Информатика. Информационни системи
Форми на обучение / Информационен пакет:
-
за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ в същото професионално направление
Задочна (Факултет „Mатематика и информатика“) - 3 семестъра
Редовна (Факултет „Mатематика и информатика“)
-
за притежаващи ОКС „бакалавър” или ОКС „магистър” в други професионални направления
Задочна (Факултет „Mатематика и информатика“) - 4 семестъра
Редовна (Факултет „Mатематика и информатика“)
Обучаващо звено:
Факултет „Mатематика и информатика“
Изисквания за прием:
Съгласно Правилниците за приемане на студенти във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в различните образователно-квалификационни степени, приложими за съответната академична година.
За кандидати, завършили висше образование с образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” по специалност от професионални направления 4.5.Математика, 4.6. Информатика и компютърни науки, специалност Математика и информатика (или Педагогика на обучението по математика и информатика) от професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по … и специалности от професионално направление 5.3. Комуникационна и компютърна техника, магистърската програма е с продължителност 3 семестъра.
За кандидати, завършили висше образование с образователно-квалификационна степен „бакалавър” и „магистър” в други професионални направления обучението в програмата е с продължителност 4 семестъра.
Цели на програмата:
Завършилите магистърската програма по специалност “Информатика. Информационни системи” получават профилирана и задълбочена теоретико-практическа подготовка в областта на интернет технологиите, съвременните програмни среди и технологии, моделирането на информационни системи (ИС) чрез различни алгоритмични стратегии, базите данни, защитата на данни, обектно-ориентиран анализ и проектиране за изграждане на ИС, паралелното програмиране за суперкомпютри. Учебният план на специалността е разработен в съответствие с изискванията, известни като MSIS 2016 Global Competency Model for Graduate Degree Programs in Information Systems, на световната професионална организация ACM.
Професионална квалификация:
Информатик
Професионални компетенции, получавани след дипломирането:
Специалността „Информатика. Информационни системи“ подготвя специалисти с ОКС „магистър“, получаващи профилирана и задълбочена теоретико-практическа подготовка, които да познават добре всички аспекти на разработването и поддържането на надежден и ефективен софтуер в областта на ИС.
Знания: Учебният план осигурява на обучаемите задълбочаване на теоретико-практическите си знания в областта на интернет технологиите, съвременните програмни среди и технологии, моделирането на ИС чрез различни алгоритмични стратегии, базите данни, защитата на данни, обектно-ориентиран анализ при изграждане на ИС, паралелното програмиране за суперкомпютри. В учебните програми са включени основни теоретични направления:
-
математически основи на информатиката;
-
съвременни програмни среди и технологии;
-
съвременни платформи за бази данни;
-
Интернет технологии;
-
разработване и поддържане на софтуерни системи;
-
анализ и спецификация на изискванията;
-
управление на ИС;
-
защита на данни при ИС;
-
алгоритмични стратегии и модели.
Умения: Магистрите, завършили „Информатика. Информационни системи“ имат изградени умения за анализ, проектиране, разработка, тестване, внедряване и поддържане на софтуерни системи;
-
генерират и представят собствени решения на проблеми в областта на ИС;
-
анализират, оценяват и управляват дейността на една организация с оглед потенциална поддръжка посредством ИС;
-
създават, развиват и поддържат ИС във всички фази на жизнения им цикъл;
-
управляват промените в една организация в контекста на развитие, адаптация и прилагане на ИС;
-
познават съвременните теории, практики, подходи и средства за разработка на софтуер като структурно програмиране, техники за тестване на системи, техники за доказване на коректността на програми;
-
участват в специфицирането, проектирането и реализирането на софтуерни продукти;
-
работят ефективно в екип;
-
умеят да преодоляват конфликти при реализацията на проект, да намират приемливи компромиси по отношение на цената, времето, знанията, съществуващите системи и организации;
-
демонстрират разбиране, че могат да прилагат общоприети теории, модели и техники, които са основа на идентифицирането на проблема, а също анализ, проектиране, разработка, реализация, верификация и документиране на софтуера;
Компетентности:
-
притежават способности за управление на ИС, включително на техните екипи и ресурси;
-
поемат отговорности при вземане на решения в сложни условия, при влиянието на различни взаимодействащи си и трудно предвидими фактори;
-
проявяват творчество и креативност в процеса на разработване на ИС;
-
преценяват необходимостта от обучение на разработчиците с цел повишаване на екипната ефективност;
-
установяват необходимостта и планира разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация;
-
формулират и излагат ясно и разбираемо идеи, проблеми и решения пред разработчици и потребители;
-
прилагат придобитите знания и умения в нови или непознати условия;
-
използват нови стратегически подходи за решаване на непредвидени проблеми, възникващи в процеса на работа.
Възможности за стажове и практики:
Чрез различни практикуми и осъществяване на стаж в софтуерни фирми (по време на цялото следване, както и в предвидената в учебния план специализираща практика), специалността се стреми да приближи обучаващите се до бъдещата им работа.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Разработване и защита на Дипломна работа, съгласно Правила за допускане, разработване и защита на дипломна работа, приети с решение на Факултетен съвет на факултет “Математика и информатика”(Протокол № 7 от 24.06.2013 г).
ДИПЛОМИРАНЕ – ОПИСАНИЕ, СТАНДАРТИ
-
Формата на дипломиране е защита на дипломна работа в съответствие с Правилниците на университета и с приетите от факултета Правила за допускане, разработване и защита на дипломна работа във факултет „Математика и информатика“.
-
Оценката от защитата на дипломна работа се оформя от комисия, назначена със заповед на Ректора.
Професионална реализация:
Завършилите магистърска програма по специалност “Информатика. Информационни системи” получават образователно-квалификационна степен “магистър” и могат да намерят реализация като проектанти на информационни системи, разработчици и дизайнери на софтуер, уеб дизайнери и специалисти по уеб технологии, експерти по качеството на софтуера, консултанти и анализатори в областта на проектирането и разработването на софтуер или да се занимават с научноизследователска дейност и проекти в областта на информатиката и компютърните науки. Също така, те могат да продължат образованието си в третата степен на обучение – докторантура.
Статистики от последните години относно пазара на труда в България и в световен мащаб показват висок растеж на IT индустрията, ръст на работните места за софтуерни специалисти и все по-голям недостиг на квалифицирани кадри. Уеб специалистите са най-търсени от IT фирмите в България, а разработчиците на софтуер заемат около 30% от позициите в сектора..