Подпомагане на подготовката и издаването на списание „Математика, компютърни науки и образование“
Ръководител на екипа
26.3.2019 г. -
10.12.2019 г.
Цели на проекта:
В списание „Математика, компютърни науки и образование” (Journal “Mathematics, Computer Science and Education“), издание на факултет „Математика и информатика” на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, се публикуват оригинални резултати от научни и научно-приложни изследвания в областта на математиката, компютърните науки, обучението и тяхното взаимодействие. Предназначено е за изследователи, програмисти, учители, студенти, потребители и цели да насърчи контактите и дискусиите между тях. Списанието излиза в две книжки годишно в два варианта – печатен и електронен. Представлява научно списание с отворен достъп, като електронният му вариант е достъпен на адрес http://journals.uni-vt.bg/mcse.
Настоящият проект ще осигури финансиране на членовете на редакционната колегия на списанието за успешно реализиране на двете книжки на списанието за 2019 година.
Основната цел на настоящия проект е подпомагане на подготовката и издаването на двете книжки на списание „Математика, компютърни науки и образование”, издание на ФМИ, ВТУ за 2019 година.
За постигане на поставената цел се дефинират следните задачи:
• Закупуването на компютърна конфигурация;
• Подпомагане на издаването на печатния вариант на двете книжки на списанието за 2019 година.
Съвременни тенденции в развитието на софтуерните технологии и алгоритми, обработката на данни и адекватната подготовка на специалисти в тези области
9.5.2012 г. -
10.12.2014 г.
Цели на проекта:
Цел и задачи на изследването.
1. Получаване на нови научни резултати относно:
- Нови алгоритми за специфични задачи б областта на програмирането;
- Изследване на нестандартни алгоритми и структури от данни;
- Изследване на специфичните нужди на ИТ бизнеса от софтуерни решения;
- Промени в обучението по програмиране, софтуерни технологии и дизайн във връзка с адекватната подготовка на ИТ специалисти;
- Алгоритмични и програми решения на проблеми от областта на дискретните структури.
2. Привличане към научно-изследователска работа на млади асистенти, докторанти и студенти;
3. Създаване на научен семинар „Съвременни тенденции в развитието на софтуерните технологии и компютърните алгоритми” с участие на студенти, докторанти, преподаватели, учени и специалисти с международен авторитет.
4. Публикуване на значими резултати в списания, на семинари и конференции.
Интегрирано електронно обслужване за гражданите и бизнеса
10.4.2013 г. -
10.12.2015 г.
Цели на проекта:
• извеждане на преден план обществената значимост на е-услуги (ЕАУ);
• изследване технологиите за предоставяне ЕАУ в България и Русия;
• сътрудничество с КузГТУ, привличане на професионалисти от практиката.
• привличане към научно-изследователска работа на асистенти, докторанти и студенти чрез участия в национални и международни научни форуми.
Оптимизации в областта на софтуерното инженерство – методологии за разработване, реализация и интеграция в обучението
Член
19.6.2017 г. -
10.12.2017 г.
Цели на проекта:
„Оптимизации в областта на софтуерното инженерство – методологии за разработване, реализация и интеграция в обучението” е проект в областта на софтуерното инженерство и обучението в тази област. Разработките в сферата на софтуерното инженерство са изключително актуални, а при наличието на специалност „Софтуерно инженерство“ във ВТУ – и жизнено необходими. Научното развитие на преподавателския състав в тази посока е от изключителна важност не само за повишаване ерудицията на участниците и съответно качеството на учебния процес, но и като необходимо условие да бъдем адекватни партньори с ИТ бизнеса, за да продължим, задълбочим и разширим плодотворното сътрудничество със софтуерни компании, които да се ангажират собразованието в ИТ сферата, какъвто пример вече имаме са компания „Програмиста“.
