Проглас
Член
2.12.2020 г. -
2.12.2021 г.
Цели на проекта:
Проектът цели разпространяваното висококачествено научно знание от страниците на списание „Проглас“ да стане предпоставка за неговата международна видимост и признание, а публикуваните научни идеи да станат част от световната наука.
– Издаване на редовните книжки на научното списание „Проглас“;
– Отговаряне на високите изисквания на международните платформи с библиографска научна информация Web of Science и Scopus.
Търновска книжовна школа. Традиции и послания
Член
31.3.2021 г. -
10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Дванадесетото издание на международния научен симпозиум „Търновска книжовна школа“ продължава положената от основателите на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ традиция с международно признание за подкрепа на медиевистичната общност да обединява усилията си в изследване на културно-историческото наследство от Второто българско царство. Форумът с интердисциплинарен характер предоставя възможност за диалог и обмяна на идеи между чуждестранни и български учени, профилирани в различни медиевистични направления: литературоведи, езиковеди, историци, теолози, археолози, културолози и фолклористи. Те заедно, обединени от инициативата на Университета, правят обществено достояние непреходни културни ценности, съхранени през вековете и необходими днес за успешното развитие на европейското духовно пространство. Избраната интегрална тема на научния форум „Традиции и приемственост“ достойно вписва Великотърновския университет - съвременният наследник на духовните обединителни идеи и ценности на средновековната школа - сред тези свети места, които през всички времена отправят актуални послания с непреходна стойност. Екипът по изпълнение на проекта се състои от утвърдени и млади учени, докторанти и студенти, което е гарант за приемственост в научноизследователската работа.
Цели: 1. Да бъде продължена традицията в организирането на международния научен симпозиум «Търновска книжовна школа»; 2. Да се обедини и насочва творческата дейност на български и чуждестранни утвърдени и млади учени към интердисциплинарно изследване на старобългарското и търновското книжовно наследство; 3. Да се насърчава непосредствената обмяна на опит и идеи и екипната научна, художественотворческа и обществена дейност с цел проучване, популяризиране и защита на българското средновековно културно наследство. 4. Да се осъществи връзка между образованието и науката чрез привличане на докторанти, постдокторанти, студенти и учители; 5. Да се разширява сътрудничеството на Великотърновския университет с други научни и обществени институции.
Задачи:
1. Провеждане на работна среща на екипа за разпределяне на задачите по проекта и обсъждане на организационни въпроси;
2. Рекламно осигуряване на симпозиума (разпространение на афиши и рекламни материали; медийно представяне на научния форум; контакти с организации със сходни научни интереси за популяризиране на идеята за научното събитие; организиране на съпътстващи инициативи съвместно с Община - Велико Търново и институциите съорганизатори);
3. Подготвяне на програмата на Дванадесетия международен симпозиум «Търновска книжовна школа. Традиции и послания».
4. Техническа организация на международния научен симпозиум (осигуряване на материална база, устройства за мултимедийни презентации, организиране на дистанционно включване, папки с рекламни материали за участниците и други необходими консумативи).
5. Провеждане на Дванадесетия международен симпозиум «Търновска книжовна школа. Традиции и послания».
6. Провеждане на съпътстващи симпозиума събития (изложба на икони, кръгла маса в Община - Велико Търново, туристическа разходка съвместно с Общинска агенция по туризъм «Царевград Търнов» и др.).
7. Организиране на процедурата по връчване на Великотърновската университетска награда «Св. Евтимий, Патриарх Търновски»;
8. Подобряване на материалната база на Научноизследователския център „Търновска книжовна школа“ (осигуряване на техническо оборудване, необходимо за подготовката на печатни материали и осъществяване на бърз достъп до информация и комуникация с други научни звена, институции и учени, за осигуряване достъп на изследователи, студенти и докторанти до научната база и архивите на Центъра);
9. Закупуване на специализирана литература от областта на интердисциплинарната медиевистика за обогатяване на архивния фонд на Научноизследователския център.