Новини и събития

Откриване на изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт при министъра на външните работи

15.10.2024 г. 16:43:47

На 9 октомври 2024 г. в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт при министъра на външните работи беше официално открита съвместната изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов. Събитието се реализира в партньорство с Полския институт в София и привлече много гости, университетски преподаватели и представители на културните среди.

Творбите на художниците представи проф. дн Лаура Димитрова от Софийския университет, като направи задълбочен анализ на темите, техниката и спецификите в произведенията им:

В настоящата изложба, доц. д-р Мариета Конова представя цикъла „Инспирации от едно пътуване“, в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето, които тя интерпретира чрез маслената живопис. Произведенията ?, създадени през последните две години, са символ на изкуството като мост между хората и културите.

Цикълът „Митологични реминисценции“ на гл. ас. д-р Марио Конов е вдъхновен от античната скулптура на древна Елада, като митологичните и исторически персонажи са интерпретирани в съвременен контекст.

В избраните сюжети и персонажи Марио Конов е потърсил знаковост и „абстрактност“ на формите, с което цели постигането на виталност, семантичност и емоционално въздействие.

В рецензията върху творбите на Марио Конов проф. дн Лаура Димитрова сподели: „Предизвикателство за автора е да представи своя интерпретация на многократно пресъздаваните в изкуството герои и обекти от литературата и митологията на Древна Гърция.

С пълното разбиране, че тези герои и обекти са се превърнали в утвърдени и всеобщо известни символи на силата, героизма, поезията, страха, предателството, пътуването към неизвестността, и вечното обновление, той се стреми да се отдалечи в максимална степен от натурата, като стилизира съответните герои и обекти и ги извежда до чистотата на знаци, лишени от второстепенното, от наслояванията на времето, от зависимост към всички досегашни интерпретации. В интерпретацията на Марио Конов класиката, модерността и постмодерността съществуват в органична артистична и концептуално обоснована свързаност.“

Приветствие към гостите отправи директорът на ДКИ – г-жа Снежана Йовева-Димитрова, като поздрави авторите за техния принос към българското изкуство и образование, тъй като те са и преподаватели във Великотърновския университет.

Сред официалните гости на събитието беше г-жа Малгожата Хейдук-Громек, първи съветник, завеждащ отдел по консулски въпроси и полска диаспора в Посолството на Република Полша в София, която изрази своето възхищение от изложбата и отличното културно партньорство между България и Полша.

Изложбата ще продължи до 30 октомври 2024 г., а през 2025 г. ще бъде представена в Българския културен институт във Варшава, Полша.

Линк с повече информация и снимки към събитието в галерия „Мисията“, ДКИ: https://www.mfa.bg/bg/culture/news_mission/3079

Фотограф: Стефан Марков


Набиране на кандидатури „Млади европейски лидери“- European Young Leaders (EYL40) 2025

13.8.2024 г. 15:55:14

„Приятели на Европа“ е престижна неправителствена организация с цел да подкрепя инициативи, свързани с междукултурния диалог, международно сътрудничество и развитие на човешките ресурси.

Една от най-успешните й инициативи е именно програмата „Млади европейски лидери“- European Young Leaders (EYL40), за която днес, 01/08/2024, бе обявен старт на възможността за кандидатстване за изданието й през 2025 година!

Номинираните за участие могат да се развиват във всяко професионално направление и трябва: 

  • да са между 30- и 40-годишна възраст;
  • да бъдат граждани на държава-членка на ЕС, Обединеното кралство, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Република Северна Македония, Черна гора или Украйна; 
  • да са постигнали видими резултати в професионалното си развитие, да имат принос към общността и да могат да допринесат за развитието на Програмата; 
  • да владеят свободно английски език; 
  • да могат да се включат в минимум един от семинарите, организирани в рамките на Програмата. 

Кандидатурите следва да бъдат придружени от автобиографии на английски език и да бъдат изпратени на m.stancheva@mon.bg в срок до 20/08/2024 (вторник).


Повече информация относно "Приятели на Европа" можете да откриете тук.

Повече информация относно програмата "Млади европейски лидери" можете да откриете тук.


Номинации за годишни награди за наука „Питагор“ 2023 г.

16.2.2023 г. 16:14:34

Министерството на образованието и науката ще връчи годишни награди „Питагор“ 2023 г. за съществен принос в развитието на науката. Наградите ще бъдат връчени в следните категории:

  • Голяма награда „Питагор за цялостен научен принос;
  • Награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на природните и инженерните науки;
  • Награда „Питагор“ за млад учен в областта на природните и инженерните науки;
  • Награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината;
  • Награда „Питагор“ за млад учен в областта на науките за живота и медицината;
  • Награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на социалните и хуманитарните науки;
  • Награда „Питагор“ за млад учен в областта на социалните и хуманитарните науки.

Общите изисквания към желаещите да участват в конкурса са:

  • Попълнен формуляр за участие;
  • Подадена справка с наукометрични показатели, включително патенти (при кандидатстване на колектив се подава сумарно за членовете на колектива, като впоследствие журито ще го нормира към броя на участниците в колектива);
  • Подадена справка за участие в международни организации и проекти;
  • Ясно и конкретно формулиран принос за развитие на науката;
  • Доказателства за релевантност към съответната категория.

В зависимост от категорията, за която се подават документи, кандидатите трябва да представят обща справка за научните си резултати с акцент върху последните 5 години за категория за утвърден учен и последните 3 години за категория за млад учен. За „Голяма награда „Питагор“ за цялостен научен принос“ се очаква обща справка за научните постижения с акцент върху резултатите през последните 10 години.

Номинации за участие в конкурса могат да подават научни или обществени организации, група учени и индивидуални учени, носители на тази награда от предходните 3 години.

Регламентът за участие в конкурса, както и формулярът за попълване са публикувани на интернет страницата на Министерството и на Портала за наука и се попълват от всеки кандидат или номиниращ в определената категория.

Церемонията по награждаване ще се проведе в подходящ формат около националния празник 24 май – „Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност“, която при възможност ще бъде популяризирана от Българската национална телевизия на самия празник.

Крайният срок за подаване на предложенията е 3 април 2023 г., като документите се подават едновременно на следните електронни адреси: vesela.vasileva@mon.bg и e.foteva@mon.bg


 1