На 9 октомври 2024 г. в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт при министъра на външните работи беше официално открита съвместната изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов. Събитието се реализира в партньорство с Полския институт в София и привлече много гости, университетски преподаватели и представители на културните среди.
Творбите на художниците представи проф. дн Лаура Димитрова от Софийския университет, като направи задълбочен анализ на темите, техниката и спецификите в произведенията им:
В настоящата изложба, доц. д-р Мариета Конова представя цикъла „Инспирации от едно пътуване“, в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето, които тя интерпретира чрез маслената живопис. Произведенията ?, създадени през последните две години, са символ на изкуството като мост между хората и културите.
Цикълът „Митологични реминисценции“ на гл. ас. д-р Марио Конов е вдъхновен от античната скулптура на древна Елада, като митологичните и исторически персонажи са интерпретирани в съвременен контекст.
В избраните сюжети и персонажи Марио Конов е потърсил знаковост и „абстрактност“ на формите, с което цели постигането на виталност, семантичност и емоционално въздействие.
В рецензията върху творбите на Марио Конов проф. дн Лаура Димитрова сподели: „Предизвикателство за автора е да представи своя интерпретация на многократно пресъздаваните в изкуството герои и обекти от литературата и митологията на Древна Гърция.
С пълното разбиране, че тези герои и обекти са се превърнали в утвърдени и всеобщо известни символи на силата, героизма, поезията, страха, предателството, пътуването към неизвестността, и вечното обновление, той се стреми да се отдалечи в максимална степен от натурата, като стилизира съответните герои и обекти и ги извежда до чистотата на знаци, лишени от второстепенното, от наслояванията на времето, от зависимост към всички досегашни интерпретации. В интерпретацията на Марио Конов класиката, модерността и постмодерността съществуват в органична артистична и концептуално обоснована свързаност.“
Приветствие към гостите отправи директорът на ДКИ – г-жа Снежана Йовева-Димитрова, като поздрави авторите за техния принос към българското изкуство и образование, тъй като те са и преподаватели във Великотърновския университет.
Сред официалните гости на събитието беше г-жа Малгожата Хейдук-Громек, първи съветник, завеждащ отдел по консулски въпроси и полска диаспора в Посолството на Република Полша в София, която изрази своето възхищение от изложбата и отличното културно партньорство между България и Полша.
Изложбата ще продължи до 30 октомври 2024 г., а през 2025 г. ще бъде представена в Българския културен институт във Варшава, Полша.
Линк с повече информация и снимки към събитието в галерия „Мисията“, ДКИ: https://www.mfa.bg/bg/culture/news_mission/3079
Фотограф: Стефан Марков