1. Завършено висше образование и притежаване на образователно-квалификационните степени „бакалавър” или „магистър” по направление 2.2. История и археология или по друго професионално направление.
2. Изпълнение на условията на чл. 21, ал. 3 и 4 от ЗВО (успех от диплома за завършена степен на висше образование не по-нисък от Добър /4/) по смисъла на параграф 4д, т. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗВО.
Курсът на обучение по предложената магистърска програма цели да осигури профилиране на подготовката на студенти, притежаващи образователно-квалификационната степен „бакалавър” или „магистър” по професионално направление 2.2. История и археология или по друго професионално направление, като им даде специализирани познания по основни и актуални теми и проблеми на историята на Стария свят и Средновековието.
В рамките на предвидения курс на обучение по магистърската програма студентите придобиват, разширяват и усъвършенстват своите:
Възможности за стажове и практики:
Магистърската програма дава възможност за:
-
осъществяване на научноизследователски практики в библиотеки, музеи, архиви и др. институции в Р. България;
-
учебни и научноизследователски практики в партньорски институти и университети в Полша, Латвия, Исландия и др. европейски държави с продължителност между 2 и 6 месеца в рамките на програма „Еразъм +”.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Успешно положени изпити по всички дисциплини от учебния план и натрупване на предвидените в него кредити.
Обучението може да завърши с разработка и защита на дипломна работа на тема, съответстваща на хронологическата и тематична насоченост на курса на обучение в магистърската програма или чрез полагане на писмен държавен изпит по конспект, обхващащ тематиката на заложените в учебния план лекционни курсове.
Професионална реализация:
Получената комплексна интердисциплинарна подготовка и придобити специфични умения и компетентности дават на успешно завършилите магистърската програма възможност за пълноценна реализация и перспективно кариерно развитие:
-
в областта на научноизследователската работа в научни институти;
-
като консултанти по въпросите на европейската интеграция в държавни институции, неправителствени организации, политически партии;
-
като компетентни специалисти и експерти в културни институции като библиотеки, читалища, музеи, архиви, издателства и др.;
-
в сферата на културния туризъм, на информационното и библиографско обслужване и пр.