Assoc. Prof. PhD Gergana Yordanova Georgieva

University e-mail: g.georgieva@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail: gergana_ig@yahoo.com
Facebook: https://www.facebook.com/gergana.ig
Skype: Academia: https://uni-vt.academia.edu/GerganaGeorgieva
ORCID: https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0002-2526-9722

Research and artistic activity


Urban studies; the Balkans in the context of the Ottoman Empire; economic and social history of the Balkan cities; Ottoman imperial and provincial governing; connections between the Center and the Province

Publications


2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2001

2000

Participation in Projects


Лаборатория за дигитализация и обособяване на модерни пространства за образователна и научно-изследователска дейност в Униврситетската библиотека на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектното предложение обединява конкретни практико-приложни цели, реализирането на които би превърнало Университетската библиотека на ВТУ в нова, модерна библиотека, отговаряща на нуждите на специализираната и по-широка читателската аудитория и на съвременните тенденции в развитието на Великотърновския университет като научна и образователна институция. Преминала успешно през етапите на класическа библиотека, автоматизирана и електронна библиотека, през последните години Университетската библиотека на ВТУ приема предизвикателството за надграждане на дигиталната си библиотека чрез създаването на: – Читалня за офлайн дигитални колекции – блок 2, зала 1, която да предоставя на изследователите дигитален корпус от копия на ръкописи, приписки от старопечатни книги и други колекции от фонда на библиотеката, както и общоуниверситетски научни архиви. Предвижда се дигиталните копия да се съхраняват на сървър, като до създадения информационен дигитален масив от данни ще има регламентиран достъп. С цел предпазване на дигиталните обекти от неправомерно ползване, записване, изпращане чрез различни комуникационни канали в интернет, устройствата, на които ще се ползват дигиталните обекти, не следва да имат достъп до интернет, както и възможност за записване на външни носители на информация. Ползването на ресурсите ще се организира по специална процедура и допълнително приети правила. – Читалня Медиатека – блок 2, зала 2, в която да бъдат събрани всички документи на нетрадиционни носители – микрофилми, аудиовизуални архиви и други документи на нетрадиционни носители. Осигуряване на възможност за дигитализиране на колекциите на ВТУ микрофилми, аудиовизуални записи, дискове и други медийни ресурси на електронни носители. – wi-fi ЗОНА – фоайе на библиотеката (бивш гардероб). Wi-Fi зоната ще се превърне във функционално комфортно пространство, посещавано от голям брой студенти и преподаватели. Това ще помогне за натрупване на нови знания и ще стимулира учебния процес и научноизследователската дейност във ВТУ. Осигуреният Wi-Fi ще дава възможност за самостоятелно четене, групова работа и дискусии на място и в онлайн среда. Пространството ще се трансформира в споделена зона за групови дискусии на студенти и докторанти. Така, освен в място за четене, обучение и достъп до информационни ресурси, Университетската библиотека ще се превърне и в предпочитано място за социални контакти и различни образователни и културни инициативи.

Стимулиране на научноизследователската активност на преподаватели, докторанти и студенти в Исторически факултет

