Завършилите бакалавърската програма следва да придобият умения в проектирането и изпълнението на творби на църковните изкуства – иконопис, църковни монументални изкуства или дърворезба.
Основната цел на програмата е да се подготвят високо квалифицирани специалисти в областта на иконописта, стенописта, дърворезбата, чрез решаването на специфични проблеми, свързани със синтеза на изкуствата и архитектурата:
-
специализирана професионална подготовка за проектиране и изпълнение на икони с всички етапи на технологичен процес, позлата и т.н.;
-
специализирана професионална подготовка за проектиране и реализация в реална архитектурна среда, чрез придобиване на умения за изпълнение в традиционни и съвременни монументални техники;
-
придобиване на професионални и технологични познания и умения за работа в конкретни пластични и дърворезбени техники;
-
придобиване на широк спектър от знания в комплекса от теоретични и практико-приложни дисциплини;
-
придобиване на комуникативни и практически умения, които способстват за компетентното решаване на актуални проблеми от теорията на изобразителното изкуство и художествената практика.
Възможности за стажове и практики:
По време на обучението си студентите имат възможност да натрупат практически опит, като проектират и изпълняват творби на църковните изкуства в храмове, манастири и обществени сгради и като се включат в програми за студентски практики по европейски проекти. В седми семестър се предоставя възможността да бъде избрана факултативната дисциплина учебна практика.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
До защита на дипломна работа се допускат студенти, положили успешно всички семестриални изпити, получили необходимите кредити и изпълнили всички задължения по учебен план. Следва да са спазени всички изисквания на Правилника за структурата и организацията на учебния процес и правата и задълженията на студентите и Правилника за устройството и дейността на Православния богословски факултет.
Професионална реализация:
Специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба” подготвя кадри, които успешно се реализират в изпълнението на икони, стенописи, мозайки, пластики и дърворезби, предназначени за православна храмова архитектура, а също обществени сгради, училища и т.н. Завършилите специалността участват в национални и международни изложби, форуми, проекти; сформират ателиета, работят самостоятелно или в екипи, като създават отделни произведения или цели църковни ансамбли. Те успешно се реализират и като специалисти в обществени, културни и образователни институции – галерии, училища, музеи и др.
Завършилите имат компетентности да извършват следните дейности:
-
да създават икони, стенописи и дърворезби в конкретна архитектурна среда на интериорното и екстериорно пространство;
-
специализирана организаторска, диагностична и консултантска дейност в държавни структури и неправителствени организации с експертни функции;
-
консултант-експерт в структурите на Българската православна църква и културни институции (музеи, галерии и др.);
-
организационно-управленска, експертна, консултативна и културно-просветна дейност в структури с културно-просветен и административно-управленски характер, както и в обществени организации;
-
преподавателска дейност (след придобиване на „Педагогическа правоспособност“);
-
художници, работещи на свободна практика и участващи в национални и международни изложби, форуми, проекти.