и научна подкрепа на докладите, дискусиите и другите дейности, свързани с работата на конференцията. (2) Представяне на доклади, свързани с тенденциите в обучението и по-точно със СТЕМ обучението. (3) Усъвършенстване и осъвременяване знанията и компетенциите на преподаватели, докторанти и студенти от факултет „Математика и информатика” на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” чрез участие в предвидените дискусии. (4) Изследване на новите тенденции в математиката и обучението по математика в България и по света.
Създаване на устойчив механизъм за развитие на печатните комуникации чрез оптимизиране и интензифициране на издателската дейност
Член
5.5.2020 г. -
10.12.2020 г.
Цели на проекта:
- Разширяване на портфолиото от осъществявани дейности чрез осигуряване на възможности за отпечатване и разпространение на научната продукция в различни медийни формати.
- Оптимизиране на издателската дейност чрез затваряне на производствения цикъл в рамките на организацията;
- Създаване на технологични предпоставки за повишаване на производствения капацитет чрез автоматизиран печат на различни медии;
- Подпомагане на дейностите на ВУ, свързани с комуникационния и информационния сектор (вътрешни и външни комуникации);
- Осигуряване на възможност в научноизследователската дейност и образователните програми на ВУ да се въведат трайно резултатите от реализацията на проекта.
Проектът е свързан с осъществяването на стратегическите цели на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" като международно призната институция да служи на националните, регионалните и на местните обществени интереси и да участва активно в световните образователни, научни и художественотворчески процеси като осигурява разпространението, трансфера и приложението на знания и умения. Повишаването на технологичния капацитет на Университетско издателство в сферата на печатните комуникации би спомогнало за оптимизирането и интензифицирането на издателската дейност и разширяването на възможностите за трансфер на научно знание.
Изследване на математически структури и дидактически технологии в обучението по математика чрез специализиран софтуер
Член
5.5.2020 г. -
10.12.2020 г.
Цели на проекта:
- Изследване на алгебрични и геометрични структури чрез съществуващите системи за компютърна математика, както и разработване на нов специализиран софтуер;
- Приложение на иновативни дидактически и информационни технологии в научните изследвания в областта на математиката и информатиката, както и в съвременния учебен процес по математика.
• Да се стимулира и подпомага финансово научно-изследователската работа на участниците в проекта, както и техните изяви в това направление чрез участия в национални и международни конференции и публикуване на постигнатите резултати в издания с импакт фактор, както и в такива, реферирани и индексирани в Scopus и Web of Science;
• Разработване и използване на иновативни научно-изследователски и образователни технологии в обучението по математика.
Реализации на алгебрични и геометрични структури в информационната сигурност
Член
26.3.2019 г. -
10.12.2019 г.
Цели на проекта:
През последните години информационната сигурност е един от основните световни приоритети. Настоящият проект е насочен е към фундаментални научни изследвания, свързани с разработване и софтуерна реализация на математически структури и модели за защитата на информацията. Използваните методи се прилагат в теорията на кодирането и криптографията с цел увеличаване на надеждността на цифровите комуникации. Тези методи предполагат разработване на аналитичен и алгоритмичен апарат, който включва основни градивни елементи за решаване на проблеми на информационната сигурност. Резултатите принципно са теоретични, но предложените схеми за криптографски примитиви могат да се реализират при интерес от страна на конкретни потребители.
Проектът е естествено продължение на успешно приключилите проекти по договори № ФСД-31-653-07/19.06.2017, № ФСД-31-303-05/16.03.2018 и др. Екипът включва както утвърдени специалисти в областта, така и млади учени – студенти и докторанти, които допринасят с нови идеи и решения.
Основната цел на проекта е постоянно да се стимулира и подпомага научно-изследователската работа на участниците в проекта, както и техните изяви в това направление чрез участия в национални и международни конференции и семинари и публикации в индексирани (Scopus, WoS и др.) издания и такива с IF. По този начин ще се обогати с нови теми и идеи дейността на научния семинар „Математически основи на информатиката”. Важен аспект е и разширяване на сътрудничеството с учени от български и международни организации, работещи в областите кодиране, криптография и защита на информацията и др. (ИМИ – БАН, ДАНС, COSIC Research Group in KU Leuven, Белгия, Meijo University и Technology Institute Нагоя, Япония, Университета в Щип, Македония и др.). Конкретните задачи за постигане на поставените цели са видими от приложената работна програма на проекта. В нея се виждат амбициите на участниците за постигане и представяне на още по-съществени резултати и нуждата от адекватното им финансиране.
