Софтуерно инженерство
Форми на обучение / Информационен пакет:
Редовна (Факултет „Mатематика и информатика“)
Обучаващо звено:
Факултет „Mатематика и информатика“
Цели на програмата:
Специалността „Софтуерно инженерство“ подготвя специалисти с висше образование, които да познават добре необходимите аспекти на разработването и поддържането на надежден и ефективен софтуер. Учебният план на специалността е разработен в съответствие с изискванията, известни като Software Engineering 2014 – Curriculum Guidelines for Undergraduate Degree Programs in Software Engineering, на световните професионални организации ACM и IEEE.
Професионална квалификация:
Софтуерен инженер
Професионални компетенции, получавани след дипломирането:
Специалността Софтуерно инженерство подготвя специалисти с висше образование, които да познават добре всички аспекти на разработването и поддържането на надежден и ефективен софтуер за цялата област на компютърните приложения.
Знания: Учебният план осигурява всестранни знания на обучаемите в различните направления на софтуерното инженерство. В учебните програми са включени основни теоретични направления:
-
разработване и поддържане на програми;
-
управление на качеството на софтуерa;
-
спецификация на програми;
-
анализ и спецификация на изискванията;
-
управление на софтуерни проекти;
-
документиране;
-
тестване;
-
управление на софтуерните системи;
-
графични приложения и виртуалната реалност, мобилни приложения, вградени устройства и микроконтролери;
-
математически основи на информатиката.
Умения: Бакалаврите, завършили „Софтуерно инженерство“ имат изградени умения за анализ, проектиране, разработка, тестване, внедряване и поддържане на софтуерни системи;
-
познават съвременните теории, практики, подходи и средства за разработка на софтуер като структурно програмиране, техники за тестване на системи, техники за доказване на коректността на програми;
-
могат да участват в специфицирането, проектирането и реализирането на софтуерни продукти;
-
могат да работят ефективно в екип;
-
умеят да преодоляват конфликти при реализацията на проект, да намират приемливи компромиси по отношение на цената, времето, знанията, съществуващите системи и организации;
-
умеят да конструират подходящи решения в една или повече приложни области. За целта те използват подходи, съобразени с етични, социални, юридически и икономически аспекти;
-
демонстрират разбиране, че могат да прилагат общоприети теории, модели и техники, които са основа на идентифицирането на проблема, а също анализ, проектиране, разработка, реализация, верификация и документиране на софтуера;
-
демонстрират разбиране на важността на воденето на преговори, навици за ефективна работа, за ръководене, за добра комуникация.
-
владеят добре маркетинговите стратегии в ИТ сектора.
Компетентности:
-
притежава способности за управление на софтуерни проекти, включително на техните екипи и ресурси;
-
поема отговорности при вземане на решения в сложни условия, при влиянието на различни взаимодействащи си и трудно предвидими фактори;
-
проявява творчество и креативност в процеса на разработване на софтуер;
-
преценява необходимостта от обучение на разработчиците с цел повишаване на екипната ефективност;
-
установява необходимостта и планира разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация;
-
формулира и излага ясно и разбираемо идеи, проблеми и решения пред разработчици и потребители;
-
събира, класифицира, оценява и интерпретира данни от ИТ областта с цел решаване на конкретни практически проблеми;
-
прилага придобитите знания и умения в нови или непознати условия;
-
използва нови стратегически подходи за решаване на непредвидени проблеми, възникващи в процеса на работа.
Възможности за стажове и практики:
Чрез различни практикуми и осъществяване на стаж в софтуерни фирми (по време на цялото следване, както и в предвидената в учебния план специализираща практика), специалността се стреми да приближи обучаващите се до бъдещата им работа.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
1. Формата на дипломиране е държавен (държавни) изпит(изпити) и/или защита на дипломна работа в съответствие с Правилниците на университета и с приетите от факултета:
-
регламент за провеждане държавен (държавни) изпит(изпити);
-
правила за допускане, разработване и защита на дипломна работа.
2. Оценката от държавния (държавните) изпит(изпити) и/или защитата на дипломна работа се оформя от комисия, назначена със заповед на Ректора.
Професионална реализация:
Бакалаврите по софтуерно инженерство могат да прилагат знанията и уменията си като софтуерни инженери в организации и фирми, свързани с проектиране и разработка на софтуер. Могат да работят като аналитици, проектанти, разработчици, специалисти по контрола на качеството, ръководители на проекти, експерти, консултанти и др. в бизнес организации или в публичната администрация.
Специалистите по Софтуерно инженерство са сред най-добре платените специалисти, а търсенето им на пазара на труда е традиционно високо.