Бакалавърската програма по библиотечно-информационни дейности има за цел подготовката на висококвалифицирани специалисти в съответствие с актуалните обществени потребности, в синхрон със съвременните изисквания на обществото и държавните институции в регионален и национален план. Цялостният учебен процес се стреми да отговори на конкурентната образователна среда и да изпълнява европейските изисквания и националните приоритети за повишаване на качеството на образованието.
Знания : Завършилите образователно-квалификационната степен “бакалавър” на специалността “Библиотечно-информационни дейности” придобиват фундаментални и специализиращи знания чрез задължителните дисциплини, включени в целия курс на обучение. В зависимост от личните си предпочитания студентите имат възможност да специализират обучението си чрез избираеми и факултативни дисциплини, както и в ОКС „магистър” в същото и в други професионални направления.
Компетентности : Професионална компетентност в областите комплектуване, каталогизация, библиотечно-библиографско и справочно-информационно обслужване.
Възможности за стажове и практики:
По време на своето следване студентите, изучаващи специалност „Библиотечно-информационни дейности”, могат да посещават:
-
различни видове библиотеки на национално и на регионално ниво;
-
различни информационно-обслужващи звена в системата на централните и на местните електронни и печатни медии, издателства, фондации, книготърговски мрежи;
-
различни сфери на научно и административно обслужване и др., където успешно да провеждат учебния си стаж и практика, предвидени в учебния план по специалността.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Необходимо е студентите да притежават:
-
задълбочени знания по история на книгата и на библиотеките, на периодичния печат и на книгознанието в България;
-
да познават тенденциите в теоретичното и методологическото развитие на краезнанието и неговите прояви като интердисциплинарна дейност;
-
да придобият информация за стандартизацията в областта на библиотечно-информационната наука;
-
да овладеят знания, свързани с библиотечните практики в България и по света, с институциите на културната памет и дейностите, свързани с тях;
-
да ползват специализирана литература, терминология, нови информационни технологии и съвременни дигитални носители на информация.
Обучението на студентите завършва с държавен изпит или защита на дипломна работа. За самостоятелната им подготовка през VІІІ семестър и в двете версии на учебния план за редовно и задочно обучение е въведена извънаудиторна заетост от 300 часа (10 академични кредита), която не се включва в общия хорариум на специалността, но се отчита при общата кредитна тежест.
Професионална реализация:
След дипломирането си студентите могат да се реализират във:
-
всички видове библиотеки на национално и регионално ниво;
-
във всички информационно-обслужващи звена;
-
в системата на централните и местните електронни и печатни медии;
-
в издателства, фондации, книготърговски мрежи; в различните сфери на научно и административно обслужване и др.