Assoc. Prof. PhD Iliyana Ivanova Dimitrova

University e-mail: iliana_id@ts.uni-vt.bg
Personal e-mail: iliana_id@abv.bg
Facebook:
Skype:
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-4876-4283

Research and artistic activity


Publications


2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

Participation in Projects


Международни академични мрежи - традиции и иновации. Проект на Великотърновския университет с партньори от Университета в Ниш – Философски факултет, Университет „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава и Университета в Крайова (първи етап)

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Международен изследователски и научноприложен проект за устойчиво съвременно сътрудничество на преподаватели, млади изследователи, докторанти и студенти. Базиран е на утвърдено партньорство от 2002 г. с Университета в Ниш и на поетапно разширяване с партньори в международна академична мрежа. Устойчивост, разгръщане, видими резултати, поколенческа приемственост се вписват в стратегиите за споделена наука и интернационализация на политики във висшето образование в европейски и национален мащаб. В поетапен проект ще се проведат три международни конференции, кръгла маса, докторантски семинар, работилници за студенти. Резултатите ще се публикуват в тематични поредици – два двуезични сборника (български – сръбски; български – полски) и една многоезична колективна монография от областите Славистика и Балканистика. Мрежовият характер на партньорството и обхватът на дейностите налагат разширена организационна структура и необходимост от по-продължителен период за завършен цикъл на проекта.
- Анализ на досегашните тематични области и обсъждане на възможности бъдещи такива да включват аспекти, свързани с иновации и нови технологии, както и с практически и етични аспекти на тяхното прилагане - Включване в дейностите по проекта на млади и утвърдени изследователи от други университети, с цел популяризиране в широкото международно пространство и мултиплициране на утвърдената иновативна практика - Изграждане на образователна свързаност, която да увеличи възможностите за кариерно развитие на абсолвентите, да гарантира авторитетност, разпознаваемост и значима цитируемост на научните разработки - Включване на чуждестранни студенти в дейностите по проекта с цел приобщаване към културната среда, в която се обучават. Съвременните образователни тенденции и динамичната геополитическа обстановка засилват необходимостта от подобни задачи - Разширяване на обхвата на периодичните семинари, творчески работилници, виртуални студентски срещи и др.

Провеждане на международни научно-приложни и художественотворчески прояви за докторанти и студенти във Великотърновския университет

Член
21.3.2024 г. - 10.12.2024 г.
Цели на проекта:
Проектът цели осигуряване на платформа за международен обмен на знания и идеи между докторанти и студенти от Великотърновския университет и чуждестранни университети. В рамките на две седмици на докторантите и студентите ще бъде предложена интензивна програма от лекции и семинари, ръководени от изявени учени, изследователи и творци от страната и чужбина в две насоки: История на науката в Средновековния свят и творческо писане и превод.
За постигане на основната цел – провеждане на международни научно-приложни и художественотворчески прояви за докторанти и студенти във Великотърновския университет екипът, изготвил проектното предложение си поставя следните задачи: 1. Подготовка и провеждане на Международна лятна школа по „История на науката в Средновековния свят“ (15.07.-19.07.2024 г.); 2. Подготовка и провеждане на Международна лятна школа по творческо писане и превод (22.07.-26.07.2024 г.). Организацията на всяко от тези мероприятия в рамките на проектното предложение ще се реализира в следната последователност: 1. Уточняване на параметрите на посрещане и пребиваване на чуждестранните гост-лектори, докторанти и студенти; 2. Подготовка на списък с гост-лекторите за планирания период; 3. Изпращане на покани към гост-лекторите със задаване на широка формулировка на тематиката и конкретизиране на условията по посрещане и престой; 4. Подготовка на детайлни двуезични програми за проявите и формуляри – заявка за участие в съответната международна лятна школа; 5. Подготовка на дизайн за плакати с цел популяризиране на проявите по всички възможни канали за комуникация с докторантите и студентите; 6. Разпращане на програмите и формулярите – заявка към обучаващи звена в университети в страната и чужбина, и към докторанти и студенти; 7. Подготовка на анкетни карти за споделяне на мнение, впечатление и препоръки, които ще се попълват анонимно с цел получаване на обратна връзка от участниците след приключване на всяка от проявите; 8. Своевременно ангажиране на подходяща за провеждането на проявите аудитория с възможност за използване на интерактивна дъска, мултимедиен проектор и стабилна интернет връзка; 9. Класиране и подбор на заявилите желание за участие докторанти и студенти на база мотивационни писма и информация, предоставена във формулярите – заявка; 10. Подготовка и разпращане на уведомителни писма към одобрените участници; 11. Подготовка и разпращане на покана за участие с щанд към издателства на научна и образователна литература. Планирането и цялостната подготовка на проявите ще се осъществят при поддържане на постоянен контакт с гост-лекторите и бъдещите участници.

