Журналистика
Форми на обучение / Информационен пакет:
Редовна (Филологически факултет)
Задочна (Филологически факултет)
Обучаващо звено:
Филологически факултет
Цели на програмата:
Образователната програма има за цел да подготви квалифицирани специалисти, притежаващи конкурентни знания, умения и практически навици за работа като журналисти, но също така и в други сфери на медиите и публичните комуникации и свързаните с тях различни области на обществения, икономическия и политическия сектор.
Професионална квалификация:
Журналист
Професионални компетенции, получавани след дипломирането:
Определят се съгласно Квалификационната рамка на Европейското пространство за висше образование и Националната квалификационна рамка на Република България.
Знания:
Завършилият образователната програма притежава разширени и задълбочени теоретични и фактологични знания в областта на журналистиката, включително свързани с най-новите постижения в нея, но също така и в сферата на връзките с обществеността, рекламата, интегрираните маркетингови комуникации, брандинга.
Умения:
Завършилият образователната програма владее методи и средства, позволяващи решаване на сложни задачи, свързани с журналистическата дейност; прилага логическо мислене и проявява новаторство и творчески подход при решаване на нестандартни задачи. Тези умения целят да го подготвят за реализиране в практиката в условията на силно конкурентна среда в журналистическата професия и на медийния пазар.
Компетентности – лични и професионални
-
Самостоятелност и отговорност: Завършилият образователната програма притежава способност за участие в сложни професионални дейности, респективно за тяхното административно управление, включително на екипи и ресурси; поема отговорности за изпълнение на задачи в сложни условия, при влиянието на различни взаимодействащи си и трудно предвидими фактори; проявява творчество и инициативност при изпълнението на възложени задачи респективно в управленската дейност; отдава приоритетно значение на екипността при реализирането на дейности от важно значение за организацията.
-
Компетентности за учене: Завършилият образователната програма последователно оценява собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения и планира необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
-
Комуникативни и социални компетентности: Завършилият образователната програма формулира и излага ясно и разбираемо новини, теми, проблеми и решения пред медийната аудитория, колеги и висшестоящи в съответната медийна организация; изразява отношение и разбиране по въпроси чрез използване на подходящи методи за отразяване и интерпретиране на действителността; проявява широк личен мироглед и показва разбиране и солидарност с колегите; пълноценно общува на някои от най-разпространените световни езици.
-
Професионални компетентности: Завършилият образователната програма събира, обработва и анализира данни с цел решаване на конкретни задачи; прилага придобитите знания и умения в нови или непознати условия; проявява способност да анализира в по-широк контекст теми, важни за обществото, като използва интердисциплинарен подход, когато е необходимо; формира и изразява собствено мнение по проблеми от обществен и етичен характер, възникващи в процеса на работата.
Завършилите обучението си притежават компетенции в областта на:
-
теорията на масовата комуникация, медиите и журналистиката;
-
журналистическия инструментариум: текстови форми (жанрове), език, работа с бази данни;
-
селектиране на новините и темите, извършване на журналистическо проучване, редактиране на текстове и представянето им съобразно спецификата на съответния медиен канал;
-
оранизационните и управленски измерения на дейностите в медийното предприятие, вкл. за редакционния мениджмънт и редакционния маркетинг;
-
рефлексивни познания за философските основи на новинарските медии (журналистическа етика) и за системи, с които журналистиката се намира в постоянно взаимодействие: правото, политиката, икономиката, рекламата, пиара;
-
връзките с обществеността – най-вече в светлината на функционалната взаимозависимост между пиара и журналистиката;
-
базови познания по дисциплини като политология, международни отношения, икономика, най-нова история на България, интеркултурната комуникация и др.
Завършилите обучението си притежават знания и умения за:
-
творческа реализация на поставени задачи, демонстриране на организационни способности и умения за комуникиране на резултатите;
-
работа с източници, събиране и проверка на информация, писане и редактиране на текстове, умело използване на езиковите изразни средства;
-
боравене с новите технологии в пресата, агенциите, радиото, телевизията, онлайн медиите и кросмедийните платформи;
-
организиране и менажиране на редакционната дейност и маркетиране на журналистическата продукция;
-
съблюдаване на нормативните, професионалните и етичните стандарти на професията и др.
Възможности за стажове и практики:
В процеса на следването се осъществява активно взаимодействие между теорията и практиката. Възможност за провеждане на учебни практики и стажове осигуряват сключените споразумения между Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и редица организации.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
До държавен изпит се допускат студентите, които са:
-
Успешно положили всички семестриални изпити.
-
Представили отчет и оценка от работодатели за успешно проведени две летни стажански практики в хода на следването си.
Професионална реализация:
Съгласно Националната класификация на професиите и длъжностите, 2011 г,. завършилите образователната програма (специалност) „Журналистика“ могат да заемат длъжност 26426009 „Журналист“ в медия, а също така с професионална реализация в различни сфери на публичните комуникации и свързаните с тях области на обществения, икономическия и политическия сектор.