член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектът цели да насърчи и спомогне за развитието на изследователската активност на преподавателите, студентите и докторантите от Историческия факултет на Великотърновски университет по различни теми от историческото ни минало. Нуждата от качествено развитие на българската наука и реализирането на видими за обществеността резултати налага постоянното и целенасочено издирване, проучване и обогатяване на знанията по историческите проблеми. Това най-добре би било постигнато посредством разширяване на историографския ресурс, работа с различни архивни колекции и възможност за публично представяне на достигнатите заключения, нови тези и приноси. Постигането на това е закономерно развитие, което, за да има най-голяма ефективност, трябва да премине през всички етапи на научноизследователския процес – от проучването до публичното представяне на резултатите. В тази връзка се предвижда съвместното организиране на научни форуми, които ще дадат възможност за изява, насърчаване на научноизследователската дейност на членовете на екипа, срещи за обмяна на опит и практически познания в научната област. Възможността за провеждане на научни изследвания по различни теми в множество научни институции е един от подходите, който ще допринесе за повишаване капацитета на преподавателския състав в Исторически факултет, а съвместната работа с докторанти и студенти ще осигури научна приемственост през поколенията. Всичко това ще позволи разработването на качествени и дългосрочни програми за научноизследователска работа и развитие на потенциала на работещите и обучаващите се в Историческия факултет на Великотърновски университет.
Основната цел на проекта е свързана с насърчаването на научното и професионално развитие на преподавателите, студентите и докторантите в Исторически факултет. Осъществяването на редовно провеждани форуми, дискусии и публикации, каквито са „Мартенските студентски четения“ и вземане на участия в научни национални конференции, отговаря на постигането на няколко задачи, касаещи посочените категории: 1. Създаване на условия за изследователска активност по различни теми, която да осигури възможност за тестване на идеи, надграждане, научни постижения, създаване на контакти, развиване на сътрудничества с колеги от различни институции; 2. Развиване на умения, които са важни в рамките на академичните институции като организиране на научни събития и форуми, редактиране и издаване на научни сборници, т.е. подготовка за пълноценно участие в живота на академичната общност; 3. Възможност за постигане на минималните национални изисквания за наукометрични показатели на докторанти и преподаватели; 4. Даване на трибуна за изява и тестване на умения за презентиране на най-младите кадри в академичната общност – студенти, докторанти, постдокторанти и млади учени, които да проверят своите тези и идеи; Изпълняването на основната цел на проекта води до налагането на Исторически факултет в частност и Великотърновски университет като цяло за водещи научни звена, с приноси и постижения в развитието на историческата наука и осветляването на историческото ни минало и в утвърден капацитет в обучението и подпомагането на младите учени в страната.

Развиване на научно-изследователския капацитет и повишаване на публикационната активност на академичния състав и докторантите на Историческия факултет на Великотърновски университет

Ръководител на екипа
21.3.2023 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към повишаване ролята на научните изследвания при обучението във висшите училища и подпомагане на научното израстване на академичния състав на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ с внимание както към утвърдените учени и преподаватели, така към професионалното развитие на докторантите, пост-докторантите и младите учени.
Проектът има за цел повишаване на научно-изследователския капацитет на академичния състав на ВТУ. За да се подобри перспективата в развитието на науката и висшето образование трябва да се обърне специално внимание на младите колеги и развитието на техния потенциал. От друга страна съвместните проекти, програми и други форми на сътрудничество между академичните институции също допринасят за повишаване на научно-изследователския капацитет. Накратко задачите могат да бъдат изразени така: 1. Високи постижения в научните изследвания; 2. Повишаване на публикационната активност; 3. Изграждане на ефективни сътрудничества и партньорства. Всички тези задачи са свързани с основната цел за увеличаване престижа на университета като обучаваща и научно-изследователска институция и подпомагане на неговата конкурентноспособност.

Университетското издателство и бъдещето на научноизследователската дейност във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“

