Да се подготвят специалисти с фундаментални знания и компетенции по математика, информатика и информационни технологии, които познават психологическите и логическите основи и закономерности на учебния процес, както и учебното съдържание по математика, информатика и информационни технологии в средното училище. Завършилите успешно тази специалност получават образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и могат да продължат образованието си в следващата степен на обучение и да получат образователно-квалификационна степен „магистър“.
Завършилите бакалавърската програма по специалност „Педагогика на обучението по математика и информатика“ студенти получават профилирана и задълбочена научна и специализирана подготовка в направленията математика, информатика и информационни технологии, педагогика и психология и придобиват следните:
Възможности за стажове и практики:
Специализиращите педагогически практики се провеждат по учебен план в образователни институции. Факултет „Математика и информатика“ осигурява възможност на всички студенти за педагогическа практика.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Формата на дипломиране е държавен (държавни) изпит (изпити) и/или защита на дипломна работа в съответствие с Правилниците на университета и с приетите от Факултет „Математика и информатика“ Регламент за провеждане държавен (държавни) изпит (изпити) и Регламент за допускане, разработване и защита на дипломна работа. Оценката от държавния (държавните) изпит (изпити) и/или защитата на дипломна работа се оформя от комисия, назначена със заповед на Ректора. До държавен изпит и защита на дипломна работа се допускат студенти, положили успешно всички семестриални изпити и изпълнили всички задължения, предвидени в учебния план на специалността. Обучението за придобиване на учителска правоспособност приключва с държавен (практико-приложен) изпит, който се състои от изнасяне и защита на разработен от обучавания урок. Организацията и провеждането на държавен практико-приложен изпит се регламентират в Правилника за дейността и управлението на факултет „Математика и информатика“ и в Регламент за провеждане на държавен практико-приложен изпит на студенти от специалностите в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“ в професионално направление 1.3 във Факултет „Математика и информатика“. Държавният практико-приложен изпит се полага пред държавна изпитна комисия, чийто състав се определя със заповед на Ректора и в който се включва учителят-наставник, под чието ръководство е провеждана стажантската практика.
Професионална реализация:
Обучението в бакалавърската програма „Педагогика на обучението по математика и информатика“ е насочено към подготовка на специалисти и експерти в различни направления и сфери, изискващи компетенции по спецификата на образованието по математика, информатика и информационни технологии. Завършилите тази специалност се реализират като:
-
учител по математика, по информатика и информационни технологии (общообразователна подготовка за преподаване в 5. – 12. клас), по компютърно моделиране;
-
учител/преподавател по информационни технологии в занимания по интереси;
-
експерт, обучение и квалификация по математика, информатика и информационни технологии;
-
преподавател в областта на математиката, информатиката и информационните технологии във ВУЗ;
-
преподавател в областта на математиката, информатиката и информационните технологии в корпоративни центрове за обучение и центрове за професионално обучение на студенти и учители;
-
методик или експерт по математика, информатика или информационни технологии към РУО и МОН;
-
ръководител компютърни кабинети в училище;
-
системен администратор в образователна институция;
-
проектант на електронни учебни материали;
-
консултант по приложение на информационните технологии в обучението.