Новини и събития

Конференция „50 години полонистика във ВТУ“

31.8.2024 г. 16:20:01

На 6 и 7 юни 2024 г. във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ беше проведена в хибриден вариант (присъствено и онлайн) юбилейната конференция „50 години полонистика във ВТУ“. Проявата се осъществи в дните на ежегодната конференция на Филологическия факултет „Езици, култури, комуникации“ и в рамките на проекта „Международни академични мрежи – традиции и иновации“. Конференцията е част от поредица полонистични инициативи, свързани с годишнината.

На откриването произнесе приветствие и връчи поздравителен адрес директорът на Полския институт и Първи секретар в Посолството на Република Полша у нас д-р Карол Желински, който присъства заедно с други гости от Института – дългогодишната културна организаторка Халина Кръстева и сегашната – Марина Огнянова, абсолвент на великотърновската полонистика. По идея на института участниците и гостите на конференцията бяха поздравени с три творби на Фредерик Шопен, изпълнени от студентките Ирина Атанасова, Александра и Теодора Даскалови.

Във встъпителната част на конференцията презентация за историята и перспективите на великотърновската полонистика представи проф. дн Маргрета Григорова.

В съвпадение с числото на юбилея участваха общо 50 полонисти, като 37 от тях бяха от университети в Полша, 1 от Украйна и 2 от Университета в Калининград, 5 от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и 2 от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От полска страна участваха представители на следните университети: Варшавския университет, Университета „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава (UKSW), Ягелонския и Педагогическия университети в Краков, университетите в Бялисток, Вроцлав, Катовице, Слупск, Келце, Лодз, Люблин, Жешув, Жельона гура.

В конференцията взеха участие известният полски литературен теоретик проф. Ришард Нич, директорът на фестивала „Бруно Шулц“ в Дрохобич (Украйна), проф. Вера Меньок,  Ректорът на Краковския педагогически университет проф. Пьотр Борек, Деканът на Филологическия факултет в Университета в Бялисток проф. Ярослав Лавски, Деканът на Факултета по хуманитарни науки в UKSW проф. Дорота Келяк, директорът на Лятната школа към Шльонския университет и пълномощник на Ректора проф. Йоланта Тамбор, директорите на институти проф. Анна Марта Шчепан-Войнарска и проф. Кристина Кравец-Злотковска, представителя на център „Полоникум“ към Варшавския университет Пьотр Каяк, главният редактор на списанието „Bibliotekarz Podlaski” д-р Лукаш Забелски много още значими литературоведи и езиковеди. Интригуващ общ доклад изнесоха доц. д-р Виргиния Мирославска и доц. д-р Станка Бонова от ВТУ.  Участваха и бивши възпитаници на търновската славистика.

Приносно беше и участието на 3 докторанти и 5 студенти, сред които и представители на научния кръжок на д-р Йоланта Кур-Конович от Жешовския университет.

На втория ден от конференцията бяха осъществени две съпровождащи културни събития: представяне на книги по проекта „Светът от вчера“ – видян през катастрофата от 1939 г.“ с научен ръководител доц. д-р Мариета Гиргинова от БАН и среща с дългогодишните преводачки на полска литература проф. Правда Спасова и Силвия Борисова.


Поредно посещение на студенти и преподаватели от Ниш във Великотърновския университет

18.4.2024 г. 22:29:47

Разменните посещения датират от 2002 година.

Досега са проведени 20 конференции с редуване на домакинството.

Издадени са 19 тематични двуезични сборника, известни в славистични центрове в чужбина: ВТУ | Филологически факултет | Културата на българи и сърби – тематични сборници (uni-vt.bg)

Великотърновският университет и Филологическият факултет посрещат за поредна година студенти и преподаватели от Философския факултет на Университета в гр. Ниш, Сърбия. От 18 до 21 април 2024 г. домакините от катедра „Славистика“ организират  образователна, научна и културна програма за студенти, докторанти и преподаватели. На 19 април, петък, се провежда и 20. по ред научна конференция на тема „Границите в културата на българи и сърби“. Разменните посещения с редуване на домакинството започват през 2002 година и са едно от най-устойчивите партньорства между двата университета, които имат договор за сътрудничество от 1987 година и поддържат лекторатите по български и сръбски език по междудържавната спогодба за научен, образователен и културен обмен. В продължение на повече от двадесет години няколкостотин студенти, които са изучавали в различни курсове български език в Ниш и сръбски език във ВТУ, са участвали в тази партньорска програма. Десетки преподаватели са участвали в тематичните конференции, а двата факултета се редуват и в издаването на сборниците с доклади.  Програмата тази година се осъществява чрез университетския проект „Международни академични мрежи – традиции и иновации“.  Заглавията на деветнайсетте издадени сборника отразяват оригиналния замисъл на това партньорство  и са известни в редица хуманитарни библиотеки в чужбина.

  • Трапезата в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2004)
  • Комичното в културата на сърби и българи (Ниш, 2005)
  • Свое и чуждо в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2006)
  • Еротичното в културата на сърби и българи (Ниш, 2007)
  • Играта в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2008)
  • Тяло и дрехи в културата на сърби и българи (Ниш, 2009)
  • Селото и градът в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2010)
  • Името в културата на сърби и българи (Ниш, 2011)
  • Време и пространство в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2012)
  • Реалност и фикция в културата на сърби и българи (Ниш, 2013)
  • Слово и жест в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2014)
  • Емоциите в културата на сърби и българи (Ниш, 2015)
  • Красотата в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2016)
  • Музиката в културата на сърби и българи (Ниш, 2017)
  • Политиката в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2018)
  • Обичаите в културата на сърби и българи (Ниш, 2021)
  • Пътят в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2022)
  • Приятелството в културата на българи и сърби (Велико Търново 2023)
  • Минало и бъдеще в културата на сърби и  българи (Ниш, 2024)
  • Границите в културата на българи и сърби (Велико Търново, предстои издаване)

 1