Специалността „Информатика“ подготвя специалисти с висше образование, които да познават добре всички аспекти на разработването и поддържането на надежден и ефективен софтуер за цялата област на компютърните приложения.
Възможности за стажове и практики:
Чрез различни практикуми и осъществяване на стаж в софтуерни компании (по време на цялото следване, както и в предвидената в учебния план специализираща практика), специалността се стреми да приближи обучаващите се до бъдещата им работа.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
1. Съгласно изискванията на чл. 45 от Закона за висшето образование и чл. 7 от Наредба за държавните изисквания за придобиване на висше образование на образователно-квалификационните степени „бакалавър“, „магистър“ и „специалист“ формата на дипломиране е държавен изпит или защита на дипломна работа в съответствие с Правилниците на университета и с приетите от факултета: Регламент за провеждане държавен (държавни) изпит(изпити); Правила за допускане, разработване и защита на дипломна работа.
2. Оценката от държавния изпит или защитата на дипломна работа се оформя от комисия, назначена със заповед на Ректора.
Професионална реализация:
Успешно дипломиралите се в бакалавърска степен имат необходимата подготовка за да продължат образованието си в магистърска степен в областта на информатиката при доказани способности за научно-изследователска работа.
Специалистите, завършили успешно бакалавърската степен на специалност “Информатика” имат необходимите теоретични знания и практически умения, за да работят във всички фирми, учреждения и организации в сферата на производството, услугите и администрацията, където се използват компютърна техника и информационни технологии. Квалификацията, придобита по време на следването, им позволява да заемат длъжности като: системен аналитик, приложен програмист, администратор на информационна система, администратор на база данни, отговорник за информационното обслужване на предприятие, Web-дизайнер и др.
Нивото на подготовка на бакалаврите по информатика ги прави конкурентноспособни и на международния пазар на работна ръка. Те могат да участват в реализацията на международни проекти в областта на информационните технологии и успешно да се конкурират за работно място както в представителства на чуждестранни ИТ фирми у нас, така и в чужбина.
Специалистите по информатика са сред най-добре платените специалисти, а търсенето им на пазара на труда е традиционно високо.
Квалификационната характеристика е неотменна част от учебния план. Тя се приема от съвета на звеното (Факултет/Колеж) и се утвърждава на Академичен съвет по реда, установен за учебните планове.