Бакалавърската образователна програма по АНГЛИЙСКА ФИЛОЛОГИЯ съчетава класическото филологическо образование със съвременни професионални умения. Целта на първо място е много добро усвояване на английски като език от първостепенно значение в контекста на глобалната комуникация. Чуждоезиковите знания и умения по английски език се усвояват както чрез надграждащо практическо езиково обучение, така и с филологическо теоретично обучение. Освен че формират комуникативни умения на високо ниво, студентите също така придобиват преводаческа компетентност в специализираните часове по различни видове превод.
Преподават се знания за англоезичните страни, за тяхната материална и духовна култура, за приноса им към световната цивилизация. Студентите усвояват основни теоретико-приложни знания за английския език, опознават в детайли англоезичните литератури и техния отзвук по света. Предлагат се избираеми и факултативни дисциплини, от които студентите избират съобразно интересите си и представата си за бъдеща професионална дейност. Студентите имат възможност да получат и допълнителна професионална квалификация „учител по английски език и литература“ посредством обучение в Избираем модул за придобиване на професионална квалификация „учител“ към учебния план.
Определят се съгласно Квалификационната рамка на Европейското пространство за висше образование и Националната квалификационна рамка на Република България. При записано допълнително модулно обучение за придобиване на професионална квалификация „учител по английски език и литература" за средното училище се придобиват методически и педагогически умения и навици, отговарящи на съвременните изисквания на българското училище.
Знания:
В курса на обучение се придобиват системна информация и основни знания за:
-
системите на изучаваните езици, за понятийния апарат, свързан с описанието им;
-
за англоезичните литератури;
-
за историята и културата на общностите, говорещи английски език;
-
социолингвистика и лингвокултурология.
Умения:
В хода на обучението се придобиват:
-
обща филологическа и чуждоезикова компетентност по английски език на ниво С1-C2 според Общоевропейската референтна езикова рамка;
-
умения за интеркултурни комуникации в тяхното съвременно многообразие;
-
умения за работа в основните сфери на преводаческата дейност, което е предпоставка за успешно кариерно израстване в професията;
-
умения за сравнения и анализи от областта на англоезичното езикознание и литературознание;
-
умения за анализиране на факти, за самостоятелно решаване на проблеми;
-
компетентност в областта на екипната работа;
-
умения за социална активност.
Компетентности – изграждат се социални компетентности, позволяващи висока степен на адаптивност към променящия се съвременен свят; изследователски нагласи за фактите, явленията и процесите в междуезиковата и междукултурната комуникация.
При записано допълнително модулно обучение за придобиване на професионална квалификация „учител по английски език и литература“ за средното училище се придобиват методически и педагогически умения и навици, отговарящи на съвременните изисквания на българското училище.
Възможности за стажове и практики:
Чрез системата за трансфер на кредити е възможна и препоръчителна студентска мобилност: едносеместриално или целогодишно обучение по линия на европейската програма „Еразъм+“ в университет в европейска страна; включване в практикантски програми на „Еразъм +“; обучение чрез програма CEEPUS. По време на следването на студентите се предлагат разнообразни форми на извънаудиторна заетост: организация и участия в културни и образователни прояви чрез институции на съответните страни. Практиките и стажовете целят изграждане на бърза адаптивност към съвременни работни позиции, за които се изисква екипна работа. Конкретните форми на практики и стажове са описани в Бележки към учебния план.
В рамките на избираемия модул за придобиване на професионална квалификация „учител по английски език и литература“ в средните училища се провеждат текущи и стажантски преддипломни практики.
Минимални стандартни изисквания за дипломиране:
Успешно положени изпити по всички дисциплини от учебния план и натрупване на предвидените в него кредити; удостоверение за участие в стажантска програма в рамките на 90 – 120 часа.
Писмен държавен изпит по английски език или бакалавърска теза. Процедурите за дипломиране са отразени в Регламента на Филологическия факултет за провеждане на държавни изпити и за допускане, разработване и защита на дипломни работи в съответната образователно-квалификационна степен.
Интегриран практико-приложен държавен изпит (за придобиване на професионална квалификация „учител“).
Професионална реализация:
Широкият професионален обхват, който могат да покриват дипломираните специалисти по АНГЛИЙСКА ФИЛОЛОГИЯ съответства на съвременните тенденции за мобилност и обхватност на хуманитаристиката. В зависимост от предпочитанията за професионална реализация или за продължаване на образованието в следващи образователно-квалификационни степени (магистър и доктор) дипломиралите се студенти имат широк избор за личностно кариерно развитие.
Завършилите специалността със степен „бакалавър“ могат да се реализират като:
-
преводачи в икономическата и културната сфера;
-
сътрудници в туризма и екскурзоводи;
-
работници в обществени и културни институции, в неправителствения сектор и под.
Търсенето на специалисти с професионално владеене на чужди езици открива работни позиции в IT сектора, в аутсорсинговата дейност и в други икономически и обществени сектори, където се изискват изградени умения в бизнес комуникациите и екипната работа.
Избираемият модул за придобиване на допълнителна професионална квалификация дава възможност за успешна реализация в средното образование като „учител по английски език и литература“.