Да се подготвят високо квалифицирани специалисти в областта на живописта, чрез решаването на специфични проблеми, свързани със съвременните аспекти на живописта:
В резултат на обучението си и проведената художественотворческа дейност студентите придобиват знания и умения за по-тясно специализирана и задълбочена работа върху конкретни художествени и технологични проблеми, а теоретичните дисциплини задълбочават и обогатяват знанията по теория и история на изобразителното изкуство:
Възможности за стажове и практики:
По време на следването си студентите имат възможност за две летни учебни практики по специалността.
Чрез многобройните двустранни договори, координирани от Факултет по изобразително изкуство по програмата „Еразъм+” е осигурена широка мобилност на студентите чрез частично обучение в избрано от тях висше учебно заведение в чужбина в рамките на европейските програми за международно сътрудничество, като по този начин да придобиват знания и ценен опит.
Студентите имат възможност за участие в Проект BG05M20P001-2.002-0001 на МОН „Студентски практики” финансиран от ОП НОИР.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Обучението на студентите в образователната програма „Изящни изкуства – Живопис“, ОКС „бакалавър“ завършва със Защита на дипломна работа.
Разработката и изпълнението на Дипломната работа е съгласно приетия от Факултетен съвет на Факултета по изобразително изкуство „Статут за разработване и защита на дипломни работи за ОКС „бакалавър” и „магистър” в специалност ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА“ (приет на ФС, пр. № 6 от 5.04.2012 г.)
Дипломната защита се извършва пред Държавна изпитна комисия, определена със заповед на Ректора на ВТУ и съставена най-малко от трима хабилитирани преподаватели в професионалното направление.
Професионална реализация:
Завършилите бакалавърската програма „Изящни изкуства – Живопис” са подготвени да извършват следните дейности:
-
да създават чрез самостоятелна художественотворческа дейност авторски живописни произведения с класически живописни техники (маслена техника, водни техники, смесени техники) и произведения с нови изразни средства, функции, технологии и материали;
-
специализирана организаторска, диагностична и консултантска дейност в държавни структури и неправителствени организации с експертни функции;
-
консултант, проектант и организатор по проблемите на естетизацията на жизнената среда в общинските структури на селищните системи;
-
консултант-експерт в културни институции (музеи, галерии и др.). организационно-управленска, експертна, консултативна и културно-просветна дейност в структури с културно-просветен и административно-управленски характер, както и в обществени организации.