Senior Lecturer PhD Silviya Peteva Koeva

University e-mail: s.koeva@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail: ssilvia_koeva@abv.bg
Facebook:
Skype:
ORCID:

Research and artistic activity


Publications


2025

2024

2023

2022

2021

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2011

Participation in Projects


Българският език в глобализиращия се свят

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът си поставя значимата цел да анализира и обобщи проблемите, които съществуват в отношението към българския език, първо, като научна област на компетентност, второ, като дисциплина/дисциплини за преподаване във висшето училище, трето, в преподаването на българския език като втори език или в чуждоезикова среда. Такъв глобален анализ, включващ различни ракурси към обекта, не е правен, а е от съществено значение за стратегическата посока в развитието на българистиката – тази основна и национално значима област от хуманитаристиката. За да се изведат всички важни аспекти и да се очертаят различните гледни точки по проблема, от съществено значение е колаборацията на преподавателите от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ с преподаватели от другите българистични катедри в страната, която ще се реализира при подготовката и провеждането на кръглата маса „Българският език в глобализиращия се свят“ през м. юни 2022 г. във Велико Търново в рамките на проекта.
- Да се анализира състоянието на българистиката в областта на българския език с оглед на държавната политика и националната стратегия за обучението по български език като роден и като втори или чужд. - Да се проследи отражението на глобализацията върху отношението към българския език на ниво държавни институции и на ниво отделно висше училище. - Да се анализират наукометричните критерии с оглед на спецификата на изследванията по българистика и в частност по български език. - Да се споделят добри практики в отделните университети с оглед на преподаването на езика на различни целеви групи: филолози (ПН 2.1. Филология), педагози (ПН 1.3. Педагогика на обучението по… и ПН 1.2. Педагогика), чуждестранни студенти, обучаващи се в български университети с различен образователно-професионален профил. - Да се изведат стратегии за повишаване на авторитета на специализацията по български език във висшето образование, като се направят предложения за корекция на нормативни документи.

Осигуряване на устойчиво развитие на списание „Медии и комуникации на 21. век“

26.3.2019 г. - 10.12.2019 г.
Цели на проекта:
Целта на проекта е да осигури устойчиво развитие на "Медии и комуникации на 21. век" - годишно издание на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", което публикува изследвания в сферата на журналистиката, връзките с обществеността, рекламата и други сфери на масовата комуникация. Списанието е обвързано с провеждането на едноименната годишна международна научна конференция, организирана от катедра "Журналистика и ВО" при Филологически факултет на ВТУ. Финансирането по проекта трябва да осигури отпечатването на брой 3 на списанието и хонорари на редколегията и рецензентите.
Целта на проекта е да бъде издаден третия брой на списание „Медии и комуникации на 21 век“ на тема „Журналистика и ПР – модели на взаимодействие“. Финансирането трябва да облекчи работата на редколегията при изпълнението на следните по-конкретни задачи: подбор на най-качествените текстове въз основа на докладите, представени на едноименната конференция (8-9 ноември 2018 г, ВТУ); рецензиране, редактиране, коригиране и страниране на съдържанието – около 200 страници; отпечатване на броя от Университетско издателство.