Приложение на системи за компютърна математика в учебния процес и в научните изследвания
Член
16.3.2018 г. -
10.12.2018 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към използване и прилагане на съвременни системи за компютърна математика като Wolfram Mathematica, Maxima, Maple, Mathlab, GeoGebra и други, които имат пряко отношение към съвременния учебния процес и научни изследвания. Специално внимание се отделя за:
• Приложение на иновативни дидактически и информационни технологии в математическото образование.
• Разработване на съвременни иновативни софтуерни решения на актуални научни и приложни проблеми по математика.
Важна част от проекта е популяризиране използването на математически софтуер в лекции и семинарни занятия в дисциплини като:
• Aлгебра
• Криптографски методи и теория на кодирането
• Геометрия
• Числени и оптимизационни методи
• Теория на вероятностите и математическа статистика
• Училищни курсове по алгебра, анализ и геометрия
• Методика на обучението по математика.
Проектът е в съответствие приоритетите на Факултет „Математика и информатика“ и Националната стратегия за научни изследвания.
Образователни цели и задачи
• Разработване и използване на иновативни образователни подходи в обучението по математика.
• Усъвършенстване и осъвременяване знанията и компетенциите на преподаватели, докторанти и студенти – бъдещи учители по математика и информатика.
• Активна работа по подготовка и участие на студенти в национални състезания по компютърна математика, които повишават престижа на факултет „Математика и информатика” и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” в национален и международен план.
4.2.2 Научноизследователски и приложни цели и задачи
Решаване на актуални математически проблеми като:
• Развитие на нови изследвания за барицентричното смятане и приложения към рационални криви на Безие за нуждите на геометричното моделиране и компютърната графика.
• Изследване на криви и повърхнини в тримерно пространство на Минковски.
• Имплементиране на класически и съвременни криптографски алгоритми.
• Изследване на трансформациите на Уолш-Адамар с приложение в теория на кодирането и др.
Математически модели и софтуерни решения в теорията на кодирането и криптографията
Член
16.3.2018 г. -
10.12.2018 г.
Цели на проекта:
През последните години киберсигурността се превърна в един от основните световни приоритети. Настоящият проект е насочен е към фундаментални научни изследвания, свързани с разработване и софтуерна реализация на математически модели за защитата на информацията. Използваните методи се прилагат в теорията на кодирането и криптографията с цел увеличаване на надеждността на цифровите комуникации. Тези методи предполагат разработване на аналитичен и алгоритмичен апарат, който включва основните градивни елементи за решаване на проблеми на киберсигурността. Резултатите принципно са теоретични, но предложените схеми за криптографски примитиви могат да се реализират при интерес от страна на конкретни потребители.
Проектът е естествено продължение на успешно приключилия проект по договор № ФСД-31-653-07/19.06.2017. Екипът включва както утвърдени специалисти в областта, така и млади учени и докторанти, които допринасят с иновативни решения.
Основната цел на проекта е постоянно да се стимулира и подпомага научно-изследователската работа на участниците в проекта, както и техните изяви в това направление чрез участия в национални и международни конференции и семинари и публикации в реномирани издания. По този начин ще се обогати с нови теми и идеи дейността на научния семинар „Математически основи на информатиката”. Важен аспект е и разширяване на сътрудничеството с учени от български и международни организации, работещи в областите кодиране, криптография и защита на информацията и др. (ИМИ – БАН, ДАНС, COSIC Research Group in KU Leuven, Белгия, Meijo University и Technology Institute Нагоя, Япония, и др.). Конкретните задачи за постигане на поставените цели са видими от приложената работна програма на проекта. От почти удвоеното ? съдържание (спрямо тази от предходния проект) се виждат амбициите на участниците за постигане и представяне на още по-съществени резултати и нуждата от адекватното им финансиране.