Предложният проект има за цел не само получаване на резултати от научни иаследвания, публикувани в реномирани реферирани и индексирани издания, но и приобщаване на бизнеса към образованието и съотве
• Получаване на нови научни и практически резултати относно:
– Изследване на перспективни модели на софтуерни процеси за разработка на малки, до средно големи информационни системи;
– Възможности за комбиниране на дейности от няколко процеса с цел получаването на нови модели, по-ефективни за конкретни типове информационни системи;
– Проучване на възможностите на съвременните инструменти и среди за проектиране и програмиране от гледна точка както на използването им в ИТ индустрията, така и в обучението.
– Проследяване на развитието на езиците за програмиране и програмните парадигми. Възможности за мултипарадигмено програмиране;
– Изследване на структури и бази от данни, подходящи за реализиране на различни видове информационни системи;
– Проучване на конкретни нужди на ИТ бизнеса от софтуерни разработки;
– Възможности за мащабиране на гъвкави методи с цел прилагането им в разработката на облачни приложения;
– Разработване на информационни системи и модули, подпомагащи качествен
Анализи и изследвания с облачни технологии за бизнеса
Член
16.3.2018 г. -
10.12.2018 г.
Цели на проекта:
Настоящият проект ще осигури финансиране на екип от преподаватели от факултет „Математика и информатика“ с цел да разработят стратегия за провеждане на анализи и изследвания с облачни технологии, които са нужни и търсени от бизнеса. Ще бъдат създадени модели, подходи, алгоритми и решения на широко разпространени задачи свързани с анализиране на статистически данни и провеждане на изследвания и ще бъде реализирана една пилотна задача за анализ или изследване, поставена от бизнеса. Резултатите от дейностите по проекта и научните приноси ще бъдат апробирани в реномирани и индексирани научни издания.
Целта на настоящия проект е да се осигури минимално финансиране за осигуряване на достъп до облачна технология за анализ и изследвания на екип от преподаватели от факултет „Математика и информатика“ и да се разработи такава стратегия. За постигане на така поставената цел се налагат следните задачи:
•Да се осигури достъп до облачна технология за анализи и изследвания.
•Да се разработи стратегия за провеждане на анализи и изследвания с конкретна облачна технология по поръчки от бизнеса.
•Да се разработят модели, подходи, алгоритми и решения на широко разпространени задачи свързани с анализиране на статистически данни и провеждане на изследвания.
•Да се разработи пилотен проект, реализиращ задача за анализ или изследване, поставена от бизнеса.
•Да се апробират направените научни изследвания в реномирани и индексирани научни издания.
Популяризиране на новосъздадения механизъм за специализирана научна изява и анонсиране на научните постижения на докторантите – български и чужди граждани, обучавани във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“
Член
31.3.2021 г. -
10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Проектното предложение е основано на идеята за реализиране на поредица от дейности, свързани с утвърдения устойчив механизъм, които да компенсират малкия брой специализирани форуми за научна изява и анонсиране на постиженията на докторантите от ВТУ, с внимание към чуждите докторанти, обучавани във висшето училище (ВУ). В центъра на проекта са докторантите – български и чужди граждани, обучавани във ВУ – и начините за осигуряване на самостоятелната им изява като група с научен потенциал. Основни акценти: –Ангажиране вниманието на академичната общност от ВТУ с обучението, изследванията и изявата на докторантите. –Провеждане на Трета общодокторантска научна конференция на младите учени във ВТУ и утвърждаването й като ежегоден научен форум чрез включване на чуждите граждани, обучавани в докторските програми на ВУ. –Публикуване на кн. III от „Докторантски сборник на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, утвърден като специализирано издание на младите учени. –Разгръщане на научноизследователската и образователната дейност на ВТУ с фокус към обучаваните във ВУ докторанти – български и чужди граждани, и утвърждаване престижа на институцията в страната и чужбина.
