Етнокултурните следи от миналото до днес във Великотърновска епархия (case study: Арбанаси и Свищов)
Член
21.3.2024 г. -
10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Динамиката на обществото ни през ХХI век дефинира по нов начин изследователските въпроси, свързани с материалното и нематериално културно наследство. Специално подбрани са локализациите: Арбанаси и Свищов, които са свързани помежду си на различни етнокултурни нива. Едновременно с това в тях се съхраняват ценни образци на старинната архитектура, строителство, стенописи и икони от различни периоди. Същевременно в православните храмове на тези селища и до днес продължават да се изпълняват обичаи, религиозни практики, наследени от миналото. Това изисква сериозни проучвания и теренни обходи с цел натрупване на информация и синтезиране на следите от културно наследство. Активно участие в проекта ще вземат членове на изследователския център „ЦЕКА“ към ВТУ. Проучването на остарели форми и религиозни практики, както и съвременните процеси и явления и свързаните с Православието дейности е част от научните и преподавателските задачи на Етнологията във ВТУ.
Основната цел на проекта е да бъде извършено мултидисциплинарно изследване, за да се получи качествено ново, холистично познание в различни направления.
Основните задачи, за постигане на целта са: 1. Събиране на емпирични данни от двата центъра – Арбанаси и Свищов; 2. Обучение на теренна работа на 3 студенти и 2 докторанти; 3. Създаване на научни текстове във формат колективна монография, апробирани на академичен форум.
Международен научен форум на тема „България, българите и светът. В чест на 60-годишнината на проф. д-р Пламен Христов Павлов“, с тематично подзаглавие „Владетел, държава и църква в средновековните Балкани“, Велико Търново, 26–28 октомври 2018 г.
Член на екипа
19.9.2018 г. -
28.11.2018 г.
Цели на проекта:
Подготовка и провеждане на научноизследователски форум в областта на медиевистиката и българистиката