Трето поред участие на ВТУ в „Избора на Награда Гонкур в България“ и почетно отличие за Александра Василева

На 9 април 2025 г., в зала „Славейков“ на Френския институт в София се състоя официалният заключителен етап от конкурса „Избора на Наградата Гонкур в България“. Програмата, организирана от Френския институт в България в партньорство с Академия Гонкур, има за цел да популяризира френския език, съвременната франкофонска литература и писането на френски език. Насочена е към ученици от гимназии с преподаване на френски език и университети в България. В тазгодишното издание участват: ЕИГВ „Иван Вазов“, Пловдив, ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери“, Пловдив, Френски лицей „Виктор Юго“, София, 9-та ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“, София, 133 СУ „Александър С. Пушкин“, София, Международен френски лицей Варна – „Шарл Перо“, СУ „Св. Климент Охридски“, Нов Български университет, и Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“. Екипът на ВТУ с ръководител гл. ас. д-р Павлина Рибарова бе съставен от студентките по Приложна лингвистика Яница Цанкова (4-ти курс), Йована Кирова (3-ти курс), Александра Василева (2-ри курс) и Наталия Викторова (2-ри курс). В общите дебати, чийто водещ бе квебекският писател Ерик Шакур, екипът ни беше представен от Яница Цанкова. Александра Василева спечели почетната награда в конкурса за творческо писане, част от общата рамка на програмата.

Александра Василева (2-ри курс) също е носител и на Първа награда от Франкофонски конкурс по красноречие провеждан като част от инициативите на  Френски институт в София от 04.04.2025 г.

СПОДЕЛИ В