Обучението в магистърската програма има за цел да осигури задълбочена теоретическа и практическа подготовка на бъдещите специалисти за успешна професионална дейност в различните сектори на социалната сфера, на образователната система и в неправителствените и обществените структури. Обучението се осъществява в съответствие с държавните нормативни документи в системата на висшето образование и с образователната мисия и политика на Великотърновския университет.
Учебното съдържание на образователната програма покрива стандартите за ОКС „магистър”, определени в Националната квалификационна рамка (ниво 7). То е съобразено с изискванията за овладяване на минимума от знания, умения и компетентности, съобразно Квалификационната рамка на Европейското образователно пространство за висше образование (КРЕПВО).
Обучението по специалността е ориентирано към достигане високо равнище на професионална подготовка и формиране на компетентности, адекватни на стандартите, визирани в Европейската квалификационна рамка и Националната квалификационна рамка.
Възможности за стажове и практики:
Учебното съдържание на образователната програма включва практическа подготовка под формата на текуща практика и преддипломна практика. Текущата практика се провежда в партньорски институции и социални услуги във Велико Търново въз основа на договорни отношения между тях и ВТУ. Преддипломната практика се провежда по местоживеене и се удостоверява с протоколи за проведени дейности съобразно предварителните указания от страна на преподавателя, ръководещ практиката. Протоколите от проведената практика се заверяват от директора на съответната институция/социална услуга.
На студентите от специалността е осигурена възможност за включване в университетски, национални и международни програми и проекти за обогатяване на тяхната подготовка и повишаване на професионалната компетентност.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
До дипломиране се допускат студенти, успешно положили семестриалните изпити от курса на обучение и провели преддипломна практика.
Дипломирането включва:
Вариант 1
-
Писмен държавен изпит по конспект, включващ теми от изучаваните дисциплини.
Вариант 2
-
Защита на дипломна работа по избрана тема от изучаваната проблематика.
При разработване на дипломната работа се спазват изискванията за разработване на дипломна работа, валидни за специалностите в Педагогически факултет, които са оповестени на страницата на факултета в сайта на ВТУ.
Професионална реализация:
Завършилите специалността придобиват ОКС „магистър” по социална педагогика и могат да осъществяват професионална дейност в следните направления:
-
социалнопедагогическа работа във всички видове и степени образователни заведения (като социален педагог, педагогически съветник, социален работник, консултант-анализатор, организатор на свободното време и др.);
-
специализирана възпитателна работа с деца, юноши и младежи в неравностойно социално положение, с отклонения в поведението, с проблеми в общуването и адаптацията към социалната среда;
-
социалнопедагогическа работа с деца и учащи с изявени интереси в различни области, които са включени в детски и младежки структури;
-
организаторска и консултантска дейност в детска педагогическа стая и места за лишаване от свобода; в различни държавни структури със социализиращи и ресоциализиращи функции;
-
организаторска и консултантска дейност в центрове за занимания по интереси, за организация на свободното време; в центрове, работещи по здравни програми за сексуално и психическо здраве и др.
-
консултантска работа с родители, деца, учители, възпитатели при възникване на социални проблеми, със семействa, деца, и младежи в риск, с възрастни, включени в програми за пробационна дейност и др.;
-
специализирана организаторска, диагностична и контролна дейност в сферите за подпомагане, рехабилитиране, ресоциализация и интеграция на деца и семейства в риск и с поведенчески проблеми.