Assoc. Prof. PhD Mariela Petkova Todorova-Koleva

University e-mail: mariela@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail:
Facebook:
Skype:
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1978-3063

Research and artistic activity


History of pedagogy, education and social work, reform pedagogy, alternative educational and social models, group work,

Publications


2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2009

2007

2006

2005

2004

2003

Participation in Projects


Усъвършенстване на практическото обучение на студентите чрез ефективно междуинституционално взаимодействие

Член
21.3.2023 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Настоящият проект е насочен към подобряване на практическото обучение на студентите от специалностите в Педагогически факултет на ВТУ чрез идентифициране на проблемни зони при неговото организиране и провеждане и очертаване на възможни решения, базирани на ефективно партньорство с базовите институции. За постигане на целите, ще се проследи развитието на практическото обучение на студентите в исторически контекст, на основата на адекватен изследователски инструментариум ще се проучи и анализира отношението на студентите и представителите на базовите институции (училища и социални институции и услуги) - партньори на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” към нормативната регулация, подготовката и провеждането на практическото обучение на бъдещите учители и педагози. Резултатите от проведените изследвания ще бъдат популяризирани чрез организирането на кръгла маса и участие на екипа в утвърдени научни форуми като Международна научна конференция „Педагогическото образование – традиции и съвременност“/Педагогически факултет/ и научен форум „Млад изследовател“.
Основна цел на настоящия проект е на базата на теоретични и емпирични изследвания да се осигури възможност за усъвършенстване на практическото обучение на студентите от специалностите на Педагогически факултет на ВТУ и да се постигне по-високо ниво на ефективност на междуинституционалното взаимодействие между партниращите си институции, чрез популяризиране на резултатите от изследванията и провеждане на кръгла маса с участие на студенти, докторанти, преподаватели и представители на базовите институции. Основни задачи на проекта са: 1. Сформиране на научноизследователски екип и провеждане на първа работна среща. 2. Определяне тематичните области на научните изследвания и подбор на изследователския инструментариум. 3. Подготовка на анкетни карти и реализиране на анкетни проучвания с цел изследване мнението и отношението на студентите, преподавателите и представителите на базовите институции за осъществяване на практическото обучение. 4. Провеждане на кръгла маса на тема: „Практическото обучение през погледа на студенти, университетски преподаватели и базови партньори“ с цел подпомагане, насърчаване и изграждането на стабилни партньорства между образователните институции. 5. Подготовка на научни доклади и публикуване в сборници от конференции. 6. Провеждане на работна среща за отчитане на резултатите от проекта.

Насърчаване на изследователската и публикационната дейност на докторанти, млади изследователи и преподаватели към катедра „Педагогика“

Член
19.4.2022 г. - 10.12.2022 г.
Цели на проекта:
Настоящият проект е насочен към насърчаване на изследователската и публикационната дейност на докторантите, младите изследователи и преподаватели от катедра „Педагогика“ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Проектът цели да стимулира научноизследователската и публикационна активност на докторантите, младите изследователи и преподаватели от катедра „Педагогика“ като осигури възможности за функциониране на постоянен обучителен и дискусионен форум „Клуб - Млад изследовател“, включване на докторантите и младите изследователи в специално организиран научен форум с международно участие - „Методологията на педагогическите изследвания – класически и съвременни тенденции“; популяризиране на резултатите от проведени научни изследвания чрез публикуване в специализирани научни издания, реферирани и индексирани в световна бази данни.
Основна цел на настоящия проект е да се насърчи и повиши изследователската и публикационна дейност на докторанти, млади изследователи и преподаватели към катедра „Педагогика“ на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“. Друга цел на проекта е популяризиране и дискутиране на резултатите от проведени изследвания чрез активното участие на докторантите, младите учени и преподавателите в постоянен обучителен дискусионен форум „Клуб Млад изследовател“, както и активното им включване в международни, национални и вътрешноуниверситетски научни конференции.Основни задачи на проекта са: 1. Сформиране на екип за проучване и осъществяване на контакти с издателства на специализирани научни списания, индексирани и реферирани в световни бази данни. 2. Сформиране на екип и разработване на план за дейността на обучителния дискусионен форум „Клуб Млад изследовател“, който да включва: изработване на специфично тематично разпределение за обучение в областта на методологията на педагогическите изследвания; участие на български и чуждестранни гост-лектори по теми, свързани с научноизследователската работа. 3. Сформиране на екип за подготовка и провеждане на научен форум с международно участие на тема: „Методологията на педагогическите изследвания – класически и съвременни тенденции“, на който да се представят и дискутират резултатите от проведени научни изследвания от докторанти, млади учени и преподаватели от катедра „Педагогика“. 4. Подготовка на научни статии за публикуване в специализирани научни издания – редактиране, рецензиране и превод. 5. Издаване на сборник доклади от проведения научен форум.