Математически модели и софтуерни решения с приложения в теорията на кодирането и криптографията
Член
19.6.2017 г. -
10.12.2017 г.
Цели на проекта:
С развитието на компютърните технологии и комуникации, сигурността, надежността и защитата на информацията стават все по-актуални. Проектът е насочен към фундаментални научни изследвания, свързани с разработването на математически модели, които имат пряко отношение към защитата на информацията. Използват се методи, в основата на които лежат алгебрични и геометрични теории с приложения в теорията на кодирането и криптографията, които играят основна роля за увеличаване на надеждността на цифровите комуникации. Тези дисциплини се занимават с разработване на математическия инструментариум, който съдържа основните градивни елементи за решаване на неотложните проблеми на информационната сигурност.
Резултатите принципно са теоретични, но връзката с реалния бизнес е пряка, като предложените схеми за криптографски примитиви биха могли да се реализират при интерес от страна на конкретни потребители. Екипът на проекта включва както утвърдени специалисти в областта, така и млади учени и докторант
Основната цел на проекта е да се стимулира и подпомогне научно-изследователската работа на участниците по тематиката на проекта, както и техните изяви в това направление на национално и международно ниво чрез публикации в списания и участия в национални и международни семинари и конференции. По този начин ще се обогати с нови теми и идеи дейността на научния семинар „Математически основи на информатиката”. Важен аспект е и разширяване на сътрудничеството с учени от български и международни организации, работещи в областите кодиране, криптография и защита на информацията и др. (ИМИ – БАН, ДАНС, COSIC Research Group in KU Leuven, Белгия, Meijo University и Technology Institute Нагоя, Япония, и др.). Конкретните задачи за постигане на поставените цели са видими от приложената работна програма на проекта.
Приложение на математически софтуер в обучението по математика и в научните изследвания
Член
19.6.2017 г. -
10.12.2017 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към използване и прилагане на съвременни системи за компютърна математика като Wolfram Mathematica, Maxima, Maple, Mathlab, GeoGebra и други, които имат пряко отношение към научни изследвания и имат съществена роля в образователния процес по математика в средните и висши училища. Подобни системи са част от учебния и изследователски процес във водещи европейски и световни университети.
Специално внимание се предвижда за:
• Приложение на иновативни дидактически и информационни технологии в математическото образование.
• Разработване на съвременни иновативни софтуерни решения на актуални научни и приложни проблеми по математика.
Важна част от проекта е популяризиране използването на математически софтуер в лекции и семинарни занятия в дисциплини като:
• Aлгебра
• Криптографски методи и теория на кодирането
• Геометрия
• Числени и оптимизационни методи
• Теория на вероятностите и математическа статистика
• Училищни курсове по алгебра, анализ и геометрия
• М
Образователни цели и задачи
• Разработване и използване на иновативни образователни подходи в обучението по математика.
• Усъвършенстване и осъвременяване знанията и компетенциите на студентите – бъдещи учители по математика и информатика.
• Активна работа по подготовка и участие на студенти в национални състезания по компютърна математика, които повишават престижа на факултет „Математика и информатика” и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” в национален и международен план.
Научноизследователски и приложни цели и задачи
Решаване на актуални математически проблеми като:
• Развитие на нови изследвания за барицентричното смятане и приложения към рационални криви на Безие за нуждите на геометричното моделиране и компютърната графика.
• Изследване на криви и повърхнини в тримерно пространство на Минковски.
• Имплементиране на класически и съвременни криптографски алгоритми.
• Изследване на трансформациите на Уолш-Адамар с приложение в теория на кодирането и др.
Алгебрични и геометрични модели в кодирането и криптографията и реализирането им чрез паралелни алгоритми
ръководител
9.4.2014 г. -
10.12.2016 г.
Цели на проекта:
Основната цел на този проект е свързана с трансфер на знания между теорията на кодирането и криптографията.
Алгебрични, геометрични и стохастични приложения при защита на информацията
ръководител
26.7.2010 г. -
1.12.2012 г.
Разработване на методи, модели, алгоритми и програми, свързани с линейни и адитивни кодове, използвани за защита на информацията
ръководител
27.6.2008 г. -
1.12.2009 г.