Новини и събития

Участие в Международна интердисциплинарна научна конференция на тема „Панорама на проучванията и изследванията в областта на славистиката през 21. век”

16.10.2024 г. 18:07:18

Доц. д-р Илияна Иванова Димитрова и доц. д-р Верка Иванова Сашева взеха участие в Международна интердисциплинарна научна конференция на тема „Панорама на проучванията и изследванията в областта на славистиката през 21. век”, която се проведе на 10 и 11 октомври 2024 г. в гр. Катовице, Полша. Форумът е организиран от Факултета  по хуманитарни науки по повод 50-годишния юбилей на славистиката в Силезийския университет. Събитието се провежда в рамките на инициативата – „Катовице – европейски град на науката 2024“ (ECSK 2024), като целта му е да даде възможност за среща на учени от цял свят, които да обсъдят посоките за развитие на южно- и западнославянските езици, литератури и култури през 21. век. В конференцията взеха участие както  университетски преподаватели и млади учени, така и преводачи и писатели, които в продължение на два дни заедно обсъждаха настоящите и бъдещите предизвикателства в  хуманитарните науки.


Поредно посещение на студенти и преподаватели от Ниш във Великотърновския университет

18.4.2024 г. 22:53:20

Разменните посещения датират от 2002 година.

Досега са проведени 20 конференции с редуване на домакинството.

Издадени са 19 тематични двуезични сборника, известни в славистични центрове в чужбина: ВТУ | Филологически факултет | Културата на българи и сърби – тематични сборници (uni-vt.bg)

Великотърновският университет и Филологическият факултет посрещат за поредна година студенти и преподаватели от Философския факултет на Университета в гр. Ниш, Сърбия. От 18 до 21 април 2024 г. домакините от катедра „Славистика“ организират  образователна, научна и културна програма за студенти, докторанти и преподаватели. На 19 април, петък, се провежда и 20. по ред научна конференция на тема „Границите в културата на българи и сърби“. Разменните посещения с редуване на домакинството започват през 2002 година и са едно от най-устойчивите партньорства между двата университета, които имат договор за сътрудничество от 1987 година и поддържат лекторатите по български и сръбски език по междудържавната спогодба за научен, образователен и културен обмен. В продължение на повече от двадесет години няколкостотин студенти, които са изучавали в различни курсове български език в Ниш и сръбски език във ВТУ, са участвали в тази партньорска програма. Десетки преподаватели са участвали в тематичните конференции, а двата факултета се редуват и в издаването на сборниците с доклади.  Програмата тази година се осъществява чрез университетския проект „Международни академични мрежи – традиции и иновации“.  Заглавията на деветнайсетте издадени сборника отразяват оригиналния замисъл на това партньорство  и са известни в редица хуманитарни библиотеки в чужбина.

  • Трапезата в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2004)
  • Комичното в културата на сърби и българи (Ниш, 2005)
  • Свое и чуждо в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2006)
  • Еротичното в културата на сърби и българи (Ниш, 2007)
  • Играта в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2008)
  • Тяло и дрехи в културата на сърби и българи (Ниш, 2009)
  • Селото и градът в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2010)
  • Името в културата на сърби и българи (Ниш, 2011)
  • Време и пространство в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2012)
  • Реалност и фикция в културата на сърби и българи (Ниш, 2013)
  • Слово и жест в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2014)
  • Емоциите в културата на сърби и българи (Ниш, 2015)
  • Красотата в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2016)
  • Музиката в културата на сърби и българи (Ниш, 2017)
  • Политиката в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2018)
  • Обичаите в културата на сърби и българи (Ниш, 2021)
  • Пътят в културата на българи и сърби (Велико Търново, 2022)
  • Приятелството в културата на българи и сърби (Велико Търново 2023)
  • Минало и бъдеще в културата на сърби и  българи (Ниш, 2024)
  • Границите в културата на българи и сърби (Велико Търново, предстои издаване)

Скръбна вест

16.2.2024 г. 13:42:45

СКРЪБНА ВЕСТ

На 16.02.2024 г. почина гл. ас. Димка Анчева – дългогодишен преподавател в катедра „Методика на езиковото и литературното обучение и литературознание“.


Димка Анчева е родена на 04.10.1940 г. в с. Леденик. През 1974 г. завършва българска филология във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. През 1975 г. след спечелването на конкурс започва работа като асистент към катедра „Методика на езиковото  и литературното обучение и литературознание“. През 1979 г. става старши асистент, а през 1985 г. – главен асистент.

Научните интереси на гл. ас. Димка Анчева са в областта на методика на обучението по български език и на езиковото обучение в средното училище: „Формиране на педагогически умения у студентите чрез лекциите и педагогическата практика“, „Междупредметните връзки в уроците по лексикология в 7. клас“, „За някои стилни особености на романите „Татул“ и „Снаха“ на Г. Караславов,  „Някои наблюдения върху сравненията в „Железният светилник“ на Д. Талев“ и др.

Колегите от катедра „Методика на езиковото  и литературното обучение и литературознание“ пазят спомена за етичните отношения, за добрите съвети и ползотворните идеи, оценяват приноса на гл. ас. Димка Анчева за утвърждаване на авторитета на катедрата.


Дълбок поклон пред паметта на гл. ас. Димка Анчева!


Катедра „Методика на езиковото и литературното обучение и литературознание“
Филологически факултет


 1