Академичното партньорство като фактор за интеграция между поколенията, културите, бизнеса и образованието – иновативни идеи в сферата на обучението и подготовката за кариерна реализация във Великотърновския университет и в университета в Ниш, Сърбия

Член
21.3.2023 г. - 10.12.2023 г.
Цели на проекта:
Международен проект за трайно сътрудничество между Филологическия факултет на ВТУ и от Философския факултет на Университета в Ниш, който включва преподаватели, млади изследователи и докторанти, студенти от бакалавърска и магистърска степен . Целта е да бъдат развити и трайно утвърдени в международен план съвместните дейности на двата факултета, водещи началото си от 2001/2002 академична година. Дейностите включват реализацията на международни форуми и поредични издания, осигуряващи на младите изследователи възможност да публикуват резултатите от научните си търсения. Планираното утвърждаване в международен план се базира на разширяване на научноизследователските форуми чрез приобщаване на студенти и учени, гостуващи в двата факултета (в рамките на Еразъм+ и други международни програми), както и чрез насочване на интереса към възможностите за кариерно развитие на абсолвентите хуманитаристи в условията на технологизираната, глобализирана и информационно доминирана бизнес среда.
- Анализ на досегашните тематични области и обсъждане на възможностите бъдещите такива да привлекат като участници в проектните форуми повече млади учени от различни области на хуманитаристиката и социалните науки - Включване в проекта на млади изследователи от други университети, гостуващи в съответния период във ВТУ и в Университета в Ниш, с цел популяризиране в широкото международно пространство - Систематизиране на опита за прилагане на иновативни форми в обучението и подготовката за кариерна реализация в съвременната доминирана от информационните технологии бизнес среда - Планиране на следващите тематични области за изследване - Разширяване на обхвата на периодичните семинари, творчески работилници и др.

Центрове и периферии на Балканите: обичаите и традициите в контекста на езикови, културни и литературни процеси и явления

26.3.2019 г. - 10.12.2019 г.
Цели на проекта:
Като знакови културно-исторически понятия център и периферия на Балканите се характеризират с динамични изследователски ракурси. В историческа, настояща и прогностична перспектива етническите, езиковите, религиозните, културните и геополитическите фактори са разнообразни, йерархически структурирани и различаващи се по профил. Всяко следващо поколение налага свой подход и „прочит“ към тази неопозната изцяло проблематика. За комплексното познаване на този регион със специфичен цивилизационен профил са нужни проекти на изследователския диалог, и то от самите негови обитатели. Традициите и обичаите, схващани като комплекс от поколенческа памет и устойчиви правила на обществено поведение, като общоприети рутинни практики, ритуали, бит, навици, нрав, порядък несъмнено пораждат изследователския интерес на екипи с комплексен компетентностен профил. Изпълнените с нов тип партньорства научни и образователни контакти доказват, че Балканите имат потенциала да разгърнат и други свои страни.
1. Основна изследователска цел: работа по зададената тема на партньори с близки и различни традиции, постигане на конкретни резултати и надграждане на практиката за трайни научни контакти. 2. Задачи: 2.1. Поддържане на устойчив научен диалог между академични партньори чрез 16. тематичен проект, с начало от 2003 г.; 2.2. Работа по тема „Обичаите в културата на сърби и българи“, договорена в рамките на проекта за предходната година; 2.3. Домакинство на тематичната научна конференция – Философски факултет в Ниш (на принципа на ротацията); 2.4. Издаване на колективната монография (международна редакционна колегия); 3. Извънаудиторна работа със студенти и докторанти: 3.1. върху техни собствени публикации; 3.2. за усъвършенстване на техники в превода; 3.3. издаване на студентски сборник „Балкански калейдоскоп – 6“ и целогодишна работа по редакция на седмото издание. 4. Популяризиране на постигнатите резултати от научния и интеркултурния диалог: промоции, социални мрежи, медии, ПР кампании.

