Assoc. Prof. PhD Velin Dimitrov Petrov

University e-mail: v.d.petrov@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail: velindimitrov@abv.bg
Facebook:
Skype: www.e-nasledstvo.com
ORCID: https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0003-1580-0177

Research and artistic activity


Publications


2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2011

Participation in Projects


Подобряване възможностите за научноизследователска дейност на академичния състав на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ чрез оптимизиране дейността на Университетска библиотека

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
В основата на проектното предложение е необходимостта от оптимизиране дейността на Университетска библиотека чрез поредица от практически и теоретични стъпки, пряко свързани с новите технологии и динамиката на съвременната информационна среда, които биха допринесли за подобряване възможностите за научноизследователска дейност на академичния състав на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и на нуждите на образователния процес. Проектът е в съответствие с националните и европейски нормативни документи, съвременната образователна парадигма и Стратегията за развитие на научноизследователската дейност във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2023–2027 г.), които извеждат на водещи позиции изискването за развитие и обогатяване на професионалния профил на съвременния библиотекар в отговор на навлезлите нови технологии и динамиката на съвременната информационна среда. Разширяване на електронните ресурси и достъпа до световните електронни бази данни налага, от своя страна, периодично провеждане на обучителни семинари за ефективното им използване и подобряване информационната компетентност както на служителите на Университетска библиотека, така и на потребителите – студенти, докторанти и преподаватели. В контекста на настъпилите глобални промени в дигиталната хуманитаристика, една от основните цели на разработения проект е повишаване на квалификацията и подобряване качеството на обслужване чрез обучения в областта на библиотечно-библиографското и информационното обслужване, което има пряка връзка с удовлетворяване на образователните и научноизследователски изискванията на студентите, докторантите и научно-преподавателския състав на ВТУ. Обновяването на наличните компютри и необходими софтуерни продукти е другата стратегическа цел на проекта, която в немалка степен предопределя и успешното реализиране на цялостната концепция за оптимизиране на информационно-библиотечната дейност. Така изведените цели, поставят като приоритетни следните основни задачи: - да стимулира и подкрепя професионалните усилия и на библиотечно-информационните специалисти; - използване и прилагане на иновативни технологии и съвременни библиотечни системи, които имат пряко отношение към съвременните изисквания на професията; -разработена професионална образователна програма, надграждаща ключовите знания и компетенции, която ще подпомогне професионалното развитие на библиотекарите; - приемственост и диалог между различните поколения библиотекари – научни работници и практикуващи професията, който да гарантира дълготрайност на постигнатите резултатите.
Основната цел на проекта е да разработи синергичен модел за професионално-практически компетентности на библиотечно-информационните специалисти. За целта е необходимо внедряването на иновативни подходи с помощта на които Университетската библиотека ще може да отговаря на нуждите на различните категории потребители (студенти, специализанти, докторанти, постдокторанти, преподаватели и др.). Изследователски цели и задачи са обособени в два модула: 1.Теоретичен – базиран на проучване на световните тенденции и постижения в областта на библиотечно-информационните науки на световно и национално ниво. Резултатите ще доведат до усъвършенстване и осъвременяване знанията и компетенциите съвременните научни тенденции. – 2. Практически – базиран на практически занятия в областта на библиотечно-информационното и библиографско обслужване, работа с дигитални библиотеки и световни наукометрични бази данни; организация и управление на информационните ресурси и др. Прилагането на иновативните технологии ще допринесе за оптимизиране и ефективност на дейностите в Университетската библиотека. В края на обучението се издава сертификат за частично придобити компетенции въз основа на проведен тест. Чрез сертификата библиотечно-информационните работници доказват своите компетентности в професията.

Българският език в глобализиращия се свят

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът си поставя значимата цел да анализира и обобщи проблемите, които съществуват в отношението към българския език, първо, като научна област на компетентност, второ, като дисциплина/дисциплини за преподаване във висшето училище, трето, в преподаването на българския език като втори език или в чуждоезикова среда. Такъв глобален анализ, включващ различни ракурси към обекта, не е правен, а е от съществено значение за стратегическата посока в развитието на българистиката – тази основна и национално значима област от хуманитаристиката. За да се изведат всички важни аспекти и да се очертаят различните гледни точки по проблема, от съществено значение е колаборацията на преподавателите от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ с преподаватели от другите българистични катедри в страната, която ще се реализира при подготовката и провеждането на кръглата маса „Българският език в глобализиращия се свят“ през м. юни 2022 г. във Велико Търново в рамките на проекта.
- Да се анализира състоянието на българистиката в областта на българския език с оглед на държавната политика и националната стратегия за обучението по български език като роден и като втори или чужд. - Да се проследи отражението на глобализацията върху отношението към българския език на ниво държавни институции и на ниво отделно висше училище. - Да се анализират наукометричните критерии с оглед на спецификата на изследванията по българистика и в частност по български език. - Да се споделят добри практики в отделните университети с оглед на преподаването на езика на различни целеви групи: филолози (ПН 2.1. Филология), педагози (ПН 1.3. Педагогика на обучението по… и ПН 1.2. Педагогика), чуждестранни студенти, обучаващи се в български университети с различен образователно-професионален профил. - Да се изведат стратегии за повишаване на авторитета на специализацията по български език във висшето образование, като се направят предложения за корекция на нормативни документи.

Езиково и езиковедско наследство (е-наследство)

Член
19.6.2017 г. - 10.12.2017 г.
Цели на проекта:
Целта на проекта е да продължи събирането, обработката и качването в уебсайта на Езиково и езиковедско наследство на произведения на български учени в посочената тематична област. Част от рубриките в посочения сайт ще се обособят в електронно списание, което в рамките на траенето на проекта трябва да бъде регистрирано като орган на университета и да започне да функционира.
Три основни цели: а) Да продължи изследването, издирването, обработката и качването на сайта на българистичното лингвистично наследство; б) Да продължи качването на актуални новини из живота на лингвистичната българистика, да продължи поддръжката на рубриките Календар и Годишнини, както и да продължи публикуването на оригинални изследвания на съвременни български лингвисти; в) Да се създаде и регистрира като издание на университета електронно списание с работно заглавие "Българистично лингвистично наследство".