-Осъществяване на стратегическите цели на ВТУ за обучение на докторанти, български и чужди граждани, реализиране на структуроопределящи в научноизследователската, международната и издателската област дейности. -Утвърждаване на традиционна платформа за академичен диалог между докотрантите, обучавани във ВТУ. -Разгръщане на научния потенциал на младите изследователи с различен научен профил в междудисциплинарни, междууниверситетски и международни проекти, изследвания и публикации. -Организиране на Трета общодокторантска научна конференция, традиционен форум на младите учени във ВТУ. -Изработване на сборник с материалите от форума, публикуване във връзка с съвременните изисквания за наукометрични данни и неговото индексиране в Националния референтен списък на съвременни български издания с научно рецензиране, индексиране в престижни международни мрежи и бази данни за научни публикации. -Обвързване на образованието с перспективни научни идеи чрез привличане на студенти и постдокторанти в екипа. -Осигуряване на възможност за поддържане на контактите с академичните общности на ВУ и научните институти от Европа на ниво докторанти.
Тенденции в развитието на математиката и математическото образование в България
Член
19.4.2022 г. -
10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към организационно и финансово подпомагане на 51. Пролетна конференция на Съюза на математиците в България (СМБ), която ще се проведе в Трявна през април 2022 г. при домакинство на секция „Великотърновски университет“. На този значим научен форум на българските математици си дават среща водещи и начинаещи математици, учители по математика и информатика и изявени ученици. Очакваме срещите с тях да доведат до мотивация на преподавателите и докторантите от факултет „Математика и информатика“ към активизиране на научната, публикационната и презентационната им дейност. Домакинството на такъв форум неизменно води до издигане на авторитета на домакина, а в случая на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ като научен център както по математика и информатика, така и за подготовка на бъдещи учители по математика, информатика и информационни технологии.
(1) Финансова и научна подкрепа на докладите, дискусиите и другите дейности, свързани с работата на конференцията. (2) Представяне на доклади, свързани с тенденциите в обучението и по-точно със СТЕМ обучението. (3) Усъвършенстване и осъвременяване знанията и компетенциите на преподаватели, докторанти и студенти от факултет „Математика и информатика” на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” чрез участие в предвидените дискусии. (4) Изследване на новите тенденции в математиката и обучението по математика в България и по света.
Докторантите на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в международното изследователско пространство – публикационна активност и участие в международни научни прояви
Член
19.4.2022 г. -
10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектното предложение е основано на идеята за реализиране на поредица от дейности, свързани с утвърдения устойчив механизъм за изява на докторантите на ВТУ – български и чужди граждани. В центъра на проекта са докторантите – български и чужди граждани и начините за осигуряване на самостоятелната им изява като група с научен потенциал в международното изследователско пространство. Основни акценти: –Ангажиране вниманието на академичната общност от ВТУ с обучението, изследванията и международната изявата на докторантите. –Провеждане на Четвърта общодокторантска научна конференция на младите учени във ВТУ след утвърждаването й като ежегоден научен форум. –Публикуване на кн. IV от „Докторантски сборник на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, утвърден като специализирано издание на младите учени. –Разгръщане на научноизследователската и образователната дейност на ВТУ с фокус към международната изява на обучаваните във ВУ докторанти – български и чужди граждани, и утвърждаване престижа на институцията освен в страната и в чужбина.
-Осъществяване на стратегическите цели на ВТУ за обучение на докторанти, български и чужди граждани, реализиране на структуроопределящи в научноизследователската, международната и издателската област дейности. -Утвърждаване на традиционна платформа за академичен диалог между докторантите, обучавани във ВТУ. -Разгръщане на научния потенциал на младите изследователи с различен научен профил в междудисциплинарни, междууниверситетски и международни проекти, изследвания и публикации. -Организиране на Четвърта общодокторантска научна конференция, традиционен форум на младите учени във ВТУ. -Изработване на сборник с материалите от форума, превод на статиите в сборника на английски език, публикуване във връзка с съвременните изисквания за наукометрични данни и неговото индексиране в Националния референтен списък на съвременни български издания с научно рецензиране, индексиране в престижни международни мрежи и бази данни за научни публикации. -Обвързване на образованието с перспективни научни идеи чрез привличане на студенти и постдокторанти в екипа. -Осигуряване на възможност за поддържане на контактите с академичните общности на ВУ и научните институти на ниво докторанти не само в Европа.