Съгласно Правилниците за приемане на студенти във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ в различните образователно-квалификационни степени, приложими за съответната академична година.
За завършили образователно-квалификационна степен "Бакалавър" или "Магистър" в професионално направление 2.2. История и археология и за завършили специалностите История и география, История и чужд език, История и философия, История и информационни технологии, Български език и история, Български език и география, География и информационни технологии, Балканистика, Етнология, Културен туризъм, Културно-историческо наследство, География, Регионално развитие и геоикономика.
Курсът на обучение по магистърската програма цели студентите да задълбочат своята подготовка, като им даде специализирани познания по основни и актуални теми и проблеми в областта на културно-историческото наследство на България и Русия.
В рамките на предвидения двусеместриален курс на обучение по магистърската програма студентите придобиват, разширяват и усъвършенстват своите:
Възможности за стажове и практики:
Въз основа на подписаните договори за провеждане на учебни практики и стажове в институции, организации, фирми и др., магистърската програма дава възможност за осъществяване на учебни и научноизследователски практики в:
-
национални институции (библиотеки, музеи, архиви и др.) в Р. България;
-
партньорски институти и университети в извън страната, включително и по двустранни договори.
Прилагането на системата на Трансфер на академични кредити на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, изработена в съответствие с изискванията на Европейската система за трансфер на кредити (ECTS), която осигурява академична мобилност и международна сравнимост на проведени в чужбина стажове и практики.
Възможност за продължаване на обучението в следващата ОНС „доктор” в същото или друго научно направление.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Успешно положени изпити по всички дисциплини от учебния план и натрупване на предвидените в него кредити.
Обучението може да завърши с разработка и защита на дипломна работа на тема, съответстваща на хронологическата и тематична насоченост на курса на обучение в магистърската програма или чрез полагане на писмен държавен изпит по конспект, обхващащ тематиката на заложените в учебния план лекционни курсове.
Професионална реализация:
Получената комплексна интердисциплинарна подготовка и придобитите специфични умения и компетентности дават на успешно завършилите магистърската програма възможност за пълноценна реализация и перспективно кариерно развитие в следните направления:
-
в областта на научноизследователската работа в научни институти;
-
като консултанти по въпросите на културно-историческото наследство и неговото опазване в различни държавни институции, неправителствени организации, политически партии и др.;
-
като компетентни специалисти и експерти в културни институции като библиотеки, читалища, музеи, архиви, издателства и др.;
-
в сферата на културния туризъм, както и на информационното и библиографско обслужване и пр.;
-
в областна и общинска администрация;
-
в като експерти при разработване на общински и областни програми за развитие и опазване на културно-историческото наследство.