Член
21.3.2023 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектното предложение е съобразено с Препоръка (ЕС) 2018/790 на ЕК от 25 април 2018 г. и е в съответствие с Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 г., както и със Стратегията за развитие на ВТУ до 2025 г. Негова основа са научното знание, резултатите от научните изследвания и постиженията на научните колективи от ВТУ в условията на дигитална среда и отворен достъп до научна информация. Комуникацията на науката е предпоставка за ефективни партньорства с отделни учени и научни колективи, които работят по сродна проблематика в страната и чужбина. Тя подпомага интердисциплинарността на разработките и има ключова роля при създаването на публичност и повишаването на осведомеността на обществото за свързаните с науката теми, научните открития и аргументи. Комуникацията на науката подкрепя научните резултати в полза на решаването на икономически и социални въпроси. Предвид популяризирането на научно знание и научни изследвания във ВТУ комуникация на науката се реализира и чрез продукцията на Университетското издателство. Доказателство за това са добрите резултати от реализираните през 2021 и 2022 г. проекти за комуникация на науката в условията на дигитална среда и отворен достъп чрез участие в ежегодните книжни изложения, организирани от Асоциация „Българска книга“, и чрез различни канали и дигитални платформи. Основният обект на проектното предложение е научноизследователската дейност на академичната общност във ВТУ, реализирана чрез научните издания – монографии и периодика, отпечатвани в Университетското издателство. Целта е да се повиши тяхното качество и да се ускори развитието на научните изследвания в приоритетните научни области съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025 г.), Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г. и Политиката за развитие на ВТУ, утвърдена със Заповед № РД09-1601/20.07.2020 г. на министъра на образованието и науката в частта ? за свързаност и установяване на партньорства, както и за развитие на научната дейност.
Основни цели и задачи: - Повишаване на качеството и ускоряване на развитието на научните изследвания в приоритетните научни области съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025) и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г.; - На изследователите и на обществеността като цяло да се предостави достъп до качествени научни публикации, научноизследователски данни и други научноизследователски резултати и достижения в научните области, съобразени с утвърдената редакционна политика на научните списания, поредичните издания, монографиите, учебниците и учебните помагала; - Въвеждане на установени стандарти за публикуване на научни издания от Университетското издателство; - Дългосрочно съхраняване на резултатите от научните изследвания на ВТУ (1.) чрез дигитален печат на научните списания, (2.) чрез поддръжка и развитие на вече изградената дигитална инфраструктура за научна периодика на ВТУ с цел споделяне и отворен достъп (http://journals.uni-vt.bg), (3.) чрез участие на Университетското издателство в ежегодните книжни изложения, организирани от Асоциация „Българска книга“, (4.) чрез въвеждането в работен режим на е-книжарницата, и чрез различни други канали и дигитални платформи. - Разпространяване на резултатите от научните изследвания и осигуряване на възможност за използването им независимо от канала за разпространение (научно списание, монографично изследване, дигитална инфраструктура, трансмедийни канали и др.); - Публично огласяване на научните постижения чрез използване на възможностите за споделянето им на различни платформи за научна информация и осигуряване на DOI (Digital Object Identifier) за научните публикации с цел автентификация; - Създаване на публичност и комуникиране на научните постижения чрез използване на възможностите на събитийния мениджмънт и представяне на Университетското издателство на ВТУ в книжни изложения и чрез различни канали и дигитални платформи.

Повишаване на изследователската и публикационната дейност в областта на стопанско-историческите изследвания

Ръководител на екипа
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Проектът има за цел да подкрепи една вече изградена международна мрежа от признати утвърдени и млади учени в областта на стопанската история и да популяризира и наложи като водещи и цитируеми изследователските им постижения чрез публикация на индексирано в Scopus издание.
Създаване на условия за продуктивна работа в областта на стопанско-историческите изследвания; • Срещане, събиране на много учени (млади и утвърдени), работещи в тази насока; • Представяне на най-новите постижения, иновативни подходи, новите насоки в развитието на стопанско-историческите изследвания; • Издаване на стойностно и международно признато издание с изследванията на научната група/общност.

Популяризиране на научно знание и научни изследвания чрез участието на Университетското издателство в книжни изложения и чрез различни канали и дигитални платформи

