Assoc. Prof. PhD Georgi Stoyanov Belogashev

University e-mail: g.belogashev@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail:
Facebook:
Skype:
ORCID:

Research and artistic activity


Publications


2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

Participation in Projects


История на българската обществено-хуманитарна мисъл – част IV (Философия и наука)

член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектът има за цел да цел да продължи традицията на екип от Катедра „Философски науки“ с включени докторанти и студенти на разглеждане на най-значими теми от историята на българската философия като част от нашето културно-историческо наследство. Проектното изследване ще се фокусира около няколко области: философска интерпретация на предизвикателствата на съвременната наука към човечеството, преглед на най-значимите постижения на съвременни български философи на науката и техните дискусии (Азаря Поликаров, Димитри Гинев, Сава Петров, Ат. Данаилов, Ив. Апостолова), анализ на постижения в логиката и методологията на научното познание, обръщане към философските идеи на големи български учени (А. Златаров, Бл. Сендов, Л. Илиев), оценка на равнището на популяризация на науката у нас.
1. Разглеждане и критическо обсъждане на постиженията на българската философия на науката в последните няколко десетилетия в съпоставителен план с актуалните дискусии в европейската и световната философия и доминиращите теми в тях 2. Популяризиране на философските идеи на големи български учени (А. Златаров, Бл. Сендов, К. Серафимов, Л. Илиев), с което да повишим интереса към философията у студентите, оценка на равнището на популяризация на науката у нас. 3. Анализ на най-значителните и перспективни линии на сътрудничество между съвременната философия, логиката на науката и фундаменталните науки (физика, информационни науки, науки за живота): обсъждане на водещи методологични и светогледни проблеми, когнитивни науки, космология, екологични проблеми 4. Ангажиране на изследователски мисловен екип и интересуващи се студенти и докторанти с актуални днес дискусии, в които философията може да каже много: изкуствения интелект, дигитализация и виртуална реалност, екологичната криза, проблемите на живота, теория на хаоса. 5. Представяне на философски идеи на български автори пред чужда публика чрез публикации в реферирани издания и участия в научни форуми в чужбина. 6. Провеждане на международна научна конференция „Философия, наука, ценности“ със секция "Философия и наука в историята на българската философска култура" на Световния ден на философията и публикуване на сборник

История на българската обществено-хуманитарна мисъл – част III (Въпроси на философията и религията в българската хуманитаристика)

Ръководител на екипа
21.3.2023 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Проектът е третата част на вече успешно приключилите два проекта от цикъла “История на българската обществено-хуманитарна мисъл“, осъществен от изследователи от катедра „Философски науки“ на Философски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Той има за цел да насочи интереса на изследователската общност към въпроси, свързани с питания във философията и религията в българската обществено-хуманитарна традиция след Освобождението, както на национално ниво, така във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в частност. Този интерес е предизвикан едновременно от няколко фактора: тематичните полета са основа за развитие, разширяващо познанието и перспективите на възпитаниците на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ в ПН 2.3. Философия, област на науката, в която Университетът подготвя студенти и докторанти, същевременно е и автентична част на от нашето самобитно идейно-духовно наследство в науката, което основополага бъдещи иновации в тази научна област, а нейното по-подробно разработване обуславя условията за по-нататъшното научно усъвършенстване и академични контакти, които да спомогнат за цялостното развитие на науката и обществото в нашата страна. Основна роля в проекта има екип от катедра „Философски науки“ на Философски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, което дава възможност на всеки от членовете на катедрата да разшири кръга на досегашната си област на работа или да започне проучване в нова за него насока на изследване в съответствие с предмета на дейност на катедрата и със стратегическите направления и приоритети на научната политика на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в по-дългосрочен период. На посоченото основание за разкриване на нова тематична релефност е и заявката за продължаване на концептуалната линия на проекта. Програмата предвижда организиране на представителна национална научна конференция, на която ще бъдат поканени учени от всички научни институции в България, както и публикуване на резултатите в сборник.
Всеки от участниците в този широк проект ще изпълнява определена конкретна индивидуална подтема. Изследователските интереси и анализи са насочени към търсения в сферата на философия и религия в българската обществено-хуманитарна традиция, които са осъществявани както в миналото, така и в настоящето. Важна цел на всяко едно от научните търсения, съчетаващи подходите на философията, религиознанието, теологията и социалната философия, освен анализ на посочените теоретични области, има за задача посочване тяхната евентуална евристична релевантност към актуалните проблеми на общественото развитие и преодоляването им у нас. Друга съществена цел на проекта е постигнатите нови научни резултати и приноси да се обвържат с преподаването и обучението във всички специалности на ПН 2.3. Философия, както на равнище ОКС Бакалавър и ОКС Магистър, така и в ОНС Доктор.