Модернизиране на средата за дистанционно обучение на ВТУ чрез внедряване на самообучителен интерактивен мултимедиен модул за подготовка и повишаване на квалификацията в областта на дистанционното и електронното обучение на научно-преподавателския състав

Член
31.3.2021 г. - 10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Проектът е насочен към подготовка и повишаване квалификацията в областта на дистанционното и електронното обучение на преподавателите от ВТУ, които преподават дисциплини в дистанционна форма на обучение, като се изгради самообучителен интерактивен мултимедиен модул в платформата за дистанционно обучение на ВТУ. Всеки преподавател, преминал успешно обучението, ще получава сертификат, с който може да докаже компетентност в областта на електронното обучение в контекста на новата наредба за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища (проект), която се очаква да влезе в сила от 2021/2022 учебна година.
Основната цел на проекта е: създаване и внедряване на интерактивен мултимедиен модул за подготовка и повишаване на квалификацията в областта на дистанционното и електронното обучение на научно-преподавателския състав, за да можем да удовлетворим изискванията, заложени в проекта за наредба за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища. Задачи: - Изграждане на самообучителен мултимедиен и интерактивен модул на два етапа: първият е теоретичен модел, базиран на съвременните научни тенденции в областта на електронното обучение на световно и национално ниво; вторият е практическа реализация със средствата на платформата за електронно обучение Мудъл, като модулът ще бъде достъпен за преподавателите по всяко време и от всяко място, за да могат да осъществят самоподготовката съобразно своите ангажименти и предпочитания. Ще бъдат планирани обучения на преподавателите в синхронна среда (виртуални аудитории) от екипа на Центъра за дистанционно обучение, на които ще бъде оказана подкрепа в процеса на самоподготовка; - Повишаване компетентностите (дигитални и педагогически) в областта на дистанционното и електронното обучение на преподавателите от ВТУ, които преподават дисциплина/и в дистанционна форма – умения за работа със средата; умения за педагогически дизайн на електронен учебен курс; умения за създаване на електронни учебни ресурси; умения за планиране на учебни дейности; - Подобряване качеството на обучението в дистанционна форма чрез планиране на обучения за повишаване на квалификацията на преподавателите в областта на електронното и дистанционното обучение въз основа на използване на самообучителен мултимедиен и интерактивен модул в платформата за дистанционно обучение; - В края на обучението се издава сертификат въз основа на проведен тест. Чрез сертификата преподавателят доказа своите компетентности в областта на електронното обучение. Преподавателите, преминали успешно теста и получили съответния сертификат, ще могат да планират и реализират обучение в дистанционна форма.

Повишаване на изследователската и публикационна дейност на студенти, докторанти, млади учени и преподаватели към катедра „Педагогика” чрез популяризиране на резултатите от провежданите научни изследвания в реферирани международни издания

Член
31.3.2021 г. - 10.12.2021 г.
Цели на проекта:
Настоящият проект е насочен към повишаване на научните изследвания в областта на педагогическата и социалнопедагогическата теория и практика от страна на студенти, докторанти, млади учени и преподаватели от катедра „Педагогика” на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Проектът осигурява възможност резултатите от провежданите научни изследвания да бъдат публикувани и популяризирани в различни световни литературни източници, което ще позволи да се преодолее локалния характер на научната дейност и да се постигне едно по-високо ниво на международен обмен.
Целта на настоящия проект е да се стимулира и повиши провеждането на научни изследвания в полето на педагогическата и социалнопедагогическата теория и практика от страна на студенти, докторанти, млади учени и преподаватели към катедра „Педагогика” на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, като резултатите от провежданите изследвания се популяризират чрез участие в конференции и публикации в международни списания, представени в световни литературни издания и реферирани списания в утвърдени бази данни. Основните задачи на проекта са: 1. Организиране и провеждане на работна среща с преподаватели, докторанти и студенти към катедра „Педагогика” за представяне на проекта и стимулиране на изследователските търсения на участниците. 2. Проучване и определяне на конференции за участие и издания, в които да бъдат публикувани резултатите от провежданите научни изследвания. 3. Разработване на концепция за научно изследване и провеждане на изследването. 4. Подготовка и публикуване на материалите. 5. Популяризиране на резултатите от провежданите изследвания чрез организиране на кръгла маса и извеждане на приоритети за следващи научни изследвания.

Студентски практики - фаза 2

Функционален експерт за ПФ, ПК-Пл. Ф-Вр.
6.1.2020 г. - 31.12.2023 г.
Цели на проекта:
• да подпомогне подобряването на качеството на висшето образование чрез предоставяне на възможности за придобиване на практически опит и усъвършенстване на практическите умения на студентите от висшите училища в съответствие с потребностите на пазара на труда; • да улесни прехода от образователните институции към работното място и повишим успешната реализация на младите хора на трудовия пазар; • да подпомогне и насърчи изграждането на стабилни партньорства между образователните институции и бизнеса; • да увеличи стимулите на студентите за участие в допълнително практическо обучение в реална работна среда; • да стимулира нарастването на броя на студентите, които си намират работа непосредствено след дипломирането; • да осигури предпоставки за осъвременяване както на учебните планове като цяло, така и на преподаваните дисциплини, курсове и теми според нуждите на пазара на труда; • да подпомогне създаването на устойчиви механизми и възможности на работодателите за подбор на студенти, доказали умения в реална работна среда, и за непосредственото им включване на пазара на труда.