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Научното знание и резултатите от научните изследвания, както и постиженията на научните колективи в условията на дигитална среда и отворен достъп до научна информация са в основата на проектното предложение, което, от своя страна, е съобразено с Препоръка (ЕС) 2018/790 на ЕК от 25 април 2018 г. и е в съответствие с Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 г. Комуникацията на науката създава възможности за ефективни партньорства с екипи, които работят по сродна проблематика в страната и чужбина, и подпомага интердисциплинарността на разработките. Освен това тя има ключова роля при създаването на публичност и повишаването на осведомеността на обществото за свързаните с науката теми, научните открития и аргументи. Чрез нея се засилва ролята на научните резултати в полза на решаването на икономически и социални въпроси и предизвикателства. Комуникацията на науката в аспекта на популяризиране на научно знание и научни изследвания във ВТУ се реализира и чрез участието на Университетското издателство в ежегодните книжни изложения, организирани от Асоциация „Българска книга“, и чрез различни канали и дигитални платформи. Доказателство за това са добрите резултати от реализирания през 2021 г. проект за комуникация на науката в условията на дигитална среда и отворен достъп. Основният обект на проектното предложение са научните издания на ВТУ – монографии и периодика, а целта е свързана с повишаване на тяхното качество и ускоряване развитието на научните изследвания в приоритетните научни области съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025 г.), Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г. и Политиката за развитие на ВТУ, утвърдена със Заповед № РД09-1601/20.07.2020 г. на министъра на образованието и науката в частта ? за свързаност и установяване на партньорства, както и за развитие на научната дейност.
Основните цели и задачи: - Повишаване на качеството и ускоряване на развитието на научните изследвания в приоритетните научни области съгласно Стратегията за развитие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2017 – 2025) и Стратегическата иновационна програма за периода 2020 – 2025 г.; - На изследователите и на обществеността като цяло да се предостави достъп до качествени научни публикации, научноизследователски данни и други научноизследователски резултати и достижения в научните области, съгласно утвърдената редакционна политика на научните списания и на Университетското издателство; - Дългосрочно съхраняване на резултатите от научните изследвания на ВТУ (1.) чрез дигитален печат на научните списания, (2.) чрез поддръжка и развитие на вече изградената дигитална инфраструктура за научна периодика на ВТУ с цел споделяне и отворен достъп (http://journals.uni-vt.bg), (3.) чрез участие на Университетското издателство в ежегодните книжни изложения, организирани от Асоциация „Българска книга“, и чрез различни канали и дигитални платформи. - Разпространение на резултатите от научните изследвания и осигуряване на възможност за използването им независимо от канала за разпространение (научно списание, монографично изследване, дигитална инфраструктура, трансмедийни канали и др.); - Създаване на публичност на научните постижения чрез използване на възможностите за споделянето им на различни платформи за научна информация и осигуряване на DOI (Digital Object Identifier) за научните публикации с цел автентификация; - Създаване на публичност и комуникиране на научните постижения чрез използване на възможностите на събитийния мениджмънт и представяне на Университетското издателство на ВТУ в книжни изложения и чрез различни канали и дигитални платформи.

Национална научна мрежа за изследване на стопанската история

Ръководител на екипа
5.5.2020 г. - 10.12.2020 г.
Цели на проекта:
Изграждане на национална мрежа в областта на стопанско-историческите изследвания, която да позволява обмен на информация и сътрудничеството на водещите български научни и образователни институции в областта на стопанската история.
Развиване на сътрудничеството между всички изследователи на стопанско-историческите изследвания в страната – утвърдени и млади учени, чрез споделяне на опита и предоставяне платформа за диалог и дискусии посредством: • Създаване на условия за осъществяване на диалог между учените от отделните институции, работещи по сходни теми; • Развиване на контактите между отделните институции и насърчаване на по-нататъшни общи проекти.

Стопанско-исторически изследвания в България – междууниверситетски диалог и сътрудничество

Ръководител на екипа
26.3.2019 г. - 10.12.2019 г.
Цели на проекта:
Участниците в екипа осъзнават и приемат напълно необходимостта от създаване на междууниверситетска мрежа на национално равнище, която да подпомага и насърчава извършването на висококачествени научни изследвания, обмена на информация, да дава възможност за представяне и споделяне на изследователската ни работа. Търсенето на диалог между учените от водещите български научни и образователни институции и създаването на общност от изследователи на стопанската история, които свободно да дискутират основните въпроси на тази специфична тематична област се поставя като основна цел и мисия на проекта. Той включва разработването на дългосрочни програми за научно-изследователска работа, организирането на периодични научни срещи по проблемите на стопанската история и инициирането на дебати. Особено важно е създаването на екипи, организирани около тематични кръгове, по които работят учени от различни институции; изграждането на ядра от специалисти по определени теми; развитието на мрежи за бъдещи съвместни сътрудничества, особено под формата на по-мащабни научни проекти. Особено внимание се обръща на възможностите за изява на млади учени – докторанти и пост-докторанти. Те се включват наравно с утвърдени учени в изградени екипи и ядра и имат възможност да станат интегрална част от българската историческа наука и по-специално в специализираната общност на стопанската история и теория.
1. Сътрудничеството и съвместното развиване на науката, споделянето на опита и постиженията са основната цел на проекта. В допълнение проектът е насочен към: 2. Налагане мястото на ВТУ и ИФ като водещи научни звена в развитието на икономическата история; 3. Осигуряване възможности за осъществяване на диалог между учените от отделните институции, работещи по сходни теми; 4. Създаване на база за развитие на контакти и осъществяване на съвместни изследвания между отделните институции, както и за развитие на по-нататъшни общи проекти. Така поставените цели ще бъдат постигнати чрез: 1. Организиране и провеждане на национална научна конференция на Център за стопански исторически изследвания (ЦСИИ) – подпомагане на неговата дълготрайност и налагането му в страната като водещ форум по въпросите на стопанската история; 2. Провеждане на тематична кръгла маса по проблемите на стопанската история с участието на докторанти и преподаватели от ВТУ и други институции в страната; 3. Изследване на конкретни теми от стопанската история на България и провеждане на архивни проучвания във водещи библиотеки и архиви в страната.

