Подбраният комплекс дисциплини има за цел да се подготвят високо квалифицирани специалисти в областта на изящната графика, илюстрацията и оформлението на книгата:
Паралелно се развива и умението им за технологично изпълнение на графичния лист и опознаване на материалите, необходими за тази цел, като се придобиват професионални и технологични познания, технически умения и сръчности за работа в конкретни графични техники.
В резултат на обучението си и проведената художественотворческа дейност студентите придобиват тясно специализирана и задълбочена подготовка при работа върху конкретни художествени и технологични проблеми, а теоретичните дисциплини допълват и обогатяват знанията по теория и история на изобразителното изкуство.
Възможности за стажове и практики:
Практическата подготовка се осъществява чрез задължителните за професионалната квалификация форми: Упражнения по задължителните за професионалния профил на график дисциплини, обезпечени с необходимия хорариум часове. В Учебния план на образователната програма са включени и дисциплини (Лятна учебна практика, Спецкурс и др.) които дават по-широки възможности за професионална практика и реализация на студентите.
Чрез многобройните двустранни договори на ВТУ и координираните от Факултета по изобразително изкуство договори по програмата „Еразъм+“, е осигурена широка мобилност на студентите чрез частично обучение в избрано от тях висше учебно заведение в чужбина в рамките на европейските програми за международно сътрудничество, като по този начин да придобиват знания и ценен опит.
Студентите имат възможност за участие в Проект BG05M20P001-2.002-0001 на МОН „Студентски практики“ финансиран от ОП НОИР.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Обучението на студентите в образователната програма „Изящни изкуства – Графика“, ОКС „бакалавър“ завършва със Защита на дипломна работа.
Разработката и изпълнението на Дипломната работа е съгласно приетия от Факултетен съвет на Факултета по изобразително изкуство „Статут за разработване и защита на дипломни работи за ОКС „бакалавър“ и „магистър“ в специалност ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА“ (приет на ФС, пр. № 6 от 5.04.2012 г.)
Дипломната защита се извършва пред Държавна изпитна комисия, определена със заповед на Ректора на ВТУ и съставена най-малко от трима хабилитирани преподаватели в професионалното направление.
Професионална реализация:
Чрез натрупване на професионални и технологични познания, технически умения и сръчности, които са в основата на материализацията на образните представи и творческите идеи, завършилият художник-график е фундаментално подготвен да проектира, реализира и отстоява актуална позиция в разнообразния спектър от прояви на изобразителното изкуство в общественото пространство.
В ОКС „Бакалавър“ студентите имат възможност да получат (пожелание) цялостна учебно-методическа подготовка за придобиване на учителска правоспособност към Центъра за образователни технологии и квалификации на ВТУ, за преподаване в средните общо-образователни и средните специализирани училища по изобразително изкуство.
Завършилите ОКС „Бакалавър“ придобиват право да продължат обучението си в по-високи образователни степени, в съответствие с нормативната уредба. Също така имат компетентности да извършват следните дейности:
-
да създават чрез творческата си дейност новаторски и креативни произведения в областта на графиката, рисунката и илюстрацията;
-
да извършват специализирана организаторска, диагностична и консултантска дейност в държавни структури и неправителствени организации с експертни функции;
-
да извършват организационно-управленска, експертна, консултативна и културно-просветна дейност в структури с културно-просветен и административно-управленски характер, както и в обществени организации.