История на българската обществено-хуманитарна мисъл Ч.II (Постижения и предизвикателства пред развитието на философията във Велико Търново)

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Научното изследване е насочено към разкриване на значимостта на постиженията в развитието на философията във Велико Търново в национален, регионален и европейски контекст и към очертаване на новите предизвикателства пред него – представяне на резултатите пред чужда аудитория, вписване в европейското изследователско пространство и развитие на най-актуалните области на научни търсения, в които вече имаме положена традиция – онтология, логика, теория на познанието, история на българската философия, философия на ценностите. Целта е да се проведат изследвания и да се издаде том, който представя най-стойностните резултати на философските търсения и оценява тяхната значимост в контекста на съвременните дискусии. В научните форуми ще бъдат привлечени водещи философи от Румъния, Сърбия и други страни, за да се утвърждава международното научно сътрудничество във важните за нас области. Предвиждаме подкрепа за участие във форуми в чужбина и издаване на статии в реферирани в WoS издания в Румъния.
1.Очертаване на водещите области на изследвания в развитието на философията в търновските традиции и разкриването на основните резултати във всяка от тях. 2. Отчитане на перспективите за развитие и утвърждаване на аналитичното философстване в логиката, онтологията, теорията на познанието, философията на езика и представянето на значими резултати на търновски автори пред национална и международна публика. 3. Утвърждаване на Велико Търново като авторитетен и водещ център в развитието на изследванията върху българската философия. 4.Представяне на възможностите за развитие на етиката и нейните приложения към науката, образованието, бизнеса, управлението в съответствие с Стратегията за ВО 2021-30. 5. Развитие на международно научно сътрудничество с наши партньори в Румъния, Сърбия, Полша, Турция. 6. Популяризация на социалните функции на философията и възможностите за нейното използване за решаването на крупни обществени проблеми. 7.Свързване на резултатите на научните изследвания с обучението на студенти и докторанти.

История на българската обществено-хуманитарна мисъл – част I (Българска философско-психологическа традиция)

Ръководител на екипа
31.3.2021 г. - 10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Проектът има за цел да насочи интереса на изследователската общност към въпроси, свързани с българска философско-психологическа традиция след Освобождението, както на национално ниво, така във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в частност. Този интерес е предизвикан едновременно от няколко фактора: българска философско-психологическа традиция е основа за развитие, разширяващо познанието и перспективите на възпитаниците на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ в ПН 2.3. Философия, област на науката, в която Университетът подготвя студенти и докторанти, същевременно е и автентична част на от нашето самобитно идейно-духовно наследство в науката, което основополага бъдещи иновации в тази научна област, а нейното по-подробно разработване обуславя условията за по-нататъшното научно усъвършенстване и академични контакти, които да спомогнат за цялостното развитие на науката и обществото в нашата страна. Основна роля в проекта има екип от катедра „Философски науки“ на Философски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, което дава възможност на всеки от членовете на катедрата да разшири кръга на досегашната си област на работа или да започне проучване в нова за него насока на изследване в съответствие с предмета на дейност на катедрата и със стратегическите направления и приоритети на научната политика на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в по-дългосрочен период. На посоченото основание за разкриване на нови тематични полета е и заявката за продължаване на концептуалната линия на проекта. Програмата предвижда организиране на представителна национална научна конференция, на която ще бъдат поканени учени от всички научни институции в България, както и публикуване на резултатите в сборник.
Всеки от участниците в този достатъчно широк проект ще изпълнява определена конкретна индивидуална подтема от него, като изследователските интереси и анализи са насочени към критика на психоанализата и психологическата портретистика в основнонаучната теория на Кирил Чолаков, философско-психологически концепции на Спиридон Казанджиев, Толстоизмът в България, фройдистката интерпретация на въпроси и питания, които са свързани с проблемите на различни социални феномени като религията, революционните движения и други в теорията на Иван Кинкел. Важна цел на всяко едно от научните търсения, съчетаващи подходите на философията, философската психология и социалната философия, освен анализ на посочените теоретични области, има за задача посочване тяхната евентуална евристична релевантност към актуалните проблеми на социалното развитие и преодоляването им у нас. Друга съществена цел на проекта е постигнатите нови научни резултати и приноси да се обвържат с преподаването и обучението във всички специалности на ПН 2.3. Философия, както на равнище ОКС Бакалавър и ОКС Магистър, така и в ОНС Доктор. Идеята на екипа е чрез постигнатите научни постижения да се обогатят учебните програми в ПН 2.3. Философия, и същевременно да се разшири сътрудничеството с научни екипи в страната.