Новини и събития

Съдебната медиация – проблеми, предизвикателства, перспективи

29.11.2024 г. 14:49:44

На 08.11.2024 г. в Корпус № 5 на Великотърновския университет бе открита Международна научна конференция на тема „Съдебната медиация – проблеми, предизвикателства, перспективи“.

Ректорът на ВТУ проф. д-р Димитър Димитров откри научното събитие и приветства всички участници и гости от името на академичното ръководство на Университета.

Конференцията е част от проект „Съдебната медиация – възможности, предизвикателства и перспективи“ по Наредбата за научно-изследователската дейност на МОН, осъществяван от екип от Юридическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, състоящ се от преподаватели, докторанти и студенти.

Научният проект е естествено продължение на усилията, вложени във вече реализиран в предходни години двугодишен проект на тема „Съвременното място и роля на алтернативните способи за разрешаване на спорове – между традицията и актуалната правна уредба в България и държавите-членки на Европейския съюз“. Проведената конференция продължава традицията на Юридическия факултет за организиране на научни форуми с участие на преподаватели, докторанти и студенти, като част от научноизследователската дейност в университета. Тематиката на проекта, отнасяща се до разширяването на мястото и ролята на съдебната медиация в България, попада в актуалната проблематика, свързана с успешното реализиране на европейската препоръка за разширяване на  „достъпа до правосъдие“.

От друга страна с така организираната конференция се цели да се утвърди мястото и ролята на юридическите факултети за обучението на юристи, които познават способите за алтернативно решаване на спорове, съответно научават какво е медиация, кои са нейните предимства и как протича на практика медиационното производство.

Проведените научни дискусии ще допринесат за извършване на прецизен анализ на мотивите на решението на Конституционния съд на Република България, с което задължителната медиация бе прогласена за противоконституционна. В част от докладите се прави сравнително правен анализ на законодателството на редица държави, в които е регламентирано провеждане на съдебна медиацията. По този начин ще се положи необходимата основа за конструктивни предложения за изменение на нормативната уредба, които да подпомогнат процеса по въвеждането на съдебната медиация в съответствие с конституционните разпоредби.

В конференцията взе участие съдия Даниела Марчева – член на Висшия съдебен съвет и ръководител на проект Реформата по етап 227 на Плана за възстановяване и устойчивост „Въвеждане на задължителна съдебна медиация“, която представи част от насоките, свързани с последващото развитие на съдебната медиация в страната. Проведе се дискусия по проблемите на съдебната медиация, в която дейно участие взеха както национално представени асоциации на медиаторите, така и обучени съдебни медиатори, студенти, докторанти и др.

Доклади се представиха от преподаватели, докторанти, съдии, прокурори, адвокати, медиатори и други участници от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, СУ „Св. Климент Охридски“, Юридическия факултет „Юстиниан I“ на Университета в Скопие „Св. св. Кирил и Методий“, Института за държавата и правото към БАН, Нов български университет, Катедра „Правни науки“ при Икономически университет – Варна, ЮЗУ „Неофит Рилски“, ВСУ „Черноризец Храбър“, Университет за национално и световно стопанство, СНЦ „Българска асоциация за медиация“, Висшия съдебен съвет, Окръжен съд – Велико Търново, Окръжен съд – Варна, Окръжен съд – Плевен, Софийски Районен съд, Софийска районна прокуратурата, Арбитражния съд при БТПП, Националното бюро за правна помощ, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, адвокати и медиатори.

На форума бе споделен опитът, натрупан от действащия към Окръжен съд – Варна „Център за медиация“  –  от председателя съдия Марин Маринов и от съдия Александър Ангелов (от СГС) за действащия „Център за спогодби и медиация“ към Софийски районен и Софийски градски съд.

Участие в конференцията взеха представители на магистратурата - председателят на Апелативен съд — Велико Търново, Окръжен съд — Велико Търново, Районен съд — Велико Търново и Административен съд — Велико Търново.


Студент на годината 2023

25.1.2024 г. 14:50:31

Уважаеми студенти,
Стартира на кампанията за прием на документи за XVII-то издание на Националния приз "Студент на годината".

Документите може да изпращате на адрес: София, пл. Народно събрание № 10, кабинет 411 за Национален приз "Студент на годината", Мариян Ников, тел. 0889024849.

На 16 Февруари ще приключи приемането на документи и ще започне работа с комисията, за да бъдат разгледани всички постъпили кандидатури.

В началото на месец Март 2024 година в гр. София ще се проведе тържествената церемония, на която ще бъдат отличени най-заслужилите студенти.

От тук може да получите информация за: проектът.pdf, както и да изтеглите необходимите бланки: декларация.doc; кандидатура.doc.

Желаем Ви успех!


Участие в международна смесена интензивна програма „Развиване на общността чрез публичната администрация – ефикасност, прогрес, нужди и ресурси“

25.9.2023 г. 12:20:07

Студенти от Юридическия факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" с преподавател ас. Вълю Анчев взеха участие в Еразъм + смесена интензивна програма, която се проведе в Алба Юлия, Румъния в Университет „ Първи декември 1918“ в периода 04-08 септември 2023 г. Темата на програмата е „Развиване на общността чрез публичната администрация – ефикасност, прогрес, нужди и ресурси“ (Community Development Between Public Administration Efficiency, Progress, Needs And Resources). Координатор за проекта от страна на ВТУ е гл. ас. д-р Христо Орманджиев. Други университети, взели участие в проекта са: Ягелонски университет в Краков, Полша; Университет в Ниш, Сърбия; Университет по приложни науки във Вилнюс, Литва; Католически университет "Пазмани Петър", Унгария и Югозападен университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.


 1