Съвременното място и роля на алтернативните способи за разрешаване на спорове – между традицията и актуалната правна уредба в България и държавите-членки на Европейския съюз

Член
16.3.2018 г. - 10.12.2019 г.
Цели на проекта:
В основата на проекта стои идеята за едно сравнителноправно изследване на алтернативните способи за разрешаване на спорове в контекста на изпълнение на европейската идея за осигуряване на "достъп до правосъдие". Историческите традиции в България в лицето на института на посредничеството, арбитража, както и различните форми на спогодби, приложими в отделните отрасли на правото, дават възможност за извършване на задълбочен историко-правен анализ на посочените способи. Това обстоятелство предполага един мултидисциплинарен подход към темата и включване на специалисти от различни области на науката (юристи, историци, психолози, икономисти, педагози и др.). Съвременното звучене на темата е обусловено от позитивното право, което осигурява възможност за използване на алтернативните способи за разрешаване на спорове не само у нас, но и в рамките на Европейския съюз.
Цел: - Провеждане на национален научен форум с участие на представители на теорията, практиката, държавни институции и неправителствени организации, които да представят своите идеи, изследвания и виждания за мястото и ролята на алтернативните способи за разрешаване на спорове. Задачи: - Издаване на научен сборник – реферирано издание, в който да бъдат публикувани разработките по темата, в рамките на всяка проектна година. - Стимулиране на академичния състав на Юридическия факултет и другите привлечени към проекта факултети, в това число и студентската и докторантска активност относно провеждането и представянето на актуални изследвания на въпросите, свързани с приложението алтернативните способи за разрешаване на спорове в различни правни отрасли. - Историческо и сравнителноправно проучване на проблема, изследване на практиката в държави-членски на ЕС, практиката на българските съдилища. - Анализ на теоретичните възгледи, касаещи въпросите за мястото и ролята на алтернативните способи за разрешаване на спорове в отделните правни отрасли.

Стопанската история на България – постижения и перспективи

Ръководител на екипа
16.3.2018 г. - 10.12.2018 г.
Цели на проекта:
В основата на проекта е идеята за съвместна работа, търсенето на диалог между учените от водещите български научни и образователни институции и създаването на общност от изследователи на стопанската история, които свободно да дискутират основните въпроси на тази специфична тематична област. Проектът включва разработването на дългосрочни програми за научно-изследователска работа, организирането на периодични научни срещи по проблемите на стопанската история и инициирането на дебати. Нужно е да се проследят постиженията до момента и да се установят възможностите за съвместна работа за по-нататъшното развитие на това перспективно и важно поле в българската история. Особено важно е създаването на панели, по които работят учени от различни институции; изграждането на ядра от специалисти по определени теми; развитието на мрежи за бъдещи съвместни сътрудничества, особено под формата на по-мащабни научни проекти. Още повече, форумът дава поле за изява на млади учени – докторанти и пост-докторанти и способства те да станат интегрална част от българската историческа наука.
1. Сътрудничеството и съвместното развиване на науката, споделянето на опита и постиженията са основната цел на проекта. В допълнение проектът е насочен към: 2. Налагане мястото на ВТУ и ИФ като водещи научни звена в развитието на икономическата история; 3. Осигуряване възможности за осъществяване на диалог между учените от отделните институции, работещи по сходни теми; 4. Създаване на база за развитие на контакти и осъществяване на съвместни изследвания между отделните институции, както и за развитие на по-нататъшни общи проекти. Така поставените цели ще бъдат постигнати чрез: 1. Организиране и провеждане на национална научна конференция на Център за стопански исторически изследвания (ЦСИИ) – подпомагане на неговата дълготрайност и налагането му в страната като водещ форум по въпросите на стопанската история; 2. Провеждане на тематична кръгла маса по проблемите на стопанската история с участието на докторанти и преподаватели от ВТУ и други институции в страната; 3. Изследване на конкретни теми от стопанската история на България и провеждане на архивни проучвания във водещи библиотеки и архиви в страната.