Организиране на национална научна конференция „140 години от рождението на Яворов”; Съставяне и отпечатване на сборник с докладите от конференцията.

Член
16.3.2018 г. - 10.12.2018 г.
Цели на проекта:
. Национална научна конференция под надслов „140 години от рождението на Яворов” ще се проведе на 14 януари 2018 г. в Къща музей „Пейо К. Яворов” в гр.Чирпан в рамките на Яворовите януарски дни. Участие ще вземат учени от водещите академични центрове в България. Конференцията ще създаде пространство за научен обмен на най-новите идеи в проучването на творчеството на големия български писател. Сборникът с доклади от конференцията ще бъде в помощ на студенти, докторанти и специалисти, а също ще обогати посланията към новото поколение читатели.
Основната цел на проекта е да положи проблематиката, свързана с творчеството на Яворов, в съвременна светлина и да се достигне до нови научни знания и предложения за актуализация на съществуващите; 1-ва специфична цел на проекта е стимулирането на научни изследвания на творчеството на Яворов, които да доведат до получаване на ново теоретично знание и научно-приложни резултати; 2-ра специфична цел е постигане на ефективно изследователско взаимодействие между студенти, докторанти, млади учени и утвърдени имена в съвременната наука; 3-та специфична цел е изготвянето на сборник и довеждането до знанието на специалистите от образователните и културните институции на резултатите от конференцията.

Съставяне и отпечатване на сборник с научни материали – доклади от Национална научна конференция, посветена на 120 г. от рождението на Асен Разцветников, и новопроучени архивни единици

Член
16.3.2018 г. - 10.12.2018 г.
Цели на проекта:
На 3 и 4 ноември 2017 г. в Горна Оряховица и Велико Търново се проведе Национална научна конференция, посветена на 120 г. от рождението на Асен Разцветников, организирана от катедра „Българска литература“ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Община Горна Оряховица. През двата пленарни дена водещи учени от различни академични центрове в България представиха нови изследвания върху творчеството на Асен Разцветников. Конференцията създаде пространство за научен обмен на най-новите идеи в проучването на творчеството на големия български поет. Сборникът с доклади от конференцията ще бъде в помощ на студенти, докторанти и специалисти, а също ще обогати посланията към новото поколение читатели.
Основната цел на проекта е да положи проблематиката, свързана с творчеството на Асен Разцветников, в съвременна светлина и да се достигне до нови научни знания и предложения за актуализация на съществуващите; 1-ва специфична цел на проекта е стимулирането на научни изследвания на творчеството на Асен Разцветников, които да доведат до получаване на ново теоретично знание и научно-приложни резултати; 2-ра специфична цел е постигане на ефективно изследователско взаимодействие по време на проучването и систематизирането на част от архива на Асен Разцветников, между студенти, докторанти, млади учени и утвърдени имена в съвременната литературна наука; 3-та специфична цел е изготвянето на сборник и довеждането до знанието на специалистите от образователните и културните институции на резултатите от конференцията и проучването на част от архива на Асен Разцветников.