Балканите - език, история, култура. Академичен и културен диалог

9.5.2012 г. - 10.12.2014 г.
Цели на проекта:
1. Да приобщи научната общност на ВТУ към проблемите, разработвани от академичните общности на отделните балкански страни и наложи Исторически факултет и Образователен и културен център “Балкани” като водещи научни звена в изясняването на сложния балкански „микс” от култури, религии, етноси и типично балкански национални стереотипи. 2. Да осигури възможности за компаративни изследвания върху проблемите на езика, историята, религиите и културата на балканските държави, и провеждане на дебати в рамките на планираните научни форуми: • международна научна конференция „Балканите – език, история, култура”, провеждана на всеки две години с определена тематична насоченост и дефинирани подтеми (предстояща за 2013 г.); • ежегодно провеждани тематични научни кръгли маси по различни проблеми от балканската история, език и култура с участието на студенти и преподаватели от ВТУ, ВУ и институти в страната и университетите-партньори на ВТУ; • двустранни срещи с университетите-партньори с участие на докторанти и студенти по актуални проблеми от областта на балканската история и култура; • проучване на православните структури на Балканите в османската и руска документация от ХVІ–ХVІІІ в. и провеждане на теренни проучвания за локализирането на манастирски и храмови средища, документирани в османските регистри. 3. Проектът ще съдейства за обвързване на образованието с перспективни изследователски цели, особено актуални за балканския регион през последните десетилетия, като привлече за научна работа изявени и добре подготвени докторанти и студенти (магистри и бакалаври) историци, етнолози, географи и балканисти. Участието им в проекта ще съдейства за изграждане на умения за събиране и систематизиране на теренен етноложки и езиков материал, за формиране и защита на научна теза, за работа в екип и т.н. и ще допринесе за включване на студентите в научните среди още в рамките на обучението им във ВТУ. 4. Осъществяване на издателска дейност, която да обобщи и представи научноизследователските резултати от проекта: • Сборници с материали от проведените международни научни конференции „Балканите – език, история, култура” (през 2011 и през 2013 г.); • Сборници с материали от ежегодно провежданите тематични научни кръгли маси с участие на студенти, докторанти и преподаватели. от ВТУ, ВУ и институти в страната и университетите-партньори на ВТУ. • Сборник с материали относно православните структури на Балканите в османската и руска документация от ХVІ–ХVІІІ в. 5. Изработване на мултимедийни продукти за целите на обучението и популяризиране на резултатите от реализираните дейности по проекта. 6. Повишаване на качеството на преподаване и научноизследователска дейност на участващите в екипа преподаватели.

Стандарти на всекидневието през Средновековието и Новото време

-
Цели на проекта:
Основните цели на програмата са прилагане и разпространяване на академично ниво на различни подходи при разглеждането на проблеми от историята, антропологията и етнологията; въвеждане в обръщение на модерни интердисциплинарни теми, ориентирани към всекидневието в различните исторически епохи, жизнения стандарт и социалния статус на индивида; акцентиране върху иновативни подходи, интегриращи методология, характерна и за антропологията и етнологията, както и върху мултидисциплинарността в обучението по история във ВУ; създаване на условия за активни преки контакти и обмен на идеи и информация между студенти и преподаватели от различни страни. Основните дейности са концентрирани върху лекции и семинари с мултимедийни презентации, дискусии под формата на кръгли маси, които да стимулират свободната комуникация и обмен на идеи между студентите; работа в малки групи, организирани на доброволен принцип за демонстрация на традиционни ястия, фолклор и облекло; тематични екскурзии, съчетани с кратко целево теренно проучване